Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2011 р. Справа № 2а/0470/217/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кучми Костянтина Сергійовича при секретаріГоробець Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ДПІ у м. Дніпродзержинську до Комунального підприємства "Дніпродзержинськтепломережа" про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ: У січні 2011 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним адміністративним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має несплачену заборгованість по платежам до бюджету яка становить 19147677, 26 грн., яку в добровільному порядку не сплачує, у звязку з чим він вимушений звернутися до суду з даним позовом. Позивач просив суд: звернути стягнення на активи відповідача в розмірі заборгованості з податку на додану вартість, по податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, по адміністративним штрафам та санкціям в сумі 19147677, 26 грн. ухваливши відповідне рішення. В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та уточнили їх, просили суд звернути стягнення на активи відповідача, в розмірі заборгованості до бюджету на загальну суму 15632258, 58 грн. з яких: податок на додану вартість в сумі 9382413, 67 грн.; податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності в сумі 5994382, 91 грн., адміністративні штрафи та санкції в сумі 255462, 00 грн. Представники відповідача в судовому засіданні предявлені позовні вимоги визнали частково у сумі 15361824, 85 грн., в частині позовних вимог щодо включення до суми податкового боргу суми у розмірі 255462, 00 грн. просили суд відмовити та зазначили, що Дніпропетровським окружним адміністративним судом було винесено постанову по справі №2а-12050/08/0470 згідно якої вказана сума підлягає стягненню з Управління комунальної власності м.Дніпродзержинська міської ради. Представники відповідача також не погодилися з сумою 49 111, 35 грн., пені нарахованих відповідачу на суми які сплачувалися підприємством за договором про реструктуризацію. Зазначили, що під час розгляду справи відбулася зміна суми позову з 19641 968, 67 грн. на 15632 258, 58 грн. Зменшення заборгованості викликано зарахуванням декларації з податку на прибуток за 2010 рік, яка зменшує податкове зобов'язання, нараховане раніше в обліковому рахунку підприємства за 9 місяців 2010 року на суму 4006 436 грн. Але сума основного боргу з податку на прибуток підприємств зменшилась з 8291 513, 67 грн. до 5994 382, 91 грн. (різниця складає 2297 130, 76 грн.) Відповідно, решта різниці між декларацією за 2010 рік та сумою зменшення податкового зобов'язання по позову в сумі 1 709 305,24 грн. врахована в погашення пені по податку на прибуток.
Відповідно до п.15 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» обставиною, що зумовлюють обовязкове зупинення виконавчого провадження є «внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону». КП «Дніпродзержинськтепломережа» входить до переліку зазначених підприємств. Тож судове рішення не зможе бути примусово виконаним належним чином у відповідні терміни. За таких обставин, представники відповідача просили суд розстрочити на 20 років рівними частинами з відстрочкою погашення на перші два роки суми боргу КП «Дніпродзержинськтепломережа» перед бюджетом у розмірі 15361824, 85 грн., відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», посилаючись з початку на статтю 263 КАС України, а потім на статтю 257 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство «Дніпродзержинськтепломережа» (код ЄДРПОУ 03342573) знаходиться на обліку платників податків в Державній податковій інспекції у м.Дніпродзержинську.
Відповідачем по справі було подано декларації по податку на додану вартість але податок підприємством не сплачено у встановлений законом строк.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства у сфері оподаткування, станом на 11 березня 2011 року не були погашенні суми самостійно визначених податкових зобовязань в сумі 15361824, 85 грн. з яких:
-податок на додану вартість в сумі 9382413, 67 грн.;
-податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності в сумі 5979 411, 18 грн.;
-адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 255462, 00 грн.
Порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами визначено Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Статтею 1 цього Закону визначено податковий борг як податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого зобовязання.
Статтею 11 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.
Згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 даного Закону податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків коли платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
У відповідності до статті 6 Закону, з метою погашення податкового боргу відповідача податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Так судом встановлено, що ДПІ у м.Дніпродзержинську з метою погашення податкового боргу було направлено на адресу відповідача податкові вимоги:
- перша податкова вимога від 10 жовтня 2001 року №1/8 про сплату боргу в сумі 237, 27 грн. (податкова вимога була вручена відповідачу 10 жовтня 2001 року, про що свідчить підпис головного бухгалтера відповідача);
- друга податкова вимога від 14 листопада 2001 року №2/81 про сплату боргу в сумі 33371, 27 грн. (податкова вимога була вручена відповідачу 27 листопада 2001 року, про що свідчить поштове повідомлення).
Суд не погоджується з включенням позивачем суми у розмірі 255 462, 00 грн., нарахованої на підставі акту №6/24-134/03342573 від 04.06.2009 року, і рішення-повідомлення №0000022401/3/41009/10/24-134 від 22.12.2009 року, за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обовязкової попередньої згоди податкового керуючого. Згідно із постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №2а-12050/08/0470 зазначена сума підлягає стягненню з Управління комунальної власності м.Дніпродзержинська міської ради на користь держави отриману за нікчемним договором від 26.02.2008 року №111, а не з КП «Дніпродзержинськтепломережа».
Судом встановлено, що КП «Дніпродзержинськтепломережа» має реструктуризовані суми податкового боргу згідно договору про реструктуризацію №1 від 31.08.2006 року, з податку на прибуток підприємства на загальну суму 320 861 грн. КП «Дніпродзержинськтепломережа» своєчасно та в повному обсязі здійснює проплату реструктуризованої суми заборгованості в повному обсязі, але одержало повідомлення про розподіл сплачених реструктуризованих сум та нарахування пені.
Нарахування пені у розмірі 14971, 73 грн., на сплачені своєчасно реструктуризовані суми є порушенням п.2.2 договору про реструктуризацію податкового боргу №1 від 31.08.2006 року, яким ДПІ у м.Дніпродзержинську зобовязується реструктуризовану суму податкового боргу не індексувати, пеню, штрафні і фінансові санкції не нараховувати.
Відповідно до Листа Вищого адміністративного суду України 17.03.2009 року №358/13/13-09 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
За таких обставин, самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Таким чином, загальна сума заборгованості КП «Дніпродзержинськтепломережа» складає 15632258, 58 грн. - 255 462, 00 грн. 14971, 73 грн. = 15361824, 85 грн.
Згідно пункту 2.3.1 статті 2 зазначеного Закону органом стягнення податкового боргу з КП «Дніпродзержинськтепломережа» є ДПІ у м.Дніпродзержинську.
Відповідно до підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Активи платника податків це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
В силу ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає за можливе звернути стягнення на активи відповідача в розмірі заборгованості на загальну суму 15361824, 85 грн., а у задоволенні решти позову відмовити з викладених вище підстав.
У відповідності до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
У відповідності до п.2.1 ст.10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року № 2711-ІV підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру та мають у складі заборгованості основний податковий борг (без пені та штрафних санкцій), що залишився непогашеним після застосування механізму взаєморозрахунків, передбаченого цим Законом, мають право на реструктуризацію основного податкового органу шляхом розстрочення терміном на двадцять років з дати укладення відповідних договорів про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), з відстрочкою погашення на перші два роки дії таких договорів та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.
За таких обставин, суд вважає можливим у наданні розстрочки на 20 років рівними частинами з відстрочкою погашення на перші два роки суми боргу КП «Дніпродзержинськтепломережа» перед бюджетом у розмірі 15361824, 85 грн. відмовити, оскільки між сторонами на день ухвалення рішення суду не укладений відповідний договір про реструктуризацію (розстрочення) заборгованості основного податкового боргу (без пені та штрафних санкцій), а посилання сторін, що він буде укладений після ухвалення рішення суду про надання розстрочки та відстрочки його виконання, суд вважає безпідставним.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167, 257 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Звернути стягнення на активи Комунального підприємства «Дніпродзержинськтепломережа» в розмірі заборгованості по платежам до бюджету на загальну суму 15361824, 85 грн. /пятнадцять мільйонів триста шістдесят одну тисячу вісімсот двадцять чотири грн. 85 коп./.
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 12 квітня 2011 р.
Суддя К.С. Кучма