Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №14
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 березня 2011 року Справа № 2а-1692/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Твердохліб Р.С., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства „Стахановський завод металовиробів” про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн., ВСТАНОВИВ:
24 лютого 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до державного відкритого акціонерного товариства „Стахановський завод металовиробів” про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн., накладених постановою від 15 червня 2010 року № 76-ЛУ за правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відкрите акціонерне товариство „Стахановський завод металовиробів” в порушення вимог статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" та глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, надало регулярну квартальну інформацію за ІV квартал 2009 року без дотримання вимог до паперової та електронної форм надання такої інформації.
На підставі цього, 08 квітня 2010 року відносно відповідача було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 16-ЛУ. Згідно цього розпорядження відповідач повинен був у термін до 29 квітня 2010 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та у цей же термін надати до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформацію щодо виконання розпорядження. Інформації щодо виконання розпорядження надано не було. Доказів, підтверджуючих виконання розпорядження, не надходило. Дії відповідача підпадають під ознаки правопорушення, відповідальність за яке передбачена пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" - невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. У зв'язку з цим 15 червня 2010 року начальником Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову № 76-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в доход Державного бюджету України протягом 15 днів з дня отримання постанови.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 червня 2010 року № 76-ЛУ відкритим акціонерним товариством „Стахановський завод металовиробів” у встановленому порядку не оскаржувалась, документ, який підтверджує сплату штрафу, до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не подавався.
Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (арк. справи 24-25). У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Згідно із абзацем 2 статті 1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до статті 3 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);
- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно зі статтею 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року (частина 5 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок").
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до частини 6 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію (далі - квартальна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Пунктом 1 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлено, що розкриття квартальної інформації на фондовому ринку має здійснюватись шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.
Відкрите акціонерне товариство «Стахановський завод металовиробів» в порушення вимог статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", пункту 1 глави 2 розділу ІV, пунктів 14, 14.1 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, та наказу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05 квітня 2007 року № 349 "Щодо вимог розділу IV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364", надало регулярну квартальну інформацію за ІV квартал 2009 року без дотримання вимог до паперової та електронної форм надання такої інформації, а саме: відсутня електронна форма інформації, в таблиці "Дані про дату та місце оприлюднення квартальної інформації" не зазначена дата розміщення квартальної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
У зв'язку з цим у відношенні відкритого акціонерного товариства «Стахановський завод металовиробів» Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження від 08 квітня 2010 року № 16-ЛУ, яким відповідача зобов'язано у термін до 29 квітня 2010 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, розкрити квартальну інформацію за ІV квартал 2009 року шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та надання ії до Державної Комісії в паперовій та електронній формі (арк. 11, 11 зворотній бік).
У термін до 29 квітня 2010 року відкрите акціонерне товариство "Стахановський завод металовиробів" розпорядження від 08 квітня 2010 року № 16-ЛУ про усунення порушень законодавства про цінні папери не виконало, що є порушенням вимог пункту 10 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), оскільки розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери є обов'язковими до виконання.
Вищезазначені обставини підтверджуються актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 03 червня 2010 року № 76-ЛУ (арк. справи 15).
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.
На підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 03 червня 2010 року № 76-ЛУ Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 червня 2010 року № 76-ЛУ (арк. справи 19, 19 зворотній бік), яку 17 червня 2010 року згідно реєстру відправки поштової кореспонденції та копії фіскального чеку від 17 червня 2010 року № 2919 направлено відкритому акціонерному товариству "Стахановський завод металовиробів" (арк. справи 20).
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Оскільки відкрите акціонерне товариство "Стахановський завод металовиробів" постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 червня 2010 року № 76-ЛУ у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 28 лютого 2011 року про відкриття провадження у справі Луганському територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-3, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Стахановський завод металовиробів" (ідентифікаційний код 14307268, місцезнаходження: 94003, Луганська область, м. Стаханов, вул. Широка, буд. 5) в доход Державного бюджету України (р/р 31114106700085 в ГУДКУ у Луганській області, код одержувача 24046662, МФО 804013, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн. (вісімдесят п'ять тисяч гривень нуль копійок).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяР.С. Твердохліб