ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2011 року Справа № 2а-0870/1310/11
За позовом: Заступника прокурора Запорізької області, м. Запоріжжя
до: Підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області
про: скасування постанови про зупинення виконавчого провадження, -
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача - Марков І.О. (посвідчення № 80 від 11.08.2010)
від відповідача Юлдашев А.А. (довіреність № 9613-3/11 від 08.10.2010)
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Заступника прокурора Запорізької області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про скасування постанови головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області від 21.04.2009 ВП №12298278 про зупинення виконавчого провадження.
09.03.2011 судом відкрито провадження у справі № 2а-0870/1310/11 та призначено до розгляду на 21.03.2011.
У засіданні 21.03.2011, судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
На виконання ст. 41 КАС України, у ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що підставою для винесення спірної постанови від 21.04.2009р. стало те, що згідно із наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005р. № 568 «Про затвердження переліку підприємств» ВАТ «Дніпроенерго» внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Однак, правовідносини щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не поширюються на вимоги ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону станом на 21.04.2009р.), тому оскаржувана постанова про зупинення виконавчого провадження, прийнята з підстав внесення ВАТ «Дніпроенерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", є незаконною та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування своєї позиції та правомірності спірної постанови зазначив, що на виконанні в підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області перебуває виконавче провадження № 22/3 з примусового виконання виконавчого листа №4/198/07-АП, виданого 08.01.2009 господарським судом Запорізької області, про стягнення з ВАТ «Дніпроенерго» на користь Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 5396864,00 грн. адміністративно-господарських санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році. Згідно наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.05 №568 «Про затвердження переліку підприємств» ВАТ «Дніпроенерго» (код ЄДРПОУ 00130872) входить до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Згідно п. 15 ч.1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час винесення постанови) виконавче провадження підлягає обовязковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Ураховуючи вище викладене, законних підстав для скасування постанови про зупинення виконавчого провадження № 12298278 від 21.04.2009, винесеної в межах зазнаного вище виконавчого документа - не має. А, відтак просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону, державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у т.ч. на підставі рішень третейського суду; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів.
Частиною 2 ст. 4 Закону України “Про державну виконавчу службу” визначено, що державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець зобовязаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Він здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Як встановлено судом, на виконанні в підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області перебуває виконавче провадження № 22/3 з примусового виконання виконавчого листа №4/198/07-АП, виданого 08.01.2009 господарським судом Запорізької області, про стягнення з ВАТ «Дніпроенерго» на користь Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 5396864,00 грн. адміністративно-господарських санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році.
09.04.2009 державним виконавцем в порядку ст.ст. 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час винесення постанови) була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 12298278, копії якої надіслані сторонам виконавчого провадження та органу, який видав виконавчий документ, за вих. № 1191-3/11 від 10.04.2009. П.2 даної постанови боржнику було встановлено строк для добровільного виконання виконавчого документу до 16.04.2009.
21.04.2009 на адресу підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області надійшла заява ВАТ «Дніпроенерго» від 15.04.2009, в якій боржник просив зупинити виконавче провадження за виконавчим листом, у звязку з тим, що ВАТ «Дніпроенерго» входить у реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Постановою від 21.04.2009р. ВП № 12298278 головним державним виконавцем ППВР ВДВС ГУЮ у Запорізькій області зупинено виконавче провадження про стягнення з ВАТ «Дніпроенерго» на користь Запорізького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів 5396864 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році.
Як зясовано судом, підставою для винесення державним виконавцем постанови від 21.04.2009р. стало внесення ВАТ «Дніпроенерго» до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», у відповідності до наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005р. № 568 «Про затвердження переліку підприємств».
03.02.2011 заступником прокурора Запорізької області на імя начальника підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області внесено протест на постанову державного виконавця від 21.04.2009 про зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до листа підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Запорізькій області, який надійшов на адресу прокуратури Запорізької області 17.02.2011 вхід. № 05/2, протест прокурора відхилено.
Не погоджуючись із винесеним рішенням, прокурор звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає висновки позивача обґрунтованими та відповідно постанову державного виконавця про зупинення виконавчого провадження безпідставно винесеною, з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Крім того, відповідно до п. 3.7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (в редакції, що діяла на час винесення постанови),на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Разом з тим, статтею 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Пунктом 1.3 ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Згідно з п. 1.4 ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Таким чином, наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1.3 статті 1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
Згідно постанови господарського суду Запорізької області від 29.08.2007р. по справі № 4/198/07-АП ВАТ «Дніпроенерго» має заборгованість перед Запорізьким обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів 5396864 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році.
Тобто вказаний борг не пов'язаний з розрахунками за енергоносії.
Виходячи з наведеного, правовідносини щодо стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не поширюються на вимоги ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону станом на 21.04.2009р.), тому оскаржувана постанова про зупинення виконавчого провадження, прийнята з підстав внесення ВАТ «Дніпроенерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", є незаконною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень...
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання дій протиправними та скасування оскаржуваної постанови є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158, 160, 162, 163, 167, 181 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Заступника прокурора Запорізької області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про скасування постанови головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області від 21.04.2009 ВП №12298278 про зупинення виконавчого провадження задовольнити у повному обсязі.
2.Скасувати постанову головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області від 21.04.2009 ВП №12298278 про зупинення виконавчого провадження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 31.03.2011.
Суддя(підпис) О.М. Нечипуренко