ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19.02.08 р. Справа № 22/13
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Настич Л. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до відповідача: приватного підприємця ОСОБА_1 м. Слов'янськ
про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 485,00 грн., на рахунок спеціального фонду Слов'янської міської ради.
за участю представників сторін:
від позивача: Хоптяр В.С.- за довір.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПРАВИ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 м. Слов'янськ про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 485,00 грн., на рахунок спеціального фонду Слов'янської міської ради.
В обґрунтування свої вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України „Про рослинний світ”, Порядку знесення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах та Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, а саме проведення відповідачем знесення без правовстановлюючих документів дерев у кількості 3-х штук до припинення ступеня росту.
19.02.2008р. через канцелярію суду від відповідача надійшов лист, у якому він повністю визнає позовні вимоги Державної екологічної інспекції та просить суд розглянути спір без його участі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
У січні 2007 р. спеціалістами відділу екологічної інспекції у Північному регіоні була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства приватним підприємцем ОСОБА_1 м. Слов'янськ.
За результатами перевірки складено акт від 25.01.2007 р. № 11, у якому зафіксований факт самовільного знесення берези, діаметром 8,0 см, каштану, діаметром 19,0 см та берези, діаметром 11,0 см до ступеня припинення росту АДРЕСА_1.
Як вбачається з акту перевірки, знесення зазначених дерев відбулося внаслідок падіння рекламного щита на зелену зону газону, який належить приватному підприємцю ОСОБА_1 м. Слов'янськ.
Знесення дерев здійснювалась без правовстановлюючих документів на такий знос, що є порушенням вимог ст. 25 Закону України „Про рослинний світ”, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045 „Про затвердження Порядку зносу дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах”.
Відповідно до розрахунку збитків, заподіяних державі відповідачем в результаті самовільного зносу дерев берези та каштану АДРЕСА_1, розмір шкоди складає 485,00 грн.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області підлягає задоволенню за наступними підставами.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про рослинний світ” від 09.04.1999 р. № 591-XIV (зі змінами та доповненнями) відносини у сфері охорони, використання та відтворення рослинного світу регулюються Конституцією України, законами України “Про охорону навколишнього природного середовища”, “Про природно-заповідний фонд України”, Лісовим кодексом України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища визначені Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 р. № 1264-XII (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 40 цього Закону використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;
д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.
Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах закріплений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045 “Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах” (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до п. 3-5 Порядку видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.
Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень.
Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії.
До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій.
Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом.
Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органно м Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику.
Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці.
Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ордер на знесення берези, діаметром 8,0 см, каштану, діаметром 19,0 см та берези, діаметром 11,0 см до ступеня припинення росту АДРЕСА_1 не одержував, тому суд робить висновок про незаконність дій відповідача.
Стаття 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 р. № 559 “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, установлено, що розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів, обчислюється за таксами, що затверджені цією постановою, працівниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, його органів на місцях та інших спеціально уповноважених органів виконавчої влади, яким надано право розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Враховуючи той факт, що відповідач заперечень щодо арифметичної правильності здійсненого Державною екологічною інспекцією у Донецькій області розрахунку суми шкоди не надав, позов підлягає задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 40, 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 3-5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. № 1045, Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999р. № 559 “Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 34, 43, 49, 78, 82, п.6 ст. 83, 84, 85, 121 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області до приватного підприємця ОСОБА_1 м. Слов'янськ про стягнення збитків, заподіяних державі в сумі 485,00 грн., на рахунок спеціального фонду Слов'янської міської ради, задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1, відомості про рахунки невідомі) на рахунок спеціального фонду Слов'янської міської ради (УДК м. Слов'янськ, п/р 33116331700075, ГУДКУ в Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686605, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі в сумі 485,00 грн.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1, відомості про рахунки невідомі) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 102 грн.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1, відомості про рахунки невідомі) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Волошинова Л.В.