ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2011 року Справа № 2а-0870/347/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіО.В. Конишевої
при секретарі А.С. Нецик
за участю:
від представника позивача: не зявився
від представника відповідача: не зявився
від представника третьої особи: не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області
до: Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради
за участю третьої особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Рудинвест-09»
про: скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
ВСТАНОВИВ:
17 січня 2011 року Нововолинська обєднана Державна податкова інспекція Волинської області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради, за участю третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Рудинвест-09» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Рудинвест-09» про зміну місцезнаходження підприємства на адресу: Волинська область, АДРЕСА_1.
Позивач у судове засідання не зявився, направив до суду клопотання про розгляд справи без його участі. В позовній заяві просить скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах юридичної особи ТОВ «Рудинвест-09» за № 11031070005025200 про зміну місцезнаходження підприємства на адресу: Волинська область, АДРЕСА_1.
Зазначає, що ТОВ «Рудинвест-09» зареєстроване Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради 01.04.2009. Згідно запису №11031070005025200 внесеного до ЄДР державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.04.2010 ТОВ «Рудинвест-09» змінило місцезнаходження з м. Запоріжжя, вул. Стасова, буд. 63 на АДРЕСА_1, Волинська область. Проте, фактично ТОВ «Рудинвест-09» не знаходиться за зазначеною адресою і ніколи не знаходилось. Отже, підприємство при зміні юридичної адреси подало Державному реєстратору виконавчого комітету Запорізької міської ради недостовірні дані - зокрема відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою ніколи не знаходилося, внаслідок чого реєстратор вніс до Державного реєстру неправомірний запис №11031070005025200 в реєстраційній справі ТОВ «Рудинвест-09», а тому відповідно до статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 №755, відомості, що містяться в державному реєстрі є недостовірними. Просить позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не зявився, направив до суду письмові пояснення з додатками, справу просить розглянути за його відсутності. З позовними вимогами не погоджується, зазначає, що відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV реєстраційну справу ТОВ «Рудинвест-09» (код ЄДРПОУ 36448442) знято з обліку в виконавчому комітеті Запорізької міської ради та надіслано в виконавчий комітет Нововолинської міської ради Волинської міської ради Волинської області за новим місцезнаходженням юридичної особи.
Третя особа у судове засідання не зявилась. На адресу суду повернулась повістка про виклик, яка була направлена третій особі за адресою: м. Нововолинськ, Волинська область, вул. Франка, буд. 32 з відміткою поштового відділення звязку: «за зазначеною адресою не проживає».
Згідно з ч.1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами статей 33, 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Рудинвест-09» (код ЄДРПОУ 36448442) зареєстроване 01.04.2009 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №524445 за юридичною адресою: вул. Стасова, буд. 63, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69069.
01.04.2010 державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію №11031070005025200 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження ТОВ «Рудинвест-09» з адреси: 69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, Ленінський район, вул. Стасова, буд. 63 на адресу: 45400, АДРЕСА_1.
Згідно акту перевірки місцезнаходження підприємства за юридичною адресою від 27.05.2010 встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться земельна ділянка, яка згідно договору від 18.10.1960 надана в безстрокове користування громадянці ОСОБА_1, яка на даний час в м. Нововолинську не зареєстрована. На ділянці відсутня будь-яка забудова, немає жодних приміщень. Про місцезнаходження чи діяльність ТОВ «Рудинвест-09» по даній адресі мешканцям будинків, що розташовані поряд нічого невідомо. Вивіски чи інших форм ідентифікації об'єкта юридичної особи ТОВ «Рудинвест-09» при обстеженні адреси не встановлено. Де саме, по адресі вул. І.Франка, буд. 32 може знаходитись юридична особа ТОВ «Алк-Компані» встановити шляхом обстеження не є можливим.
Оцінивши надані документи та матеріали, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, втому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Держава делегувала державному реєстратору Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» здійснювати від імені Держави державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до ст.6 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», державним реєстратором на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, не здійснюється перевірка документів на відповідність вимогам чинного законодавства, під час проведення реєстрації, а лише перевіряється комплектність документів. Також він не зобовязаний перевіряти мету субєкта господарювання спрямовану або не спрямовану на здійснення підприємницької діяльності та в подальшому ведення фінансово господарської діяльності.
Згідно ч.1 ст.19 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (в редакції, що діяла на момент внесення змін щодо юридичної адреси) у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до ч.2 ст.19 зазначеного Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.
Як було встановлено матеріалами справи, 02.04.2010 державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради було проведено реєстраційну дію №11031070008015056 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» в частині зміни місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Рудинвест-09» (код ЄДРПОУ 36448442) з адреси: вул. Стасова, буд. 63, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69069 на адресу: АДРЕСА_1, 45400.
Для проведення вищезазначених змін юридична особа надала державному реєстратору наступні документи: реєстраційна картка на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців - форма №4; Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Згідно ч.6 ст.19 цього Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо реєстраційна картка оформлена з порушенням вимог, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону, або якщо до реєстраційної картки не додано документи, передбачені частиною першою цієї статті, або якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу у державного реєстратора не було.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» ТОВ «Рудинвест-09» знято з обліку у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи. Реєстраційну справу передано до виконавчого комітету Нововолинської міської ради.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.
Частиною 1 статті 72 КАС визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом встановлено, що рішення загальних зборів ТОВ «Рудинвест-09», на підставі яких було здійснено оспорювану реєстрацію, не визнано у судовому порядку недійсним, за таких обставин вимога про зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про скасування державної реєстрації змін до статуту є не обгрунтованою та не законною.
Крім того, відповідно до вимог частини 3 статті 8 Закону N 755-IV відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Згідно зі статтею 30 Закону N 755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. Водночас у частині 1 статті 27 зазначено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації є зокрема невідповідність установчих документів вимогам частини 3 статті 8 цього Закону, відповідно до якої установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.
Таким чином, державний реєстратор несе відповідальність за повноту відомостей в установчих документах, а засновники юридичної особи - за відповідність цих відомостей законодавству.
З такою позицією погоджується і Верховний суд у Постанові від 15 вересня 2009 року.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Волинської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Рудинвест-09» вчинену Державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради, щодо місцезнаходження підприємства за адресою: вул. І.Франка, 32, м. Нововолинськ, Волинська область, 45400 не обґрунтованими, не доведеними та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 14.03.2011.
Суддя /підпис/ О.В. Конишева