КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2011 року Справа № 2а-4573/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Петренко О.С.
за участю секретаря: Господарікова М.О.
представників
позивача Стояна Б.С.
відповідача Кріпака А.О., Величка С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Компаніївського районного центру зайнятості
до відповідача ПАФ «Зоря»
про стягнення штрафних санкцій, суд - ,
ВСТАНОВИВ:
Компаніївський районний центр зайнятості звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ПАФ «Зоря», яким просить стягнути з відповідача 52140,00 грн. за порушення законодавства про зайнятість населення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході перевірки відповідача інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості було виявлено, що на підприємстві без дозволу державної служби зайнятості працюють наступні громадяни:
- з 01.09.1996 року громадянин Молдови ОСОБА_5;
- з 09.08.1993 року громадянка Молдови ОСОБА_6;
- з 28.03.2004 року особа без громадянства ОСОБА_9
За результатами даної перевірки було складено акт № 53 від 17.03.2010 року, на підставі якого було винесено рішення про застосування штрафу № 1116-18/04342944 від 03.06.2010 року на загальну суму 52140,00 грн., який в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав прояснення згідно викладеного у позові.
В судове засідання представник відповідача прибув та позовні вимоги не визнав, посилаючись на наступні обставини.
Так, відповідачем було зазначено, що роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідач зазначає, що він не міг виконати вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2009 року № 322, в звязку з тим, що на час здіснення трудових відносин з громадянами Молдови дана постанова не діяла.
Зважаючи на викладені вище обставини, відповідач вважає, що дії позивача є неправомірними, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення про державну службу зайнятості, вона складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності законодавства про зайнятість населення, вживає заходів до запобігання незаконному використанню робочої сили, та у випадку порушення - стягує штрафи з підприємств, установ, організацій усіх форм власності (п.п. "ф" п.4 Положення).
При цьому, відповідно до п.п. "л" п. 8 Положення, державна служба зайнятості має право стягувати, відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", штрафи з підприємств у разі використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості.
Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення визначено, що вона входить до складу державної служби зайнятості і здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями (п.1 Положення).
Відповідно до покладених на неї завдань, інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, зокрема, забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями (п.п."б" п.6 Положення); здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості (п.п."д" п.6 Положення).
Підпунктом "г" п.8 Положення про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення передбачено право інспекції застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Приватна агрофірма "Зоря" зареєстрована 25.02.2000 року Компаніївською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, діє на підставі статуту /а.с. 31-39, 41,42/.
Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості 17.03.2010 року проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у ПАФ «Зоря», за результатами якої складено акт контрольного заходу №53 від 17.0310. /а.с. 93,4,5/.
В ході перевірки встановлено, що у трудових відносинах з ПАФ «Зоря» без дозволу державної служби зайнятості на використання праці іноземців та осіб без громадянства перебували /а.с. 47-51, 58-60/:
- громадянин Республіки Молдова ОСОБА_5, на підставі протоколу про прийом на роботу від 16.03.1997 року № 1, з 01.01.1997 року прийнятий в члени КПСП "Зоря" Компаніївського району, Кіровоградської області тваринником, з 22.01.2000 року КПСП "Зоря" реорганізовано в ПАФ "Зоря" згідно рішення Загальних зборів членів КПСП;
- громадянка Республіки Молдова ОСОБА_6, на підставі протоколу про прийом на роботу від 15.01.1994 року № 2, з 09.08.1993 року прийнята в члени КПСП "Зоря" Компаніївського району, Кіровоградської області дояркою, з 22.01.2000 року КПСП "Зоря" реорганізовано в ПАФ "Зоря" згідно рішення Загальних зборів членів КПСП;
- особа без громадянства ОСОБА_9, на підставі наказу про прийом на роботу від 28.03.2004 року №46-к, з 28.03.2004 року прийнята на роботу в ПАФ "Зоря" дояркою.
Відповідно до довідок №№ 164-166 "Про місце проживання" та №№ 167-169 "Про склад сім'ї" від 09.06.2010 року, виданої виконкомом Водянської сільської ради Компаніївського району, Кіровоградської області /а.с. 44-46, 61-70/:
- ОСОБА_5, 1974 року народження про те, що він дійсно проживає в АДРЕСА_1 з 04.01.1998 року;
- ОСОБА_6, 1979 року народження про те, що вона дійсно проживає в АДРЕСА_1 з 19.11.1993 року;
- ОСОБА_9, 1976 року народження про те, що вона дійсно проживає в АДРЕСА_1 з 19.11.1993 року.
