ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" квітня 2011 р. Справа № 2а-8809/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Фріга О.С.,
за участю: представника позивача: Мкртчян Л.С., Літвінов В.В.
представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні
до приватного підприємця ОСОБА_5
про стягнення фінансових санкцій,
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з приватного підприємця ОСОБА_5 несплачених фінансових санкцій в загальній сумі 225412,23 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08.07.2008 р., 08.07.2009, та 23.06.2010 р. при проведенні перевірок АЗС за адресою Херсонська область с. Софієвка, яка належить відповідачу приватному підприємцю ОСОБА_5 за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій було встановлено ряд порушень, а саме:
- проведено розрахункову операцію без застосування РРО на суму 100 грн.
- виявлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків у сумі 2306,04 грн.
За результатами перевірки складено акт від 08.07.2008 р. № 21110281/0237/402.
На підставі акту перевірки було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 29.07.2008 №0005452307 на суму 12530,20 грн.
08.07.09 року на тій самій АЗС була проведена аналогічна перевірка за результатами якої складено акт №0789/21/22//23/НОМЕР_1 яким встановлено наступні порушення:
- використання незареєстрованої КОРО;
- порушення порядку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації на суму 65080,8 грн.;
- не оприбуткування готівкових коштів на суму 917,89 грн.;
- невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення РРО;
На підставі акту перевірки були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій від 11.08.2009 № 0008272307 на суму 4589,45 грн. та №0008262307 на суму 132001,60 грн.
23.06.10 року була проведена аналогічна перевірка, за результатами якої складено акт №709/21/22/23/НОМЕР_1 яким встановлено наступні порушення:
- не виконано друку щоденного звіту;
- порушено порядок ведення обліку товарів за місцем їх реалізації на суму 37975,49 грн.;
На підставі акту перевірки було прийнято повідомлення рішення про застосування фінансових санкцій від 14.07.2010 №0010402307 на суму 76290,98 грн.
Фінансові санкції за всіма актами перевірок застосовано на підставі ст. 17, 20-23 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Позивач просить стягнути в відповідача несплачені фінансові санкції у загальні в сумі 225412,23 грн.
Відповідач проти позову заперечував, просив відмовити в задоволені позовних вимог мотивуючи наступним. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, що визнає позовні вимоги частково у сумі 342,00 грн. виходячи з наступного.
По податковому повідомленню №0005452307. Стосовно штрафу за проведення розрахункової операції без застосування РРО у сумі 340 грн. Відповідач зазначив, що згідно пункту 1 ст. 17 Закону про РРО у редакції від 02.12.10 року за це порушення визначено штраф в розмірі 1 грн.
Стосовно невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків.
Пункт 13 зобов'язує СПД забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. А у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Це порушення, пов'язане з непроведенням розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (пункт 1 статті 17 Закону), призводить до невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, то при застосуванні фінансової санкції, передбаченої статтею 22 Закону, невідповідністю готівкових коштів слід вважати розбіжність між сумою готівкових коштів на місці проведення розрахунків і сумою коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, з вирахуванням суми готівкових коштів, яка не була проведена через реєстратор розрахункових операцій і в свою чергу склала невідповідність готівкових кошті.
У даному випадку через касовий апарат було проведено грошових коштів більш ніж знаходилось у касі. Таким чином не мало місце непроведення грошових коштів через РРО.
Окрім того у відповідності до норм Закону про РРО у редакції від 02.12.10 року стаття 22 на підставі якої застосовано штрафну санкцію скасована, а п. 1 ст. 17 передбачає штраф у розмірі 1 грн.
У відповідності до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тому загальна сума штрафу має бути 2 грн.
По податковим повідомленням №0008262307 та 0008272307.
У разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених Законом, треба проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення.
У даному випадку в самому акті зазначено, що розрахунковий документ роздруковано. Тобто РРО використовувалось. Тому цей пункт не може бути застосовано.
