ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19.02.08 р. Справа № 22/12
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Настич Л. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до відповідача: приватного підприємця ОСОБА_1 м. Маріуполь
про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 1 260,00 грн., на рахунок спеціального фонду Маріупольської міської ради.
за участю представників сторін:
від позивача: Хоптяр В.С.- за довір.
від відповідача: ОСОБА_1- особисто
третя особа
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 м. Маріуполь про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 1 260 грн., на рахунок спеціального фонду Маріупольської міської ради.
В обґрунтування свої вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України „Про рослинний світ”, Порядку знесення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах та Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, а саме проведення відповідачем вирубки без правовстановлюючих документів одного дерева діаметром 31,5 см та обрізу стовбура іншого дерева, діаметром 38,2 см.
Відповідач проти позову заперечує і наполягає на тому, що 15.05.2007 р. спеціально створеною комісією був складений акт обстеження зелених насаджень, що підлягають знесенню чи пересаджуванню у зв'язку із забудовою та впорядкуванням земельних площ на території Іллічівського району м. Маріуполя від 15.05.07 р. Крім того, ним була сплачена відновлювальна вартість зелених насаджень, яка склала 493,42 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
У травні 2007 р. спеціалістами відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю у Приазовському регіоні була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства приватним підприємцем ОСОБА_1 м. Маріуполь.
За результатами перевірки складено акт від 31.05.2007 р. № 39, у якому зафіксований факт самовільної вирубки клену, діаметром 31,5 см до ступеня припинення росту.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 31.05.2007 р. № 40 зафіксований факт самовільного обрізу відповідачем одного із стволів клену, діаметром 38,2 см, що призвело до знищення 50 % крони.
Вирубка здійснювалась без правовстановлюючих документів на знос дерев, що є порушенням вимог ст. 25 Закону України „Про рослинний світ”, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045 „Про затвердження Порядку зносу дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах”.
Відповідно до розрахунку збитків, заподіяних державі відповідачем в результаті самовільного зрубу та обрізання іншого дерев клену АДРЕСА_1, розмір шкоди складає 1 260,00 грн.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області підлягає задоволенню за наступними підставами.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про рослинний світ” від 09.04.1999 р. № 591-XIV (зі змінами та доповненнями) відносини у сфері охорони, використання та відтворення рослинного світу регулюються Конституцією України, законами України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про природно-заповідний фонд України”, Лісовим кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища визначені Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 р. № 1264-XII (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 40 цього Закону використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;
д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.
Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах закріплений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045 “Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах” (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 3-5 Порядку видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.
Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень.
Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії.
До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій.
Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом.
Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику.
Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці.
Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Суд не може прийняти до уваги наданий відповідачем акт обстеження стану зелених насаджень, що підлягають знесенню чи пересаджуванню у зв'язку із забудовою та впорядкуванням земельних площ на території Іллічівського району м. Маріуполя від 15.05.07 р., оскільки в порушення приписів Порядку видалення зелених насаджень на території населеного пункту, вказаний акт органом Мінприроди затверджений не був, доказів одержання ордеру на вирубку дерева відповідач суду не надав.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів” від 08.04.1999 р. № 559 до категорії пошкоджених до ступеня припинення росту належать дерева з переломом стовбура, обдиром кори понад 30 відсотків його периметра незалежно від довжини за висотою стовбура, обшморгом крони більше половини її довжини, обдиром та обломом скелетних коренів понад половину периметра стовбура, а також повалені дерева та ті, що мають нахил, спричинений дією антропогенних факторів, більше 30 відсотків від вертикальної осі, та зрубані та викорчувані чагарники.
Стаття 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 р. № 559 “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, установлено, що розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, обчислюється за таксами, що затверджені цією постановою, працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Враховуючи той факт, що відповідач заперечень щодо арифметичної правильності здійсненого Державною екологічною інспекцією у Донецькій області розрахунку суми шкоди не надав, позов підлягає задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача про те, що сплачена ним відновлювальна вартість за знесене дерево повинна бути врахована при обчисленні розміру спричиненої шкоди, оскільки такси для обчислення спричиненої шкоди визначені постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 р. № 559 “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”.
Суд за своєю ініціативою вважає за необхідне розстрочити виконання рішення по справі на шість місяців.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40, 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 3-5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045, Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 р. № 559 “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 34, 43, 49, 78, 82, п.6 ст. 83, 84, 85, 121 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до приватного підприємця ОСОБА_1 м. Маріуполь про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 1 260,00 грн., на рахунок спеціального фонду Маріупольської міської ради, задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1, відомості про рахунки невідомі) на рахунок спеціального фонду Маріупольської міської ради (УДК м. Маріуполь, п/р 33117331700052 ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694, КБК 24062100) збитки, заподіяних державі, в сумі 1 260 грн.
Розстрочити виконання рішення по справі на шість.
Стягнення здійснювати протягом шести місяців по 210 грн. щомісяця.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1, відомості про рахунки невідомі) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 102 грн.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1, відомості про рахунки невідомі) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення підписане 25.02.2008 р.
Суддя Волошинова Л.В.