Постанова № 14876411, 24.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
2а-1160/11/1270
Номер документу
14876411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №9.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 березня 2011 року Справа № 2а-1160/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Широкої К.Ю.,

при секретарі: Смішливій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо комерційної фірми „ЛІА” ЛТД до Державної податкової інспекції в Станично Луганському районі Луганської області, третя особа Державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.01.2011 № 0000012304 та № 0000022304,-

ВСТАНОВИВ:

02 лютого 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо комерційної фірми „ЛІА” ЛТД (далі - TOB ВКФ «ЛІА» ЛТД) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Станично Луганському районі Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.01.2011 № 0000012304 та № 0000022304.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівниками ДПІ у м. Лисичанську було проведено перевірку супермаркету «Абсолют» TOB ВКФ „ЛІА" ЛТД з питань дотримання вимог суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки та складено акт перевірки № 0430/12/09/23/20163224 від 22.12.2010. За висновками, викладеними в акті, ДПІ в Станично - Луганському районі, якою здійснюється податковий облік позивача, винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ в Станично - Луганському районі від 21.01.2011 № 0000012304 та № 0000022304, в яких зазначено порушення: п. 9, п. 13, ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі за текстом - Закон про РРО), на підставі чого, згідно п. 1, п. 4, ст.17 Закону про РРО застосовану штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1021 гривень, за щоденно нероздрукування на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків і незабезпечення їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій та за незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, на підставі чого, згідно абз.1. п. 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 № 436/95 застосовану штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 114777,85 гривень, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки. TOB ВКФ «ЛІА» ЛТД не погоджується із зробленим висновками та вважає, що прийняте за такими висновками податкове повідомлення - рішення суперечить вимогам чинного законодавства на підставі наступного. Щодо рішення № 0000012304 віл 21.01.2011, як зазначено в абз. 3 підпункту 2.2.14.2 акту перевірки, згідно наданої контрольної стрічки РРО за 09.08.2010 у 14:02 на РРО Datecs FP 3530Т, номер ДО 060011789, було роздруковано фіскальний звітний чек за № 00286. Після роздрукування фіскального звітного чеку, на цьому РРО було продовжено роботу в цей робочий день та наступного робочого дня, до початку роботи магазину о 7:42 години був роздрукований фіскальний звітний чек № 00287 з підсумками операцій за другу половину дня 09.08.2010, на суму 9862,35 гривень. Також в абз. 4 підпункту 2.2.14.2 акту перевірки зазначено, що згідно еаданої контрольної стрічки РРО за 04.09.2010 у 15:23 на РРО Datecs FP 3530Т, номер ДО 06007753, було роздруковано фіскальний звітний чек за № 02190. Після роздрукування фіскального звітного чеку, на цьому РРО було продовжено роботу в цей робочий день та наступного робочого дня, до початку роботи магазину о 7:42 години був роздрукований фіскальний звітний чек № 02191 з підсумками операцій за другу половину дня 04.09.2010, на суму 13093,22 гривень. Всі фіскальні звітні чеки одразу біли підклеєні до Книги обліку розрахункових операцій.Таким чином, на думку відповідача, порушення позивачем вимог закону про РРО полягає в тому, що після роздрукування фіскальних звітних чеків позивачем було продовжено роботу РРО, та у вечері нероздруковано ще одного фіскального звітного чеку, а роздруковано наступного дня до початку роботи магазину.

Щодо Рішення № 0000022304 від 21.01.2011 року, п 4.4 вказаного Положення встановлено, що записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня). Як зазначено в пп. 2.2.14 акту перевірки самим відповідачем, режим роботи супермаркету з 8-ї до 22-ї години. В самому ж акті перевірки, в абз. З та 4 підпункту 2.2.14.2 акту зазначено, що фіскальні звітні чеки було роздруковано о 7-42 години (тобто до початку робочого дня). Отже, на думку позивача не було порушено вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

На підставі вищезазначеного, позивач просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ в Станично - Луганському районі Луганської області від 21.01.2011 № 0000012304 та № 0000022304.

21 березня 2011 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду за клопотанням представника відповідача залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державну податкову інспекцію в м. Лисичанську Луганської області.

Представник позивача в судовому засіданні надав додаткові пояснення в яких зазначив, щодо рішення № 0000012304 від 21.01.2011, п.9. ст. З Закону України 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі, Закон України №265) покладає обов'язок щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки (надалі, Z-Звіти) і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. При цьому п.4. ст. 17 Закону України № 265 передбачає відповідальність „двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку". Ч.З. ст. 72 КАСУ передбачає звільнення від доказування обставин які не оспорюються відповідачем.

