Постанова № 14875305, 17.03.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
2а-0870/571/11
Номер документу
14875305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2011 року Справа № 2а-0870/571/11

1

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Батрак І.В., при секретарі Петрусь Д.К., розглянувши у місті Запоріжжі в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя

до фізичної особи підприємця ОСОБА_1

про стягнення податкового та грошового зобов'язання

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Комунарському районі м. Запоріжжя звернулась із адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового та грошового зобов'язання у сумі 2798 грн. 04 коп.

Представник позивача у судове засідання не зявився, проте 17.03.2011 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі та зазначив що станом на 17.03.2011 сума боргу відповідача зменшилась та складає 2521 грн. 42 коп. З урахуванням часткової сплати боргу просить задовольнити позовні вимоги у розмірі 2521 грн. 42 коп.

Відповідач повторно не зявився у судове засідання, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про що свідчать поштові квитанції та конверти, повернуті поштою на адресу суду. Клопотань та заяв про розгляд справи без його уачсті на адресу суду не надходило.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін, у порядку ч.6 ст.128 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Фізична особа підприємець ОСОБА_1 07.10.2008 зареєстрований виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що видано свідоцтво серії НОМЕР_2.

Відповідно до довідки ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя відповідач був взятий на облік в органах державної податкової служби 05.02.2002 за № Л-112.

Судом встановлено, що податковий борг по податку на додану вартість на загальну суму 2798 грн.04 коп. виник на підставі наступного.

Податкове зобовязання визначено наступними документами:

-податковими деклараціями по ПДВ за 2009-2010 рік, відповідно до яких підприємством самостійно були визначені податкові зобов'язання а саме:

№41612 від 20.07.2009 на суму 399 гривень; №47817 від 18.08.2009 - 102 гривень;

№52349 від 18.09.2009 - 150 гривень.; №60929 від 19.10.2009 - 506 гривень;

№67060 від 16.11.2009 - 287 гривень; №71935 від 16.12.2009 - 265 гривень;

№80232 від 19.01.2010 - 345 гривень; №4741 від 19.02.2010 - 140 гривень;

№8515 від 19.03.2010 - 127 гривень; №13824 від 19.03.2010 - 54 гривень;

№ 22951 від 19.03.2010 - 170 гривень; №26972 від 18.06.2010 550 гривень, №34987 від 16.07.2010 354 гривень.

-податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» №0022281701/0 від 19.05.2010, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 748 грн. 71 коп. (штрафні санкції) згідно пп. 17.1.7. п. 17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 20.12.2000;

-податковим повідомленням-рішенням форми «Ш» №0022291701/0 від 19.05.2010, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 85 грн. 97 коп. (штрафні санкції) згідно пп. 17.1.7. п. 17.1. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 20.12.2000.

Зазначені податкові повідомлення-рішення були вручені відповідачу 19.05.2010, про що свідчить його підпис у нижньому куті зазначених рішень, проте у встановлений законом строк сума боргу не була погашена. У звязку із несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання відповідачу була нарахована пеня по податку на додану вартість, а саме:

за 2009 рік - у сумі 14 грн. 05 коп.;

за 2010 рік у сумі 45 грн. 78 коп.;

пеня в результату розподілу 22 грн. 73 коп.

З урахуванням часткового погашення на суму 400 грн. 00 коп. у 2009 році та 1550 грн. 00 коп. у 2010 році остаточна заборгованість по ПДВ становить 2798 грн. 04 коп.

Також судом встановлено, що штрафні санкції у відповідача за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг виникли в результаті проведеної виїзної позапланової перевірки, зокрема господарської одиниці, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». Проведеною перевіркою виявлено ряд порушень, зокрема :

- п.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі Закон №265/95-ВР) не проведення розрахункової операції на повну суму покупки (надання послуги) в розмірі 139 грн. 00 коп. через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- п. 6 ст. 3 Закону №265/95-ВР - не забезпечення зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.

- п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР - порушення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання, а саме на момент перевірки відсутня книга обліку доходів та витрат підприємця;

- вимог ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР, а саме здійснення підприємницької діяльності без придбання торгового патенту.

За результатами проведеної перевірки 29.09.2010, ДПІ було складено акт №0405/08/27/23-2750110311, який було вручено особисто відповідачу та підписано ним без заперечень . На підставі зазначеного акту ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя 12.10.2010 винесені рішення про застосування фінансових санкцій (форми «С») №0002922307, №0002932307, якими визначено штрафні (фінансових) санкції на суму 695 грн. 00 коп. та 15 грн. 60 коп. Зазначені рішення про застосування фінансових санкцій були отриманні відповідачем особисто 12.01.2010, про що свідчить його підпис у нижньому куті корінців зазначених рішень.

Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-ХІІ податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

Згідно з п.п.8,11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ, податкові органи мають право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Отже, безпосередніми функціями ДПІ є забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених законодавством України, а також подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Згідно з ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону відповідальність у вигляді накладання штрафу. Штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.

Згідно з п.1, 6, 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема, зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;

вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 25 Закону № 265/95-ВР визначено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами господарювання до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

Податкове зобовязання та податковий борг згідно п.п.1.2., 1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, або у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно п.5.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 17.1.7 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.

Згідно п.п.3.1.1. п.3.1.ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Матеріалами справи також встановлено, що станом на 17.03.2011 сума боргу відповідача з урахуванням часткової сплати зменшилась та складає 2521 грн. 42 коп., що підтверджується обліковою карткою ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя у відношення ОСОБА_1 станом на 17.03.2011.

Доказів оскарження рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форми «С») від 12.10.2010 №0002922307, №0002932307, податкових повідомлень рішень форми «Ш» від 19.05.2010, №0022281701/0, №0022291701/0 суду не надано.

Дослідивши матеріали справи та враховуючи те, що сума податкового боргу у розмірі 2521 грн. 42 коп. не сплачена в добровільному порядку, суд приходить до висновку, що зазначені кошти підлягають стягненню із зарахуванням їх на відповідні рахунки, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст.ст. 3, 5, 6, 16, 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 20.12.2000 №2181-ІІІ, п.п.1, 6,12 ст.3, ст.6, ст.ст.17-25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР, ст. 3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового та грошового зобов'язання - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України суму податкового та грошового зобов'язання у розмірі 2521 (двох тисяч пятсот двадцяти однієї) гривні 42 (сорока двох) копійок.

Стягнуті кошти перерахувати за наступними реквізитами: р/р 34128999700005, код платежу 99999999, призначення платежу «податкова застава», банк ГУДКУ у Запорізькій області. МФО 813015, отримувач Державний бюджет у Комунарському районі м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 34677119.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) І.В. Батрак

Постанова не набрала чинності.

СуддяІ.В.Батрак