Що до неведення обліку товарних запасів. Відповідно до ст. 6 Закону облік товарних запасів фізичною особою - СПД ведеться в порядку, визначеному чинним законодавством. А юридичною особою (його філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, встановленому відповідним П(С)БО.
Юридичні особи зобов'язані вести облік товарних запасів відповідно до Закону № 996 і стандартами бухобліку. Статтею 2 Закону N 996 визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України. А на фізичних осіб - СПД Закон № 996 не поширюється, тобто вони не ведуть бухгалтерський облік, а також не оформляють первинні документи. І ніякими іншими нормативно-правовими актами порядок здійснення обліку ними товарних запасів на складах не передбачений.
Стосовно санкції в розмірі 4589,45 грн. Відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, підприємці фізичні особи, що здійснюють підприємницьку діяльність, касової книги не ведуть (пункт 4.2), а тому не може бути не оприбуткування готівкових коштів.
Відповідач просить відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
08.07.2008 р., 08.07.2009р. та 23.06.10р. була проведена перевірка АЗС за адресою Херсонська область с. Софієвка, яка належить відповідачу СПД фізичній особі ОСОБА_5, за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірками встановлено наступні порушення:
- проведення розрахункової операції без застосування РРО,
- використання незареєстрованої КОРО,
- невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків,
- не оприбуткування готівкових коштів,
- порушення порядку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації,
- не виконання щоденного друку денних звітів РРО.
Відповідно до норм п. 1, 5, 9, 12, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон №265/95-ВР), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
- у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення;
- вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За актом перевірки від 08.07.08 року виявлена невідповідність готівкових коштів та проведення розрахункової операції без застосування РРО. Оскільки в касі підприємця було грошових коштів менш ніж зареєстровано реєстратором розрахункових операцій, то суд вважає, що під невідповідністю готівкових коштів слід вважати розбіжність між сумою готівкових коштів на місці проведення розрахунків і сумою коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, з вирахуванням суми готівкових коштів, яка не була проведена через реєстратор розрахункових операцій і в свою чергу склала невідповідність готівкових коштів.
Таким чином за актом перевірки від 08.07.08 року загальний штраф складає 500,00 грн.
Щодо фактів встановлених в акті перевірки від 08.07.09 року №0789/21/22/23/НОМЕР_1.
В ході судового засідання відповідач надав суду оригінали КОРО, які зареєстровані у відповідності до чинного законодавства. Факт помилкового вклеювання фіскального чека не у відповідну книгу не може вважатися роботою с незареєстрованою книгою обліку розрахункових операцій, а тому в цій частині висновок позивача що до наявності порушення з боку Відповідача, передбаченого п.5 ст. 3 Закону N 266/95-ВР від 06.07.95 є хибним.
За виявлену невідповідність готівкових коштів на місці розрахунку у сумі 300,00 грн., до відповідача застосовано штрафну санкцію в сумі 1500,00 грн.
Відповідно до п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг). Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 вищенаведеного положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Таким чином, оприбуткування готівки дорівнює її обліку, а облік готівки здійснюється саме на підставі фіскальних звітних чеків, а не записів підприємця про таке.
Окрім того, відповідно до вимог пункт 4.2 вищезазначеного Положення підприємці фізичні особи, що здійснюють підприємницьку діяльність, касової книги не ведуть. А тому в цій частині застосування фінансової санкції у розмірі 4589,45 грн. є неправомірним.
Щодо встановлених порушень в акті перевірки від 23.06.2010 №709/21/22/23/НОМЕР_1. Перевіркою встановлено нероздрукування щоденного денного звіту РРО, згідно з чим до відповідача застосовано штрафну санкцію в сумі 340,00 грн., керуючись п. 4 ст. 17 Закону України №265.
Щодо порушення ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації.
Згідно п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності, яку здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст.20 Закону України №265/95-ВР встановлено, що до субєктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 6 Закону України №265/95-ВР передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
При цьому, жодним нормативноправовим актом не передбачений конкретний порядок ведення обліку товарних запасів фізичними особами-підприємцями. Не передбачено також конкретного переліку первинних документів які підприємець фізична особа повинен мати за місцем реалізації товарів.