На РРО Z-3віти роздруковувались, про що пише сам відповідач у акті перевірки. При цьому незважаючи на це відповідач вважає що сталось порушення внаслідок того що хоч і друкувались Z-звіти але вони друкувались один раз замість двох у кожному із випадків коли робив супермаркет з 8-ї до 22-ї години (п.2.2.14 акту перевірки час роботи магазину не оспорюється відповідачем). У той самий час не оспорюються відповідачем і ті факти що у випадках коли був роздрукований один Z-звіт, інший все-таки друкувався і що він друкувався до початку роботи супермаркету. Крім того, слідує звернути увагу на те, що абзацом 2 ст. 2 Закону України № 265 визначено поняття «фіскальні функції» - це здатність РРО забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Виконання Z -звіту відноситься до фіскальних функцій РРО. Статтею 13 цього Закону зазначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України (надалі, КМУ). Пунктом 2 „Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування", затверджених Постановою КМУ від 18.02.2002 р. № 199 (далі - Вимоги) дано визначення терміну «зміна» під яким слід розуміти період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z -звіту. Термін «зміна», застосований у вимозі, відрізняється від загальновживаного значення цього слова (наприклад, графік робюти персоналу чи певного об'єкту) та тому є доцільним визначити період роботи РРО від першої зареєстрованої розрахункової операції до виконання Z -звіту словосполученням «зміна РРО». У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам'яті (додаток до вимоги), наведено важливе уточнення: «максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години». Це обмеження введено для того, щоб запобігти переповненню оперативної пам'яті та втраті поточних даних. Фіскалізацію підсумкових даних слід проводити за період, що не перевищує тривалість зміни до РРО. Фраза «щоденно друкувати» та п.2 Вимог містять умову періодичності, яка згідно ст. 251 ЦК України входить до поняття «строку». Відповідно до ст. 252 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Враховуючи наведені положення вимоги та норми ст. 252 ЦК України, - є висновок, що строк щоденного друку фіскальних звітних чеків визначається годинами і не повинен перевищувати 24 годин з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Строк щоденного друку фіскальних звітних чеків, який дорівнює 24 годинам, ніяким чином не впливає на правильність та повноту відображеная господарських операцій в податковому та бухгалтерському обліку платника податків, ні подачу звітності та не наносить якої-небудь шкоди інтересам держави. На думку представника позивача відповідач не навів жодного факту чи доказу неврахування при сплаті податків чи подачі звітності сум зазначених у роздрукованих Z-звітах: відображені суми «службова видача» 9600 грн. та на 9300 грн. відображені у реєстрі (звітах касира) та оприбутковані прибутковими ордерами. Доводи відповідача стосовно відповідності щоденного друку календарній даті не можуть бути вірними, оскільки календарний відлік суперечить нормам вимоги і входить до поняття терміну (ст.252 ЦК України). Як відомо, у ч.2 ст.251 ЦК України законодавець ввів поняття терміну, як визначеного у часі моменту, з настанням якого пов'язана подія, яка має юридичне значення. Проте жодним нормативним актом не визначений певний момент у часі коли повинен бути роздрукований Z-звіт. З наведеного слідує, що технічне поняття «зміна РРО» ніяк не пов'язане з режимом роботи підприємства. Отже відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z - звіту, а не з початку робочого дня, на чому наполягає відповідач. Щодо рішення № 0000022304 від 21.01.2011, "Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” затвердженому Постановою НБУ від 15.12.2004 № 637 (надалі, Постанова № 637) регламентований порядок здійснення касових операцій. Ч. 3 п.2.6. Постанови № 637 передбачає що у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чекін РРО. Z -звіти в КОРО зберігаються і це не оспорюється відповідачем. При цьому п.4.4. Постанови № 637 говорить про те, що записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня). При цьому підприємство має право зберігати кошти у межах ліміту каси у касі.

Таким чином друкування Z-звіту 05.09.2010 і 10.08.2010 відповідно до початку робочого дня (режим роботи з 8.00 до 22.00 - п.2.2.14. Акту): Z -звіт він 05.09.2010 07:42 № 02191 по РРО № 1229000659 і Z - звіт від 10.08.2010 07:2( № 00287 по РРО № 1229000477 а також звіти касира від 04.09.2010, 09.08.2010, та прибуткові Касові ордери за ці дати підтверджують своєчасне прибуткування до каси позивача готівки.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення, вважає, що заявлені позивачем вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