Суд не бере до уваги наданий позивачем в якості доказу припис № 32 від 17.03.2010 року Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості, яким зобов'язано відповідача подати до Компаніївського районного центру зайнятості адміністративні дані про всіх прийнятих працівників за формою № 5-ПН "Звіт про прийнятих працівників" /а.с. 7/ та повідомлення про вжиття заходів, оскільки зазначені докази не стосуються предмету доказування.
Згідно відповіді на запит № 8/1231 від 25.03.2010 року ( № 11-916 від 18.03.2010 року) відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області, встановлено, що громадяни Молдови ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9 посвідками на постійне місце проживання в Україні не документувалися, ОСОБА_9 продовжувала термін перебування в Україні як особа без громадянства /а.с. 13,14/.
Також позивачем здійснено запит до Компаніївського РВ УМВС України в Кіровоградській області № 11-1108 від 07.04.2010 року, на що повідомлено ( № 33/3011 від 31.05.2010), що на момент перевірки зазначені громадяни Республіки Молдова - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9, на території Компаніївського району не знаходились, встановити їхнє місцезнаходження, факт працевлаштування зазначних осіб на ПАФ "Зоря" не представилось можливим. Відносно ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9 адміністративні протоколи про адміністративне правопорушення за ст. 203 КУпАП не складались /а.с. 15,16/.
Згідно відповіді відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України в Кіровоградській області № 8/339 від 28.01.2011 року, на запит суду № 1053 від 20.01.2011 року, встановлено, що гр. Молдови ОСОБА_5, гр. Молдови ОСОБА_6 та особи без громадянства ОСОБА_9 паспортами громадянина України на території Кіровоградської області не документувались /а.с. 78,79/.
При цьому зазначно, що:
- ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженець Республіки Молдова, термін перебування був продовжений з 22.04.2010 року по 10.07.2010 року за адресоюАДРЕСА_1 по паспорту громадянина Республіки Молдови НОМЕР_1, виданому 11.11.2009 року в м. Кишинів;
- ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженка Республіка Молдова, термін перебування був продовжений з 01.06.1998 року по 01.09.1998 року по паспорту громадянина Республіки Молдова НОМЕР_2, виданому 09.03.1998 року в Республіці Молдова, та з 07.02.2010 року по 01.02.2011 року за адресою: АДРЕСА_1, по паспорту громадянина Республіки Молдова НОМЕР_3, виданому 12.10.2009 року в м. Кишинів;
- ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_8, термін перебування був продовжений з 28.08.2007 по 28.12.2007 року, за адресою АДРЕСА_1, по довідці Посольства Республіка Молдова в Україні від 22.05.2007 року №0858.
На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1116-18/04342944 від 03.06.2010 р. /а.с.6/ та припис № 102 від 03.06.2010 року /а.с. 8/, які були направлені відповідачу 03.06.2010 року за вихідним № 11-1737 /а.с. 9/ , отримані ним 05.06.2010 року /а.с. 10./
За вказане порушення до відповідача було застосовано штраф у 20кратному розмірі мінімальної заробітної плати (розмір мінімальної заробітної плати на момент виявлення порушення складає 869,00 грн.) за використання праці кожного іноземця та особи без громадянства на умовах трудового договору на загальну суму 52140,00 грн. ( п.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення», пп. «г»п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 24.06.1991 року № 47).
Приписом № 102 від 03.06.2010 року зобов'язано відповідача припинити дію:
- протоколу від 16.01.1997 № 1 щодо прийому на роботу ОСОБА_5;
- протоколу від 15.01.1994 № 2 щодо прийому на роботу ОСОБА_6;
- наказу від 28.03.2004 № 46-к щодо прийому на роботу ОСОБА_9
Відповідно до наказу "Про звільнення з роботи" № № 24-к, 25-к, 26-к від 03.05.2010 року, з 01.05.2010 року були звільнені за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України) з ПАФ "Зоря" ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_5 на підставі заяв від 30.04.2010 року /а.с. 52-57/.
Правовий статус іноземців, іноземних громадян та осіб без громадянства в Україні, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їхні основні права, свободи та обов'язки визначено Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 04.02.94 № 3929-XII.
Відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.