Постановою Кабінету Міністрів України №1269 від 26.09.2001 (надалі по тексту - Постанова №1269) затверджено Порядок ведення книги обліку доходів і витрат, пунктом 3 якого передбачено, що форма книги затверджується Державною податковою адміністрацією України. Згідно п.5 Постанови №1269 та форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності протягом календарного року (додаток №10 до Інструкція №12), суб'єктом підприємницької діяльності до книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг).
Таким чином, вказані нормативні акти передбачають обов'язок фізичних осіб-підприємців здійснювати облік шляхом зазначення лише відповідних сум витрат, а не первинних бухгалтерських документів, якими ці суми підтверджуються.
Пункт 12 ч.1 ст.3 Закону України №265/95-ВР є відсильною нормою і може застосовуватися лише при наявності інших правових норм, які передбачають такий порядок ведення обліку товарних запасів. Аналогічним чином сформульована диспозиція ст.20 Закону України Закону України №265/95-ВР: фінансова санкція застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів необлікованих у встановленим законодавством порядку.
За таких обставин, на думку суду, обовязковою умовою притягнення до юридичної відповідальності за ст.20-23 Закону України №265/95-ВР є наявність встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем їх зберігання та реалізації.
Посилання Позивача на те, що відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення обліку товарних запасів, суд також вважає безпідставним, оскільки дія Закону України "Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні" розповсюджується лише на юридичних осіб, їх філіали та представництва і не стосується фізичних осіб-підприємців.
Жодним нормативно-правовим актом не зобов'язано суб'єкта підприємницької діяльності фізичну особу обліковувати за місцем реалізації товарів накладні, товарно-транспортні накладні та інші первинні бухгалтерські документи.
Аналіз правових норм в контексті предмету судового розгляду, вказує на те, що вимоги п.12 ст.3 Закону України №265/95-ВР не можуть бути застосовані до фізичних осіб-підприємців, оскільки законодавством не передбачено їх обов'язку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання. А тому нарахування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.12 ч.1 ст.3 Закону України №265/95-ВР у розмірі передбаченому ст.20-23 Закону №2б5/95-ВР є безпідставним.
При здійсненні господарської діяльності фізичною особою-підприємцем відсутність за місцем реалізації товарів обліку товарних запасів, певних первинних документів на товар не може бути підставою для застосування фінансових санкцій передбачених Законом України №265/95-ВР.
Також відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155, облік нафти і нафтопродуктів - операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначення об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій.
На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбутковувати прийняти нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП. Облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму робот РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачем готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Журнал обліку руху нафтопродуктів на АЗС, ведення яких передбачено інструкцією №281, є по своєї суті різновидом регістрів бухгалтерського обліку і відображення факту отримання нафтопродуктів у журналі обліку нафтопродуктів прирівнюється до відображення цих надходжень у бухгалтерському обліку суб'єкта підприємницької діяльності.
Враховуючи те, що відповідно до Закону України №996 одним із принципів організації бухгалтерського обліку в Україні є превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми), суд вважає що відповідачем на момент перевірок не порушено встановленого порядку обліку нафтопродуктів за місцем їх реалізації.
Як вбачається, Позивачем не доведено факт того, що Відповідачем не ведеться облік товарних запасів. Тому застосування до Відповідача фінансових санкцій за актом перевірки від 08.07.09 року у сумі 130161,6 грн. та за актом перевірки від 23.06 10 року у сумі 75850,98 грн. є неправомірним.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Дослідивши матеріали та оцінивши наявні в них фактичні дані та подані сторонами докази, суд приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158-163, КАС України, суд постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_5 (код НОМЕР_1) фінансові санкції в сумі 2340,00 грн. (дві тисячі триста сорок грн. 00 коп.) до державного бюджету (код платежу до Державного бюджету 21080900, бюджетний рахунок 31118104700002, одержувач Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230 в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010)
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 квітня 2011 р.
Суддя Горшков В.М.
кат. 8.1.4