21.12.2010 року податковими ревізорами - інспекторами ДПІ в м. Лисичанську Луганської області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину розташованого за адресою: м. Лисичанськ, пр. Леніна 80, який належить суб'єкту господарської діяльності товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІА ЛТД» з питання дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг згідно ст.11 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та законів України від 06.07.1995 № 265/95-ВР зі змінами та доповненнями «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України ні 15 грудня 2004 року № 637. Перевіркою встановлено порушення п.1, п.4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” - не виконання щоденного друку фіскальних чеків. Згідно наданої до перевірки контрольної стрічки РРО 09.08.2010 (понеділок) у 14:02 на РРО Dateks FP 3530 Т, заводський номер ДО 06001789, фіскальний номер 122900477, було роздруковано фіскальний звітний чек за № 00286. Згідно контрольної стрічки РРО 09.08.2010, після роздрукування фіскального звітного чека № 00286, на цьому РРО було продовжено здійснення розрахункових операцій. Так згідно контрольної стрічки РРО, було проведено розрахункових операцій за готівкові кошти на загальну суму 9862,35 грн. роздруковано фіскальних звітних чеків загальною кількістю 225 одиниць. Згідно контрольної стрічки, перший фіскальний чек за № 1 було роздруковано 09.08.2010 (після 14:02) у 14:07 на суму 66,79 грн., останній фіскальний чек було роздруковано в цей робочий день за № 225 у 20:59 на суму 28,47 грн. По закінченню роботи супермаркету 09.08.2010 на вищезазначеному РРО не було виконано щоденний друк фіскального звітного чека. Фіскальний звітний чек на цьому РРО було роздруковано наступного дня - 10.08.2010 у 7:20 за № 00287. Цей фіскальний звітний чек зберігається в КОРО № 1229000477р/12. Згідно фіскального чека № 00287 сума готівкових коштів, отриманих із застосуванням цього РРО 9862,35 грн., що також підтверджується даними контрольної стрічки зазначеного РРО, на якій надруковані копії фіскальних звітних чеків з № 1 по № 225, які були надруковані на цьому РРО 09.08.2010 з 14:07 до 20:59. На РРО Dateks FP 3530 Т, заводський номер ДО 06001767, фіскальний номер 1229000476, не було виконано щоденний друк звітного чека за 20.08.2010 (п'ятниця). В КОРО № 1229000476/11 зберігаються надруковані на цьому РРО фіскальні звітні чеки за 19.08.2010 № 02366 (роздруковано 21.08.2010 у 14:42). Згідно наданої контрольної стрічки РРО, розрахункові операції на цьому РРО не проводились в період після 14:12 19.08.2010 до початку роботи супермаркету 21.08.2010. Згідно наданої до

перевірки контрольної стрічки РРО 09.08.2010 (понеділок) у 14:02 на РРО Dateks FP 3530 Т, заводський номер ДО 06001789, фіскальний номер 122900047, було роздруковано фіскальний звітний чек за № 00286. Згідно контрольної стрічки РРО, 09.08.2010 після роздрукування фіскального звітного чека № 00286, на цьому РРО було продовжено здійснення розрахункових операцій. Так згідно контрольної стрічки РРО, було проведено розрахункових операцій за готівкові кошти на загальну суму 9862,35 грн. роздруковано фіскальних звітних чеків загальною кількістю 225 одиниць. Згідне контрольної стрічки, перший фіскальний чек за № 1 було роздруковано 04.09.2010 (після 15:23) у 15:31 на суму 176,26 грн., останній фіскальний чек було роздруковано в цей робочий день за № 553 у 22:42 на суму 23,08 грн. По закінченню роботи супермаркету 04.09.2010 на вищезазначеному РРО не було виконано щоденний друк фіскального звітного чека. Фіскальний звітний чек на цьому РРО було роздруковано наступного дня - 05.09.2010 у 7:42 за № 02191. Цей фіскальний звітний чек зберігається в КОРО № 1229000659р/12. Згідно фіскального чека № 02190 сума готівкових коштів, отриманих із застосуванням цього РРО 04.09.2010 становить 13093,22 грн., що також підтверджується даними контрольної стрічки зазначеного РРО, на якій надруковані копії фіскальних звітних чеків з № 1 по № 553, які були надруковані на цьому РРО 04.09.2010 з 15:31 до 22:42.

У звязку з чим, представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Представник третьої особи ДПІ в м. Лисичанську Луганської області в судовому засіданні надав пояснення по справі, згідно яких не згоден з доводами позивача.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до такого.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо комерційна фірма „ЛІА” ЛТД зареєстровано Станично-Луганською районною державною адміністрацією Луганської області дата та номер останньої реєстраційної дії 01.03.2010 № 1376105 0045 000008, що підтверджується довідкою АБ № 075575 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. (а.с. 23).

