Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2566/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м. Маріуполя до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Іллічівському районі м. Маріуполя (надалі ДПІ у Іллічівському р-ні м. Маріуполя, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення податкового боргу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податкова заборгованість у розмірі 1801 грн. 17 коп. (одна тисяча вісімсот одна грн. сімнадцять коп.), яка виникла у звязку з несплатою відповідачем фінансових санкцій у вигляді штрафу, який застосований позивачем до ФОП ОСОБА_1, за порушення ст.3, ст.8 Законів України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ст.11 «Про державну податкову службу в Україні». Приймаючи до уваги факт часткової сплати штрафних санкцій ФОП ОСОБА_1, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа підприємець Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 26 вересня 2005 року за № 22740000000005815, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця, серії НОМЕР_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1.
Як вбачається з направлень від 25.11.2009 року (строком дії до 30.11.2009 року) № 618 та № 619, посадовими особами ДПІ у Іллічівському р-ні м. Маріуполя проведено перевірку «За дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій» за адресою місця розташування закусочної, яка належить ФОП ОСОБА_1: АДРЕСА_2, про що складений Акт від 27.11.2009 року № 0217/05/82/23/НОМЕР_1 (далі Акт перевірки). За результатами Акту перевірки встановлено наступні порушення:
- п.1 ст.3 Закону України від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» (із змінами і доповненнями, чинний та в редакції на момент виникнення податкового боргу) за здійснення торгівельної діяльності (громадське харчування) за готівкові кошти без придбання торгового патенту. За порушення вимог цього Закону відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 8 Закону до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 10,67 грн.;
- п.1,2,13 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями, в редакції на момент виникнення податкового боргу) за проведення розрахункової операції на повну суму покупки 60,00 грн. (коньяк «Шабо» 0,5 л. вартістю 50,00 грн. за 1 пляшку та горілка «Пшенична» 0,5 л. вартістю 10,00 грн. за 1 пляшку) без застосування реєстратора розрахункових операцій та розрахункової книжки; не видачу особі, яка отримала товар, розрахункового документу встановленої форми на повну суму покупки; не відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків в розмірі 247,00 грн. сумі готівкових коштів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено п.1 ст.17 - у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки, та ст. 22 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, позивачем до ФОП ОСОБА_1, застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1535 грн.: 300,00 грн. (60,00 грн. х 5) + 1235,00 грн. (247,00 грн. х 5). У звязку з тим, що відповідачем 01.06.2010 року частково погашено нараховані штрафні санкції в сумі 200,00 грн., залишок несплаченого штрафу складає 1335,00 грн.;
- постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (постанова КМУ № 957) за реалізацію алкогольних напоїв за ціною нижчою від встановленою мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої. Так, одна пляшка горілки «Пшенична» реалізована відповідачем за ціною 10,00 грн., що є ціною нижче, чим встановлено нормами постанови КМУ № 957. Відповідальність за дане порушення визначена абз. 11 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої застосовується штраф у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень. В порушення вимог цього Закону до ФОП ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у сумі 1000 грн. У звязку з тим, що відповідачем 16.09.2010 року частково погашено нараховані фінансові санкції в сумі 544,50 грн., залишок несплаченого штрафу складає 455,50 грн.
За результатами Акту перевірки ДПІ у Іллічівському районі м. Маріуполя прийняті наступні рішення, а саме: Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 грудня 2009 року № 0002372303/0 на суму 10,67 грн., Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 грудня 2009 року № 0002382303/0 на суму 1535,00 грн. та Рішення про застосування фінансових санкцій від 04 грудня 2009 року № 0002392302/0 на суму 1000,00 грн., які отримані відповідачем особисто 04.12.2009 року, про що свідчить його підпис та дата отримання на примірниках зазначених Рішень, які зберігаються в справах ДПІ у Іллічівському р-ні м. Маріуполя.
В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем наведених вище спірних рішень позивача в апеляційному або судовому порядку, таким чином наведені фінансові санкції є узгодженими. Отже, враховуючи частково сплачену суму штрафних санкцій в сумі 744,50 грн. (200,00 грн. + 544,50 грн.), податковий борг ФОП ОСОБА_1 на день розгляду даної адміністративної справи становить 1801,17 грн. (10,67 грн. + 1335,00 грн. + 455,50 грн.).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (чинний на момент виникнення податкового боргу) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Таким чином, позивач ДПІ у Іллічівському р-ні м. Маріуполя є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Враховуючи те, що застосовані до відповідача фінансові санкції (штраф) не сплачено в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг за несплату сум узгоджених штрафних (фінансових) санкцій в загальному розмірі 1801,17 грн. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Іллічівському районі м. Маріуполя до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце проживання за ЄДР: АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (рахунок №31118104700053, код платежу 21080900, одержувач Державний бюджет Іллічівського району, ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694) суму у розмірі 1335 (одна тисяча триста тридцять пять грн. 00 коп.) грн.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на користь державного бюджету України (рахунок №31116106700053, код платежу 21081111, одержувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694) суму у розмірі 455,50 (чотириста пятдесят пять грн. 00 коп.) грн.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на користь державного бюджету України (рахунок №31414541700053, код платежу 21080900, одержувач Державний бюджет Іллічівського району, ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694) суму у розмірі 10,67 (десять грн. шістдесят сім коп.) грн.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 29 березня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.