ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2010 року 11:15 Справа № 2а-8797/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
при секретарі Полтавець Д.В.
за участю представника позивача Лихман Ф.О.
представника відповідача Козак Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими обставинами в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа 17/164/08-АП за позовом Державної інспекції з контролю за цінами у Запорізькій області до відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення економічних санкцій у сумі 12552 грн. 66 коп. разом із заявою Державної інспекції з контролю за цінами у Запорізькій області про перегляд судового рішення у справі за ново виявленими обставинами.
Заява обґрунтована тим, що постановою Вищого адміністративного суду від 12.10.2010 року задоволено касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами у Запорізькій області, скасовано ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2009 та постанову господарського суду Запорізької області від 13.11.2008 у справі 27/240/08-АП та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ВАТ «Запоріжжяобленерго» про визнання протиправним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Запорізькій області від 14.12.2007 №232 відмовлено. Просить переглянути за ново виявленими обставинами постанову господарського суду Запорізької області у справі № 17/164/08-АП, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог Державної інспекції з конторою за цінами у Запорізькій області на підставі того, що рішення №323 від 14.12.2007, за яким проводилося стягнення, скасоване постановою господарського суду Запорізької області від 13.11.2008 у справі 27/240/08-АП, яке набрало законної сили 14.07.2009.
Представник заявника у судовому засіданні заяву підтримав, просив переглянути зазначене судове рішення, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, стягнути з відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 12552 грн. 66 коп. економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Представник відповідача ВАТ «Запоріжжяобленерго» у судовому засіданні проти перегляду судового рішення за ново виявленими обставинами заперечує, вважає його недоцільним. Також надала пояснення щодо необґрунтованості рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Запорізькій області №232 від 14.12.2007, а тому сума економічних санкцій не підлягає стягненню.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали заяви та адміністративної справи та перевіривши їх доказами суд приходить до наступного висновку.
Матеріалами справи встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області в період з 13 листопада 2007 року по 23 листопада 2207 року проведено планову перевірку відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» з питань дотримання порядку застосування тарифів на електроенергію (акт перевірки від 23.11.2007 №1241)
Під час перевірки встановлене необґрунтоване нарахування плати за послуги електропостачання .
Дирекцією з енергозбуту ВАТ «Запоріжжяобленерго» у період з серпня по вересень 2007 року завищено плату за електроенергію КП «Водоканал» внаслідок стягнення плати за 95037 кВтгод електроенергії за трьохзонними тарифами другого класу напруги (у серпні 2007 року пік.-0,6388 грн/кВтгод (без ПДВ), напівпік.-0,3620 грн./кВтгод (без ПДВ), вересні 2007 року пік. 0,6475грн/кВтгод (без ПДВ) напівпік. 0,3669 грн./кВтгод (без ПДВ), ніч 0,0899 грн/кВтгод (без ПДВ) , тоді як згідно з постановами НКРЕ України від 26.07.2007 №988 та від 23.08.2007 №1167 необхідно було нараховувати за єдиними тарифами другого класу напруги (у серпні 2007 року 0,3549 грн/кВтгод (без ПДВ) у вересні 2007- 0,3597 грн. /кВтгод (без ПДВ).
У результаті порушення пп. 1.1 постанови НКРЕ України від 26.07.2007 №988 та пп. 1.1 постанови від 23.08.2007 №1167 ВАТ «Запоріжжяобленерго» надлишково нараховані підприємству 4184 грн. 22 коп., які станом на 23.11.2007 КП «Водоканал» сплачено в повному обсязі. Розрахунок суми порушення, що додається до акту перевірки (додаток №1), складено на підставі документів первинного бухгалтерського обліку
Статтею 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.90 № 507 визначено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому, контролюється правомірність їх засто сування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 14 цього Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, орга нізацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Згідно з п. 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238 надалі Інструкція), яка є чинною на час спірних правовідносин, необґрунтовано отримана підприємством, організацією виручка в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки за належністю.
