Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 р. Справа № 38258/09 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Богаченка С.І.,
при секретарі судового засідання Луцак І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІгроСвіт» до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій,
в с т а н о в и л а:
ТОВ «ІгроСвіт» 26.01.2009 року звернулося в суд з адміністративним позовом, в якому просить визнати нечинним рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську №0004602303 від 25.12.2008 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 2970 грн.
Позивач вказує, що застосування фінансових санкцій за встановлені в акті перевірки порушення ( гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів, які використовуються у грі на автоматах, а саме розрахункові операції на повну суму наданих послуг не проведено через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку і не переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій) є незаконне, так як купівля кредитів здійснюється через зареєстрований належним чином ДПІ Личаківського району м. Львова касовий апарат ОАТЕС8. На кінець робочого дня касир складає звіт. Зазначив, що посилання відповідача на пункт 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не є обгрунтованими, оскільки зазначеною нормою на підприємство покладається обов'язок проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Зазначив, що відповідно до Акту перевірки №13/01/23/33162783 від 24.11.2008 року, фактичною підставою для визначення порушення стало те, що гральні автомати не оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю). Однак, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не передбачено відповідальності суб'єктів підприємницької діяльності за використання гральних автоматів, які не оснащенні запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), якщо всі розрахункові операції, пов'язані з використанням таких автоматів,проводять через реєстратор розрахункових операцій. Просив позов задовольнити в частині визнання нечинним рішення №0004602303 від 25.12.2008 року про застосування штрафних санкцій в сумі 2720 грн. Проти застосування штрафних санкцій на суму 225 грн. не заперечив, оскільки представити суду чек на розрахункову операцію в сумі 50 грн. не має можливості.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року позов задоволено частково. Визнано нечинним рішення ДПІ в м. Івано-Франківську про застосування штрафних санкцій №0004602303 від 25.12.2008 року в частині застосування штрафних санкцій в сумі 2720,00 гривень. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ДПІ в м. Івано-Франківську оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року в частині задоволення позовних вимог скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що всупереч вимогам п.1 ст.З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької, діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» гральні автомати не виконують фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів, які використовуються у грі на автоматах, а саме розрахункові операції на повну суму наданих послуг не проведено через зареєстровані опломбовані у встановленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій. Факт нефіскалізації та не обладнання гральних автоматів запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю) позивачем визнається, а тому нарахування фінансових санкцій є законним.
При апеляційному розгляді представник Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську апеляційну скаргу підтримав з зазначених в ній підстав.
Представник позивача вимоги апеляційної скарги заперечив, вважає прийняте рішення законним та обґрунтованим. В обгрунтування заперечення представив висновок товарознавчого дослідження № 67 від 07.12.2010 року, який підтверджує несумісність підключення реєстратора розрахункових операцій «Фіскал» з гральними електронними автоматами ТОВ «ІгроСвіт».
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог з таких підстав.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що РРО ДАТЕС8 МР5000І, заводський № ДЮ 09000814, який використовується позивачем, зареєстровано в ДПІ Личаківського району м. Львова 07.02.2007 року (реєстраційне посвідченням №1306003384) та опломбовано у визначеному Законом порядку, тому застосування господарською одиницею філії ТОВ «ІгроСвіт» в м. Мостиськ, вул.Гайдамацька, 12 восьми гральних автоматів є правомірним, так як вони виконують фіскальну функцію та облік у повному обсязі .
Проте з таким висновком судова колегія погодитись не може , так як вона суперечить нормам матеріального права.
Так, як вбачається з Акту перевірки №13/01/23/33162783 від 24.11.2008 року, фактичною підставою для визначення порушення стало те, що 8 гральних автоматів не оснащені запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю). Державна податкова інспекція в м. Івано-Франківську 25 грудня 2008 року прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0004602303 від 25.12.2008 року в розмірі 2970 грн.
Правовою підставою для податкового органу щодо прийняття рішення про застосування фінансових санкцій до відповідача по справі стали положення п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закону), а також виявлені порушення п.1,2 ст.3 Закону, які полягали в тому, що гральні автомати не виконували фіскальних функцій обліку жетонів і кредитів, які використовуються у грі на автоматах, а розрахункові операції на повну суму наданих послуг не проведено через зареєстровані та опломбовані у встановленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи РРО.
Відповідно до ст.12 Закону на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру РРО та конструкція та програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року №121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій в готівковій формі з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом ДПА України від 01 липня 2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» ( наказ втратив чинність згідно з наказом ДПА України від 10 вересня 2008 року №581) до Державних реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал» (виробник ТзОВ «Експотрейд» (м.Київ)), яка призначена для застосування у сфері казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів, та для фіскалізації гральних автоматів. Система забезпечує облік даних про рух готівки або її замінників (жетонів, кредитів), як по кожному автомату окремо, так і в цілому по залу гральних автоматів, а також реєстрацію операцій з купівлі-продажу замінників гривні.
Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону в частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною пам'яттю.
Проте, з моменту включення до Державного реєстру РРО компютерно-касової системи «Фіскал» суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.
З матеріалів справи видно, що гральні автомати ТОВ «Ігросвіт» були встановлені в місці перевірки - залі гральних автоматів за адресою » м. Мостиськ, вул.Гайдамацька, 12 Львівської області та введені в експлуатацію ще до прийняття ДПА України наведених вище наказів про затвердження Державного реєстру РРО.
Однак, в справі відсутні докази щодо вжиття позивачем як суб'єктом господарювання заходів із встановлення технічної можливості використання компютерно - касової системи «Фіскал» у тих гральних автоматах, що ним використовуються, хоча згідно ч.2 ст.218 ГК України учасник господарських відносин відповідає за вчинення ним порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Покликання представника позивача на висновок товарознавчого дослідження № 67 від 07.12.2010 року про несумісність підключення реєстратора розрахункових операцій «Фіскал» з гральними електронними автоматами позивача не звільняє останнього від відповідальності.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про правомірність оскаржуваного рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій до позивача по справі, оскільки застосування таких санкцій мало місце відповідно до вимог чинного законодавства.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів погоджується з апелянтом та вважає дії податкового органу в частині застосування фінансових санкцій до позивача правомірними.
Вищевказані обставини суд першої інстанції не врахував, що призвело до прийняття рішення в порушення норм матеріального права, яке в силу п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 198 п.3, 202 ч.1 п.4, 205 ч.2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року у справі №2а-307/09 скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ІгроСвіт» до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
С.І. Богаченко
Постанова у повному обсязі складена 15.03.2011 року.