ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2011 року Справа № 2а-0870/351/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТатаринова Д.В.
при секретаріСандига В.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
позову: Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області
до: Державного реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради
третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Борисфен-МЕТ», м. Нововолинськ,
про : скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув,
від відповідача: не прибув, -
ВСТАНОВИВ:
17 січня 2011 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області до Державного реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Борисфен-МЕТ», у якому позивач просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Борисфен-МЕТ» вчинену відповідачем, щодо місцезнаходження підприємства за адресою: вул. І.Франка, 32, м. Нововолинськ, Волинська область, 45400.
В позовній заяві в обґрунтування позовних вимог зазначо, що ТОВ «Борисфен-МЕТ» зареєстроване Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради 13 лютого 2004 року. Згідно запису № 1103105 0016 009431 внесеного до ЄДР державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради від 31 березня 2010 року ТОВ «Борисфен-МЕТ» змінило місцезнаходження з м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Перемоги, 36-а на м. Нововолинськ, вул. І.Франка, буд. 32, Волинська область. Проте, фактично ТОВ «Борисфен-МЕТ» не знаходиться за зазначеною адресою і ніколи не знаходилось. Отже, підприємство при зміні юридичної адреси подало Державному реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради недостовірні дані - зокрема відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою ніколи не знаходилося, внаслідок чого реєстратор вніс до Державного реєстру неправомірний запис в реєстраційній справі ТОВ «Борисфен-МЕТ», а тому відповідно до статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року №755, відомості, що містяться в державному реєстрі є недостовірними. Просить позов задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не прибув, на адресу суду надіслав клопотання про витребування реєстраційної справи ТОВ «Борисфен-МЕТ» та дослідження документів.
Розглянувши клопотання представника позивача, суд вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягаю задоволенню, оскільки в матеріалах справи містяться усі необхідні документи що мають значення для повного та обєктивного вирішення спору.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, до суду надіслав відгук на адміністративний позов, у якому зазначив, що згідно ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» уповноваженою особою керівника ТОВ «Борисфен-МЕТ» Панфіловою Іриною Володимирівною, 31 березня 2010 року були надані документи, які передбачені п.1 цього Закону, а саме: реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців - форма №4; Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи. ТОВ «Борисфен-МЕТ» було знято з обліку 01 квітня 2010 року, у звязку зі зміною місцезнаходження. Підстав для відмови у проведені державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Борисфен-МЕТ» у державного реєстратора не було. Реєстраційну справу передано до виконавчого комітету Нововолинської міської ради.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи судом повідомлявся належним чином. Документи направлені третій особі, разом з повісткою про виклик, повернулись на адресу суду з відміткою поштового відділення «за зазначеною адресою не значиться».
Згідно з ч.1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами статей 33, 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ «Борисфен-МЕТ» (код ЄДРПОУ 32861074) зареєстроване 13 лютого 2004 року виконавчим комітетом Запорізької міської ради за юридичною адресою: м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Перемоги, 36-а.
31 березня 2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію № 1103105 0016 009431 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Борисфен-МЕТ» (код ЄДРПОУ 32861074) з адреси: м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Перемоги, 36-а, на адресу: 45400, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Франка, будинок 32.
Згідно акту перевірки місцезнаходження підприємства за юридичною адресою від 27 травня 2010 року встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться земельна ділянка, яка згідно договору від 18 жовтня 1960 року надана в безстрокове користування громадянці ОСОБА_2, яка на даний час в м. Нововолинську не зареєстрована. На ділянці відсутня будь-яка забудова, немає жодних приміщень. Про місцезнаходження чи діяльність ТОВ «Борисфен-МЕТ» по даній адресі мешканцям будинків, що розташовані поряд нічого невідомо. Вивіски чи інших форм ідентифікації об'єкта юридичної особи ТОВ «Борисфен-МЕТ» при обстеженні адреси не встановлено. Де саме, по адресі вул. І.Франка, 32 може знаходитись юридична особа ТОВ «Борисфен-МЕТ» встановити шляхом обстеження не є можливим.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Пунктом 1 частини першої статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, втому числі на виконання делегованих повноважень.
Держава делегувала державному реєстратору Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» здійснювати від імені Держави державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до ст.6 Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці:
-проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
-проводить резервування найменувань юридичних осіб;
-передає органам державної статистики (далі органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;
-формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів;
-здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну;
-оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру;
-проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;
- проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;
-звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку;
-здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них;
-вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду;
-здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Як свідчать викладені повноваження державного реєстратора, ним не здійснюється під час проведення реєстрації перевірка документів на відповідність вимогам чинного законодавства, а лише перевіряється комплектність документів. Також він не зобовязаний перевіряти мету субєкта господарювання спрямовану або не спрямовану на здійснення підприємницької діяльності, та в подальшому ведення фінансово господарської діяльності.
Згідно ч.1 ст.19 Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до ч.2 ст.19 зазначеного Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.
Як було встановлено матеріалами справи, 31 березня 2010 року державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію № 1103105 0016 009431 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Борисфен-МЕТ» (код ЄДРПОУ 32861074) з адреси: м. Запоріжжя, Орджонікідзевський район, вул. Перемоги, 36-а, на адресу: 45400, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Франка, будинок 32.
Для проведення вищезазначених змін юридична особа надала державному реєстратору наступні документи: реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців - форма №4; Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Згідно ч.5 ст.19 цього Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу у державного реєстратора не було.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» ТОВ «Борисфен-МЕТ» 31 березня 2010 року знято з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи. Реєстраційну справу передано до виконавчого комітету Нововолинської міської ради.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Борисфен-МЕТ» вчинену Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради, щодо місцезнаходження підприємства за адресою: вул. І.Франка, 32, м. Нововолинськ, Волинська область, 45400 не обґрунтованими, не доведеними та такими, що задоволенню не підлягає.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно: розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160 - 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяД.В. Татаринов