На час працевлаштування ОСОБА_5 і ОСОБА_6 оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Тимчасового положення про умови і порядок оформлення іноземним громадянам дозволів на працевлаштування в Україні, затвердженого наказом Міністерства праці України від 05.05.93 №27 (надалі - Тимчасове положення).
Згідно з пунктами 1 та 2 Тимчасового положення дозвіл на працевлаштування оформлюється іноземному громадянину та особі без громадянства (надалі - іноземний громадянин), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю за умов, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності і господарювання, та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (надалі роботодавець), можуть використовувати працю іноземних громадян лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України.
Дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Міністерства праці України або з його дозволу центрами зайнятості Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на зазначеному підприємстві, установі, організації на певній посаді (за фахом). Рішення про надання дозволу приймається на підставі заяви роботодавця (у довільній формі) з обґрунтуванням необхідності використання праці іноземних громадян і можливості створення для них необхідних умов перебування та діяльності. Заява має бути погодженою з центром зайнятості відповідно Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. До заяви додаються: копія контракту між іноземними та українськими суб'єктами господарської діяльності на виконання певного обсягу робіт або послуг, копія статуту та копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарської діяльності (засвідчені у встановленому порядку), список іноземних громадян із зазначенням їх повного імені та прізвища, року народження, номера паспорта, спеціальності (фаху), статі, а також квитанція про перерахування коштів за розгляд заяви.
З вищенаведеного, положення чинного законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу ОСОБА_5 і ОСОБА_6 - громадян Республіки Молдова, які не мали права на постійне проживання на території України, відповідачем не дотримані. За дозволом на їх працевлаштування у встановленому порядку до державної служби зайнятості відповідач не звертався.
Щодо працевлаштування ОСОБА_9, відповідно до положень ч.2 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. На час виникнення спірних правовідносин оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №2028 від 01.11.99 року.
Відповідно до п. 2, 3, 4 Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого зазначеною постановою, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (далі - роботодавець), можуть використовувати працю іноземців лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Роботодавці, які запрошують іноземців з метою працевлаштування, забезпечують своєчасне роз'яснення їм прав, свобод та обов'язків, передбачених законодавством, ведуть відповідний облік цих осіб, а також несуть відповідальність за своєчасне оформлення документів на право їх перебування в Україні. Дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).
Між тим, наведені положення законодавства щодо використання праці іноземців при прийнятті на роботу ОСОБА_9 - особи без громадянства, приватною агрофірмою "Зоря" не дотримані.
Допитаний в якості свідка колишній начальник паспортного столу Компаніївського РВ УМВС України в Кіровоградській області ОСОБА_11 зазначив, що вищезазначні особи зверталися до Компаніївського РВ УМВС України в Кіровоградській області для отримання посвідки на проживання в Україні, але, крім наданих ними документів, їм необхідно було додати ще й довідку з Посольства Республіки Молдова, що ними не було зроблено.
Перевіряючи правомірність застосування економічних санкцій, суд виходить з того, що порядок їх накладення передбачено Законом України "Про зайнятість населення", Постановою Кабінету Міністрів України №47 від 24.06.91 "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення", якою зокрема, затверджено Положення про державну службу зайнятості та Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Так, на момент виявлення порушень (17.03.2010 року ) діяла норма статті 8 Закону України «Про зайнятість населення», яка передбачає стягнення з роботодавця штрафу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Станом на 17.03.2010 розмір мінімальної заробітної плати був встановлений величиною 869,00 грн, відповідно двадцятикратний розмір 17 380,00 грн. (за трьох осіб 52 140,00 грн).
Наведене свідчить, що при застосуванні економічних санкцій, стягнення яких є предметом даного судового розгляду, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством. Факт порушення позивачем законодавства про зайнятість населення у судовому засіданні знайшов своє підтвердження.
Відповідно до абз.2 ч.4 ст.8 Закону України "Про зайнятість населення" у разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і заявленими згідно чинного законодавства, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 159 163,167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватної агрофірми «Зоря»/код ЄДРПОУ 04342944, р/р 26000124627, МФО 380805»Райффайзен Банк Аваль»/ на користь Компаніївського районного центру зайнятості /р/р 37173975900225, МФО 823016, код 23896884, УДК в Компаніївському районі/ штрафні санкції у розмірі 52140 /пятдесят дві тисячі сто сорок/ грн. 00 коп.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис О.С. Петренко
Згідно з оригіналом