Постанова № 14876457, 30.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2011
Номер справи
2а-1954/11/1270
Номер документу
14876457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 березня 2011 року Справа № 2а-1954/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Широкої К.Ю.

при секретарі Смішливій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, за рахунок майна платника податків що перебуває у податковій заставі у розмірі 2480258,62 грн., -

ВСТАНОВИВ:

04 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області (далі Антрацитівська ОДПІ Луганської області) до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» (далі ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт») про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, за рахунок майна платника податків що перебуває у податковій заставі у розмірі 2480258,62 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт» (ідентифікаційний код 00182159) зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 24.12.1991. ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт» взяте на податковий облік Антрацитівською ОДПІ 12.09.1996 за № 96/09-30-231 та є платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ від 05.06.2006 № 40051737. Станом на 23.02.11 податковий борг ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт» становить 2480258,62 грн. та включає: суму податкового боргу по податку на землю у розмірі 1603188,30 грн., в т.ч. сума грошового зобовязання за основним платежем 1524329,99 грн., штрафна санкція 62445,28 грн. та пеня на суму 16413,03 грн.; сума податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 877070,32 грн., в т.ч. сума грошового зобовязання за основним платежем 876202,00 грн. та пеня на суму 868,32 грн.

Відповідно до п.п. 6.2.3, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ 05.10.2001 направлено до ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт» першу податкову вимогу № 1/11, яку отримав 05 жовтня 2001 року головний бухгалтер підприємства Конько А.А. Друга податкова вимога № 2/104 була направлена до платника податків 08.11.2001. У звязку з чим, позивач просив надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 2480258,62 грн. за рахунок майна ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт», що перебуває у податковій заставі.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, а також зазначив.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив, був повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі. Заяви про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.

Оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є субєктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Судом було вирішено питання про можливість проведення судового засідання без участі представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Станом на 23.02.11 податковий борг ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт» становить 2480258,62 грн. та включає: суму податкового боргу по податку на землю у розмірі 1603188,30 грн., в т.ч. сума грошового зобовязання за основним платежем 1524329,99 грн., штрафна санкція 62445,28 грн. та пеня на суму 16413,03 грн.; сума податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 877070,32 грн., в т.ч. сума грошового зобовязання за основним платежем 876202,00 грн. та пеня на суму 868,32 грн.

Сума податкового боргу з податку за землю підтверджується:

- податковим розрахунком земельного податку № 758 від 29.10.2008, за яким заборгованість виникла в період з 31.03.2008 по 30.01.2009; (а.с. 16)

- податковим повідомленням рішенням № 0002092310/0 від 30.09.2008 на суму штрафної санкції 62445,28 грн.; (а.с. 19)

- податковим розрахунком земельного податку № 1068 від 30.01.2009, за яким заборгованість виникла в період з 02.03.2009 по 01.02.2010; (а.с. 17)

- податковим розрахунком земельного податку № 801 від 29.01.2010, за яким заборгованість виникла в період з 02.03.2010 по 30.01.2011; (а.с. 18)

- довідкою про розрахунок пені по земельному податку № 246/10/19 від 22.02.11. (а.с. 57)

Сума податкового боргу по ПДВ підтверджується:

-податковими деклараціями з податку на додану вартість № 10200 від 16.06.2009, № 13510 від 20.07.2009, № 9000853492 від 19.08.2009, № 9001066898 від 17.09.2009, № 9001367703 від 16.10.2009, № 9001870588 від 17.11.2009, № 9002216773 від 17.12.2009, № 9000581901 від 17.03.2010, № 9001733533 від 18.05.2010, № 9002082417 від 16.06.2010, № 9002586337 від 16.07.2010, № 90032550995 від 12.08.2010, № 9003704643 від 15.09.2010, № 9004232783 від 15.10.2010, № 9005118665 від 18.11.2010, № 9005491342 від 15.12.2010 та № 9006086351 від 17.01.2011, за якими заборгованість виникла в період з 30.06.2009 по 30.01.2011; (а.с. 21-54)

-довідкою про розрахунок пені по ПДВ № 246/10/19 від 22.02.2011. (а.с. 56)

01 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Оскільки правовідносини щодо наслідків несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі - податкового боргу виник до набрання чинності Податковим Кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI, суд вважає за необхідне застосувати норми раніше діючого законодавства в частині узгодження податкового боргу та нарахування пені.

Згідно з п.п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п.5.2.2 цього пункту.

Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлений термін, визнається сумою податкового боргу.

Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобовязання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що відповідач - ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт» має узгоджений податковий борг, який ним у добровільному порядку не погашений, за несвоєчасну сплату якого нарахована пеня.

Також, у судовому засіданні встановлено, що позивачем - вжито заходів для погашення податкового боргу. Так, на юридичну адресу відповідача направлено першу податкову вимогу від 05 жовтня 2001 року № 1/11, яка була вручена головному бухгалтеру підприємства Конько А.А., про що свідчить відповідний підпис та другу податкову вимогу від 08 листопада 2001 року 2/104, яка була вручена головному бухгалтеру підприємства Конько А.А., про що свідчить відповідний підпис.(а.с 58).

Згідно п.102.4 ст. 102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Як зазначено раніше податкові вимоги вручено відповідачу ще у 2001 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у звязку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.

Частиною 2 пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна була зареєстрована податкова застава, згідно Акту опису № 1/24 від 28.01.2011.(а.с.59).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 30 березня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, за рахунок майна платника податків що перебуває у податковій заставі у розмірі 2480258,62 грн. задовольнити повністю.

Надати Антрацитівській обєднаній державній податковій інспекції Луганської області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 2480258,62 грн. (два мільйона чотириста вісімдесят тисяч двісті пятдесят вісім гривень 62 коп.) за рахунок майна платника податків що перебуває у податковій заставі

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 04 квітня 2011 року.

СуддяК.Ю. Широка