Головуючий у 1 інстанції - Шальєва В.А.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2011 року справа №2а/0570/789/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ястребової Л.В.
суддів Ляшенка Д.В. , Чумака С.Ю.
при секретарі судового засідання: Агейченковій К.О.
за участю представників:
від позивача: Жердєвої Н.В.
від відповідача: Деменкової Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Донецьку апеляційну скаргу Артемівської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року по справі № 2а/0570/789/2011 за адміністративним позовом Артемівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові технології » про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року в задоволенні адміністративного позову Артемівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові технології» про зобовязання вчинити певні дії відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Позивач Артемівська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень. Повноваження позивача визначені Законом України „Про державну податкову службу в Україні” та Податковим кодексом України .
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю „Газові технології” зареєстроване як юридична особа на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області 25.01.2006 р., включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 33771851, перебуває на податковому обліку в Артемівській обєднаній державній податковій інспекції.
29.09.2010 року Артемівською ОДПІ було направлено ТОВ „Газові технології” запит № 31273/10/23-113 щодо надання пояснень та їх документальне підтвердження по взаєморозрахункам з ТОВ „Сайвік” за період з 01.11.2008 р. по 01.09.2010 р. Листом від 08.10.2010 р. ТОВ „Газові технології” повідомило податковий орган про неможливість надання документів фінансово-господарських відносин з ТОВ „Сайвік” у звязку з їх пошкодженням через затоплення складських приміщень, в яких зберігались архівні документи.
Наказом начальника Артемівської ОДПІ від 13.10.2010 р. № 418 призначена позапланова виїзна документальна перевірка у термін з 15.10.2010 року кількістю 3 робочих дні ТОВ „Газові технології” з питань взаємовідносин з ТОВ „Сайвік” за період з 01.11.2008 р. по 01.09.2010 року Підставою для проведення позапланової виїзної перевірки, як зазначено у наказі, є неподання посадовими особами ТОВ „Газові технології” до податкового органу пояснень та документальних підтверджень по взаєморозрахункам з ТОВ „Сайвік” за період з 01.11.2008 року по 01.09.2010 року. Правовою підставою призначення перевірки у наказі визначено п. 1 ч. 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
15.10.2010 року посадовими особами Артемівської ОДПІ був здійснений вихід за адресою знаходження ТОВ „Газові технології” з метою проведення виїзної позапланової документальної перевірки. Як вбачається з напису на наказі, директор ТОВ „Газові технології” був ознайомлений із наказом про проведення перевірки № 418 15.10.2010 р., проте відмовився від отримання направлення на перевірку № 528, про що свідчить відмітка на направленні № 528 від 15.10.2010 р., та відмовив у допуску до проведення позапланової виїзної документальної перевірки посадових осіб податкового органу, про що був складений акт № 358 від 15.10.2010 р. про відмову у допуску до проведення перевірки.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що на час видання наказу про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ „Газові технології” № 418 від 13.10.2010 р. питання проведення податкових перевірок було врегульоване Законом України „Про державну податкову службу в Україні”.
У відповідності до п. 1 ч. 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” у редакції, яка діяла на час видання наказу про проведення позапланової виїзної перевірки відповідача, позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
В наказі № 418 від 13.10.2010 р. про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ „Газові технології” зазначено, що до Артемівської ОДПІ надійшла постанова слідчого слідчого відділення ДПІ у Подільському районі м. Києва про призначення у кримінальній справі податкової перевірки ТОВ „Газові технології” з питань взаємовідносин з ТОВ „Сайвік”.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює питання проведення позапланових виїзних перевірок.
За змістом пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, а саме, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Підпунктом 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 цього кодексу визначено, що документальна позапланова виїзна перевірка проводиться також у разі, коли отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Апелянт посилається на те, що адміністративний позов був підготовлений та відправлений до суду на момент дії положень ст.. 11-1 Закону № 509-ХП, тому у даному випадку норми Податкового кодексу України не можуть бути застосовані, що є помилковим.
Як вбачається із матеріалів справи на час розгляду справи у суді першої інстанції положення ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” втратили чинність та питання проведення позапланових виїзних перевірок врегульовані Податковим кодексом України, який набрав чинності 01.01.2011 року.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що податковим законодавством, яке діє на час розгляду справи, встановлені інші, відмінні від тих, що були встановлені законодавством, яке діяло на час видання наказу № 418, підстави для проведення позапланових виїзних перевірок. Наказом № 418 від 13.10.2010 року про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ „Газові технології” був встановлений строк проведення перевірки - три робочих дні, починаючи з 15.10.2010 року. На час подання позову та розгляду справи термін проведення перевірки сплинув. Нового наказу про проведення перевірки відповідача із встановлення нового терміну перевірки податковим органом не видано, зміни до наказу № 418 від 13.10.2010 року не вносилися.
Функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій на час подання позову визначені статтею 10 Закону „Про державну податкову службу в Україні”, відповідно до якої державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; звертаються до суду в інших випадках, передбачених законом; подають до судів позови про застосування санкцій, пов'язаних із забороною організації і проведення азартних ігор на території України.
Крім того, права органів державної податкової служби визначені ст. 20 Податкового кодексу України, серед переліку яких відсутнє таке повноваження як звернення до суду з позовами про допуск до проведення перевірок.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ні Законом України „Про державну податкову службу в Україні”, ні Податковим кодексом України, іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби на предявлення позовів до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх обєднань, юридичних осіб, які не є субєктами владних повноважень, про зобовязання вчинити певні дії, зокрема, допустити до проведення перевірки.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права та не може бути скасована з підстав, наведених в апеляційній скарзі відповідача.
Керуючись статтями 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Артемівської обєднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2011 року по справі № 2а/0570/789/2011 за адміністративним позовом Артемівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газові технології» про зобовязання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 08 квітня 2011 року.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили, а в разі складення і проголошення вступної та резолютивної частин ухвали, з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя: Л.В.Ястребова
Судді: Д.В.Ляшенко
С.Ю.Чумак