Постанова № 14825364, 14.03.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2011
Номер справи
2а-0870/349/11
Номер документу
14825364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2011 року Справа № 2а-0870/349/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіО.В. Конишевої

при секретарі А.С. Нецик

за участю:

від представника позивача: не зявився

від представника відповідача: не зявився

від представника третьої особи: не зявився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області

до: Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради

за участю третьої особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Алк-Компані»

про: скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2011 року Нововолинська обєднана Державна податкова інспекція Волинської області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради, за участю третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Алк-Компані» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Алк-Компані» про зміну місцезнаходження підприємства на адресу: АДРЕСА_1.

Позивач у судове засідання не зявився, направив суду клопотання про розгляд справи без його участі. В позовній заяві просить скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах юридичної особи ТОВ «Алк-Компані» за № 11031070008015056 про зміну місцезнаходження підприємства на адресу: АДРЕСА_1.

Зазначає, що ТОВ «Алк-Компані» зареєстроване Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради 05.09.2006. Згідно запису №11031070008015056 внесеного до ЄДР державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.12.2009 ТОВ «Алк-Компані» змінило місцезнаходження з м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд.11 на АДРЕСА_1. Проте, фактично ТОВ «Алк-Компані» не знаходиться за зазначеною адресою і ніколи не знаходилось. Отже, підприємство при зміні юридичної адреси подало Державному реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради недостовірні дані - зокрема відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою ніколи не знаходилося, внаслідок чого реєстратор вніс до Державного реєстру неправомірний запис №11031070008015056 в реєстраційній справі ТОВ «Алк-Компані», а тому відповідно до статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 №755, відомості, що містяться в державному реєстрі є недостовірними. Просить позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не зявився, направив до суду письмові пояснення з додатками, справу просить розглянути без його участі. З позовними вимогами не погоджується, зазначає, що згідно ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» уповноваженою особою керівника ТОВ «Алк-Компані»(Панфіловою Іриною Володимирівною 24.12.2009 були надані документи, які передбачені п.1 цього Закону, а саме: реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців - форма №4; Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи (доручення за підписом керівника). Підстав для відмови у проведені державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Алк-Компані» у державного реєстратора не було. Реєстраційну справу передано до виконавчого комітету Нововолинської міської ради. Просить у задоволенні адміністративного позову за позовною заявою Нововолинської ОДПІ Волинської області до державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради про скасування запису про зміну місцезнаходження ТОВ «Алк-Компані» відмовити.

Третя особа у судове засідання не зявилась. На адресу суду повернулась повістка про виклик, яка була направлена третій особі за адресою: АДРЕСА_1 з відміткою поштового відділення звязку: «за зазначеною адресою не проживає, по АДРЕСА_1 немає, ТОВ не значиться».

Згідно з ч.1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Керуючись приписами статей 33, 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Алк-Компані» (код ЄДРПОУ 34595204) зареєстроване 05.09.2006 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №023376 за юридичною адресою: пр. Маяковського, б.11, м. Запоріжжя, 69035.

23.12.2009 державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію №1103 107 0008 015056 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Алк-Компані» з адреси: 69035 Запорізька область, місто Запоріжжя, пр. Маяковського, б. 11 на адресу: 45400, АДРЕСА_1.

Згідно акту перевірки місцезнаходження підприємства за юридичною адресою від 09.04.2010 встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться земельна ділянка, яка згідно договору від 18.10.1960 надана в безстрокове користування громадянці ОСОБА_2, яка на даний час в м. Нововолинську не зареєстрована. На ділянці відсутня будь-яка забудова, немає жодних приміщень. Про місцезнаходження чи діяльність ТОВ «Алк-Компані» по даній адресі мешканцям будинків, що розташовані поряд нічого невідомо. Вивіски чи інших форм ідентифікації об'єкта юридичної особи ТОВ «Алк-Компані» при обстеженні адреси не встановлено. Де саме, по адресі вул. І.Франка, буд. 32 може знаходитись юридична особа ТОВ «Алк-Компані» встановити шляхом обстеження не є можливим.

Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини першої статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, втому числі на виконання делегованих повноважень.

Держава делегувала державному реєстратору Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» здійснювати від імені Держави державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Відповідно до ст.6 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», державним реєстратором на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, не здійснюється перевірка документів на відповідність вимогам чинного законодавства, під час проведення реєстрації, а лише перевіряється комплектність документів. Також він не зобовязаний перевіряти мету субєкта господарювання спрямовану або не спрямовану на здійснення підприємницької діяльності та в подальшому ведення фінансово господарської діяльності.

Згідно ч.1 ст.19 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (в редакції, що діяла на момент внесення змін щодо юридичної адреси) у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

Відповідно до ч.2 ст.19 зазначеного Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.

Як було встановлено матеріалами справи, 23.12.2009 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію №11031070008015056 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Алк-Компані» (код ЄДРПОУ 34595204) з адреси: 69035 Запорізька область, місто Запоріжжя, проспект Маяковського, будинок 11 на адресу: 45400, АДРЕСА_1.

Для проведення вищезазначених змін юридична особа надала державному реєстратору наступні документи: реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців - форма №4; Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

Згідно ч.6 ст.19 цього Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу у державного реєстратора не було.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» ТОВ «Алк-Компані» знято з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи. Реєстраційну справу передано до виконавчого комітету Нововолинської міської ради.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.

Частиною 1 статті 72 КАС визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом встановлено, що рішення загальних зборів ТОВ «Алк-Компані» на підставі яких було здійснено оспорювану реєстрацію, не визнано у судовому порядку недійсним, за таких обставин вимога про зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про скасування державної реєстрації змін до статуту є не обгрунтованою та не законною.

Крім того, відповідно до вимог частини 3 статті 8 Закону N 755-IV відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Згідно зі статтею 30 Закону N 755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. Водночас у частині 1 статті 27 зазначено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації є зокрема невідповідність установчих документів вимогам частини 3 статті 8 цього Закону, відповідно до якої установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.

Таким чином, державний реєстратор несе відповідальність за повноту відомостей в установчих документах, а засновники юридичної особи - за відповідність цих відомостей законодавству.

З такою позицією погоджується і Верховний суд у Постанові від 15 вересня 2009 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Алк-Компані» вчинену Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради, щодо місцезнаходження підприємства за адресою: АДРЕСА_1 45400 не обґрунтованими, не доведеними та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова виготовлена у повному обсязі 14.03.2011.

Суддя /підпис/ О.В. Конишева