Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 лютого 2011 року Справа № 2а-598/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Каюди А.М.,
при секретарі: Єгоровій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства "Свердловантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Харківська" Державного підприємства "Свердловантрацит" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
13 січня 2011 року прокурор м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з відокремленого підрозділу «Шахта Харківська» Державного підприємства «Свердловантрацит» заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 367 228,15 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог п.3 ст. 17, п.п.2 п.2 ст. 35 Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” відповідачем страхові внески у розмірі 1,6% не перераховуються, у звязку з чим виникла заборгованість у сумі 398 856,44 грн., з якої недоїмка у сумі 386 305,20 грн. і пеня 12551,24 грн., що підтверджується актом перевірки відповідача спеціалістами Свердловського міськрайцентру зайнятості від 08.06.2010 № 150. Відповідачем проведено часткову сплату заборгованості у розмірі 31 628,29 грн.
До теперішнього часу заборгованість у розмірі 367 228,15 грн. відповідачем не сплачена, у звязку з чим прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
28.01.2011 від заявника надійшла заява про уточнення найменування відповідача, в якій він просить вважати відповідачем Державне підприємство "Сверддовантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Харківська". Дана заява приймається судом до уваги, оскільки саме ДП "Свердловантрацит" як юридична особа повинне бути відповідачем за даним позовом. Помилкове зазначення в тексті позовної заяви відповідачем відокремленого підрозділу "Шахта Харківська" не впливає на фактичні обставини справи щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків.
Позивач у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
У судовому засіданні прокурор-заявник позовні вимоги підтримав та просить суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач у справі письмових заперечень на позовні вимоги не надав, представник відповідача, присутній у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував посилаючись на складне фінансове становище підприємства, яке не дозволяє відповідачу своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
Заслухавши пояснення прокурора-заявника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов до наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі Закон України №1533) Свердловський міськрайцентр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
З матеріалів справи вбачається, що відокремлений підрозділ «Шахта Харківська» Державного підприємства «Свердловантрацит» згідно довідки від 22.05.2003 № 33497 Луганського обласного управління статистики має правовий статус субєкта без права юридичної особи (а. с. 13).
За змістом ч.1 ч.3 ст.95 Цивільного Кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до ст. 96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків відокремленим підрозділом «Шахта Харківська» Державного підприємства «Свердловантрацит» повинно нести ДП «Свердловантрацит» як юридична особа.
Згідно повідомлення про взяття на облік платника страхових внесків, як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відокремлений підрозділ «Шахта Харківська» Державного підприємства «Свердловантрацит» зареєстрований у Свердловському міськрайцентрі зайнятості з 24 лютого 1999 року. (а. с. 14)
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України № 1533, роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п. 1, 2, 4 ч. 1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч. 2 ст. 38 Закону України № 1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221.
Відповідно до п.п.5.6, 5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами Свердловського міськрайцентру зайнятості 08 червня 2010 року була проведена планова перевірка відокремленого підрозділу «Шахта Харківська» Державного підприємства «Свердловантрацит» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 січня 2009 року до 31 березня 2010 року, про що було складено акт № 150 (а. с. 5-8).
Згідно висновку Акту № 150 від 08.06.2010 встановлено, що підприємство при виплаті заробітної плати за серпень, вересень, жовтень, грудень 2009 року та січень 2010 року страхові внески в розмірі 1,6 % нараховані на заробітну плату до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не перераховувались в наслідок чого виникла недоїмка у сумі 386305 грн. 20 коп. та перерахована пеня у сумі 12551 грн. 24 коп. (а. с. 6).
Зазначену заборгованість необхідно було перерахувати у 30-дениий термін до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Акт перевірки підписаний керівником і головним бухгалтером відокремленого підрозділу «Шахта Харківська» Державного підприємства «Свердловантрацит» без зауважень.
Позивач у позові зазначив, що відповідачем частково сплачено суму заборгованості в сумі в розмірі 31628,29 грн.
Зі змісту абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що несплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
До теперішнього часу недоїмка і пеня на зальну суму 367 228,15 грн. відповідачем не сплачена.
Таким чином, сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 367 228,15 грн. обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 367 228,15 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора м. Свердловська Луганської області в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства "Свердловантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Харківська" про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Свердлованрацит", Луганська область, м. Свердловськ, вул. Енгельса, буд. 1, ід. код 32355669 на користь Свердловського міськрайцентру зайнятості, Луганська область, м. Свердловськ, вул. Жилова, 5, ід. код 13392705 заборгованість зі сплати страхових внесків та пені в сумі 367228 грн. 15 коп. (триста шістдесят сім тисяч двісті двадцять вісім гривень 15 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 11.02.2011
СуддяА.М. Каюда