З матеріалів справи вбачається, що на підставі направленя від 15.12.2010 № 303, 21.12.2010 року податковими ревізорами - інспекторами ДПІ в м. Лисичанську Луганської області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину розташованого за адресою: м. Лисичанськ, пр. Леніна 80, який належить суб'єкту господарської діяльності товариству з обмеженою відповідальністю «ЛІА ЛТД» з питання дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг згідно ст.11 Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та законів України від 06.07.1995 № 265/95-ВР зі змінами та доповненнями «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України ні 15 грудня 2004 року № 637. За результатами якої складено акт № 0430/12/09/23/20163224, за змістом вказаного акту, в ході проведення перевірки були встановлені порушення пункту 9 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР в редакції Закону України від 01.06.2000 № 1776-ІІІ „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із змінами та доповненнями) в частині не виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків кількістю 3 одиниці; пункту 13 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР в редакції Закону України від 01.06.2000 № 1776-ІІІ „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із змінами та доповненнями) в частині не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті (сума невідповідності 15,01 грн.); пункту 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 від 15 грудня 2004 року № 637 в частині не прибуткування грошової готівки (у день одержання готівкових коштів) на загальну суму 22955,57 грн. у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО та не здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

На підставі акту перевірки ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000012304 від 21.01.2011, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1021 гривень за порушення п.9 п.13 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР в редакції Закону України від 01.06.2000 № 1776-ІІІ „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (а.с.8), який зобовязує субєкта господарської діяльності щоденно друкувати на РРО контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Штрафна санкція застосована згідно п. 1 п.4 ст.17 Закону України №265/95-ВР, яка передбачає відповідальність у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, зазначеній у денному звіті вчинено вперше 1 гривня та у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій у розмірі 20-ти неоподатковуваних мінімумів доходів (17*20=340*3=1020*1=1021). Рішення № 0000022304 від 21.01.2011 яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 114777,85 гривень за порушення пункту 2.6. Положення „Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, затвердженого постановою Правління Національного банку України 15.12.2004 № 637 зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (а.с. 14) який зобовязує субєкта господарської діяльності усі готівки, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Штрафна санкція застосована згідно п. 1 Указу Президента № 436/95 від 12.06.1995, яка передбачає відповідальність у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми. Суми готівкових коштів були несвоєчасно оприбутковані за 09.08.2010 в сумі 9862,35 грн. (оприбутковано 10.08.2010) та за 04.09.2010 в сумі 13093,22 грн. (оприбутковано 05.09.2010) (9862,35 грн. + 13093,22 грн. * 5 = 114777,85 грн.).

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

У відповідності до ст.1 цього Закону, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

У відповідності до ст.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.

Таким чином, аналізуючи зазначене визначення фіскального звітного чеку, суд вважає, що основною метою встановлення Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» обовязку щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки є фіксування інформації щодо даних денного звіту про обсяг виконаних розрахункових операцій.

Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», порушення якого встановлено в акті перевірки, передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»від 18.02.2002р. №199 визначено, що зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. У примітках до даної постанови зазначено, що підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Суд не погоджується з твердженням позивача відносно того, що Z-звіт після закінчення зміни РРО роздруковується не пізніше ніж через 24 години з часу реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту.

Суд доходить висновку, що термін «щоденно», наведений у п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», повинен трактуватися як окрема календарна дата.

Факт порушення позивачем п. 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»підтверджений матеріалами справи та вважається судом доведеним.

Відповідно до п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Відповідно до п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з пунктом 4.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні для забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі (пункт 4.2 Положення).

Таким чином, оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використання РК), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) та відображення надходження цієї готівки у касовій книзі підприємства.

Пунктом 7.1. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що вимоги цієї глави застосовуються під час перевірок підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно із законодавством України. Періодичність проведення цих перевірок та строк, протягом якого вони здійснюються, визначають безпосередньо органи контролю.

Відповідно до ст. 106 Конституції України Президент України в межах своїх повноважень на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.

Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.95 р. № 436/95 встановлено розміри штрафних санкцій за порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України.

Відповідно до п.1 Указу Президента від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що суми готівкових коштів були несвоєчасно оприбутковані 09.08.2010 в сумі 9862,35 грн. та 04.09.2010 в сумі 13093,22 грн.

Отже, суд вважає, що відповідачем в судовому засіданні доведений факт правомірності прийнятого ним рішеннь про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.01.2011 № 0000012304 та № 0000022304, у звязку з чим позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 24 березня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 69-72, 87, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволені позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо комерційної фірми „ЛІА” ЛТД до Державної податкової інспекції в Станично Луганському районі Луганської області, третя особа Державна податкова інспекція в м. Лисичанську Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.01.2011 № 0000012304 та № 0000022304 відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 29 березня 2011 року.

Суддя К.Ю. Широка