ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" квітня 2011 р. Справа № 2-а-1068/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника позивача - Мкртчян А.С.,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні до приватного підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у м.Херсоні (далі - позивач) звернулася з позовом до приватного підприємця ОСОБА_3 (далі - відповідач) про стягнення 3999,78 грн. фінансових (штрафних) санкцій, які застосовано на підставі акту перевірки від 24.11.2010 р. відповідно до рішень про застосування фінансових санкцій від 25.11.2010 р. № 0016302307, № 0016292307.
У судовому засіданні представник позивача просила задовольнити позов та стягнути з ПП ОСОБА_3 3999,78 грн. фінансових санкцій. Пояснила, що під час проведення перевірки відділу у магазині, який належить ПП ОСОБА_3, виявлено порушення вимог п.п.1, 9, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, а саме: проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, не щоденне друкування фіскальних звітних чеків РРО, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі за виданими розрахунковими квитанціями, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів. За вказані порушення до ПП ОСОБА_3 на підставі п.п.1, 4 ст.17, ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" правомірно застосовано фінансові санкції на загальну суму 5266 грн. Залишок несплаченої суми складає 3999,78 грн., які просить стягнути з відповідача.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково, не заперечує проти застосованих фінансових санкцій за порушення вимог п.п.1, 9, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Між тим, не погоджується із застосованою штрафною санкцією за порушення п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, так як даний пункт не застосовується до приватних підприємців.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 24.11.2010 р. посадовими особами державної податкової служби проведено перевірку за дотриманням суб"єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділу в магазині по АДРЕСА_1, який належить ПП ОСОБА_3
За результатами перевірки складено акт № 1126/21/03/23/НОМЕР_1 від 24.11.2010 р., в якому зафіксовано порушення:
- вимог п.п.1, 9, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 17,30 грн., не щоденне друкування 4 фіскальних звітних чеків РРО, невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі за виданими розрахунковими квитанціями з початку зміни;
- вимог п.2.6 ст.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, а саме: несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у сумі 756,60 грн.
За вказані порушення Державною податковою інспекцією у м.Херсоні винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 25.11.2010 р. № 0016302307 на суму 3783 грн. та № 0016292307 на суму 1483 грн., які отримано відповідачем 30.11.2010 р.
Суд вважає рішення позивача щодо застосування до приватного підприємця ОСОБА_3 фінансових санкцій обґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Недотримання саме цих вимог Закону було виявлено під час перевірки відділу у магазині, що належить відповідачу, так як розрахункові операції з придбання пива та цигарок на загальну суму 17,30 грн. не проведені через реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ не видано.
За вказане порушення передбачена штрафна санкція у п"ятикратному розмірі вартості проданих товарів (п.1 ст.17 даного Закону), а тому позивачем обгрунтовано застосовано до ПП ОСОБА_3 фінансову санкцію у розмірі 85,50 грн. (17,30 грн. х 5 = 86,50 грн.).
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій, що передбачено п.9 ст.3 вищезазначеного Закону.
Як вбачається з акту перевірки № 1126/21/03/23/НОМЕР_1 від 24.11.2010 р. встановлено 4 факти несвоєчасного друку фіскальних звітних чеків.
За дане порушення п.4 ст.17 встановлено штрафну санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1360 грн. (17 грн. х 20 х 4 = 1360 грн).
Відповідно до п.13 ст.3 Закону суб"єкти підприємницької діяльності зобов"язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як зафіксовано в акті перевірки № 1126//21/03/23/НОМЕР_1 від 24.11.2010 р. відповідачем не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО.
Згідно з вимогами ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено відповідальність суб"єктів господарювання у вигляді штрафу за невідповідність суми коштів на місці проведення розрахунків сумі за денним звітом РРО в п"ятикратному розмірі такої невідповідності.
В даному випадку за вказане порушення до ПП ОСОБА_3 правомірно застосовано штрафну санкцію у розмірі 1483 грн. ((70 грн. - 60 грн. - 17,30 грн.) х 5 = 1483 грн.).
Відповідно до ст.1 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6 статті 2 Положення визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
В ході перевірки встановлено, що готівкові кошти на загальну суму 756,60 грн. (згідно Z-звітів №№ 2160, 2059, 2021, 1985) оприбутковані на наступний день, а не в день отримання готівкових коштів.
Відповідно до ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Так як відповідачем не було своєчасно оприбутковано 756,60 грн., позивачем правомірно застосовано до нього штрафну санкцію у розмірі 3783 грн. (756,60 грн. х 5 = 3783 грн.).
Оскільки відповідачем частково сплачено фінансові санкції, підлягає стягненню 3999,78 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог Державної податкової інспекції у м.Херсоні.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, код ЄДР НОМЕР_1) до державного бюджету (р/р 31118104700002, Держказначейство у м.Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м.Херсон, МФО 852010) 3999 (три тисячі дев"ятсот дев"яносто дев"ять) грн. 78 коп. фінансових санкцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 квітня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.1.4