Пунктом 3.8. зазначеної Інструкції визначено, що відповідно до наданих повноважень державна інспекція з контролю за цінами, державні інспекції з контролю за цінами в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі проведених ними перевірок суб'єктів госпо дарювання приймають рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій за порушення вимог законодавства, яким такі санкції та їх розміри передбачено. Суми за зазначеними санкціями стягуються із суб'єктів господарювання і зараховуються за належністю в порядку визначеному законодавством, з урахуванням вимог цієї Інструкції (п. 3.8.1.). Рішення складаються за формою згідно з додатком № 2 у трьох примірниках (...).
Таким чином, на підставі акту від 23.11.07 № 1241 Державною інспекцією з контролю цінами в Запорізькій області прийнято рішення від 14.12.07 № 232 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Згідно з цим рішенням, за необґрунтоване отримання виручки за рахунок завищення плати за електроенергію КП «Водоканал» за період з 01.08.07 по 30.09.07 на загальну суму 4 84,22 грн., начальник державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області, відповідно до п. 15 ст.2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та п. 1.3. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами вирішив: вилучити у ВАТ «Запоріжжяобленерго» 12 552,66 грн., у т.ч. в доход державного бюджету м. Запоріжжя - 4 184,22 грн., яка є сумою порушення та 8368,44 грн. штрафу. Рішення направлено для виконання в 10-ти денний термін ВАТ «Запоріжжяобленерго».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до відповідача направлено претензію за вих. від 14.12.07 № 01-15/2888 з вимогою про необхідність перерахування відповідачем в доход державного бюджету м. Запоріжжя суми економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін згідно з рішенням від 14.12.07 № 232. Про виконання рішення слід письмово проінформувати Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області у місячний термін з дня отримання.
Господарським судом Запорізької області постановою від 11.11.2009 року по справі №17/164/08-АП за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення економічних санкцій в розмірі 12522 грн. 66 коп. у задоволення позову відмовленою підставою для відмови було визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області від 14.12.2007 №232 про застосування економічних санкцій з порушення державної дисципліни цін у сумі 12522 грн. 66 коп. до ВАТ «Запоріжжяобленерго» постановою господарського суду Запорізької області від 13.11.2008 у справі №27/240/08-АП.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 12.10.2010 касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області задоволено, увалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.07.2009 та постанову господарського суду Запорізької області від 13.11.2008 справі №27/240/08-АП скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відкритому акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» про визнання протиправним та скасування рішення державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області від 14.12.2007 №232 відмовлено.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, підставою для перегляду судового рішення за ново виявленими обставинами є скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути.
Згідно з положеннями ч.1 ст. 253 КАС України суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими обставинами без задоволення, При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що існують обґрунтовані підстави для скасування постанови господарського суду Запорізької області за ново виявленими обставинами.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 12 жовтня 2010 року встановлено, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області №232 від 14.12.2007 про стягнення у доход держави суму неправомірно отриманої виручки у сумі 4184 грн. 22 коп., та штрафу у розмірі 8368 грн. 44 коп., на загальну суму 12552 грн. 66 коп. є обґрунтованим та законним. У рішення зазначено, наявність правопорушення у діях ВАТ «Запоріжжяобленерго» є встановленим фактом, і суд не вбачає законних підстав для звільнення підприємства від відповідальності за правопорушення.
Відповідно до ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Крім того, частиною 1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на це, судом не беруться до уваги заперечення представника відповідача, щодо незаконності та необґрунтованості рішення, за яким проводиться стягнення.
Відповідно до п.1.6 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами № 298/519 від 03.12.2001 року, необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Відповідно до п.1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами № 298/519 від 03.12.2001 року, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що постанову господарського суду Запорізької області від 11.11.2009 у справі №17/164/08-АП підлягає скасуванню, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94; 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області про перегляд судового рішення за ново виявленими обставинами в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення економічних санкцій задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул.. Сталеварів, буд. 14, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00130926) в доход Державного бюджету м. Запоріжжя (р/р 31111106700002, ЄДРПОУ 34677145, МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області) економічні санкції у сумі 12552 (дванадцять тисяч пятсот пятдесят дві) грн. 66 коп..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис)І.В.Батрак