Постанова № 14825113, 05.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2011
Номер справи
2а/0570/3485/2011
Номер документу
14825113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3485/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 494,25 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Горлівська обєднана державна податкова інспекція (надалі Горлівська ОДПІ, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 494,25 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податкова заборгованість у розмірі 494,25 грн. (чотириста девятсот чотири грн. 25 коп.), яка виникла у звязку з несплатою відповідачем штрафних (фінансових) санкцій, які застосовані позивачем до ФОП ОСОБА_1 за результатами проведення виїзної планової перевірки, під час якої встановлено порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320. Приймаючи до уваги факт не сплати штрафних санкцій відповідачем, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 30.10.2003 року з № 2256017 0000 004273, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємцем серії НОМЕР_5, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1. На податковому обліку перебуває в Горлівської ОДПІ.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі направлень від 08.12.2010 року № 002579 (строком дії до 21.12.2010 року) та № 002580 (строком дії до 21.12.2010 року) посадовими особами Горлівської ОДПІ (далі перевіряючи) 15 грудня 2010 року проведено планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1, а саме: магазину, що розташований в м. Горлівка, вул. Уманська, 35а та який належить відповідачу.

За результатами перевірки відповідачем складений акт від 15.12.2010 року № 435/05/05/23/НОМЕР_1 (далі - акт перевірки) в ході якого встановлено несвоєчасне оприбуткування готівкових кошів в книзі обліку розрахункових операцій, чим порушено п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 (далі Положення № 637).

Так, перевіряючими виявлено, що згідно звіту від 30.07.2010 року на суму 98,95 грн. позивачем отримано готівкові кошти в наведеній сумі (98,95 грн.) саме 30.07.2010 року. Але, в коро № НОМЕР_2 в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» запис про оприбуткування суми 98,85 грн. зроблено 29.07.2010 року.

Згідно приписів Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідальність за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки передбачена абз. 3 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Таким чином, позивачем відносно ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 494,25 грн. (98,85 грн. х 5), про що прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.12.2010 року № НОМЕР_3.

Рішення від 24.12.2010 року № НОМЕР_3 отримано відповідачем особисто 24.12.2010 року, про що свідчить його підпис на корінці цього рішення.

В матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем нарахованих штрафних (фінансових) санкцій. При цьому, з огляду на пояснення відповідача, наданого ним під час проведення перевірки, вбачається, що зазначене порушення допущено у звязку з неуважністю. Крім того, акт перевірки підписаний відповідачем без зауважень.

Таким чином наведена сума штрафних (фінансових) санкцій є узгодженою. Отже, податковий борг ФОП ОСОБА_1 на день розгляду даної адміністративної справи становить 494,25 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).

Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

За пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивач Горлівська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Враховуючи те, що застосовані до відповідача штрафні (фінансові) санкції не сплачено в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несплату сум узгоджених штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 494,25 грн. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 494,25 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31118104700020, код платежу 3021080900, ОКПО 34686448, МФО 834016, УДК в м. Горлівка Донецькій області) штрафні (фінансові) санкції в сумі 494,25 грн. (чотириста девяносто чотири грн. 25 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 5 квітня 2011 року.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.