Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-14236/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
У Х В А Л А
Іменем України
"23" березня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Петрика І.Й.,
Суддів: Грибан І.О.,
Парінові А.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Нові технології»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 листопада 2010 року у справі за позовом Заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Закритого акціонерного товариства «нові технології» про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач (Заступник прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго») звернувся до суду з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «нові технології»про стягнення штрафу.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 листопада 2010 року позов задоволено повністю. Стягнуто з Закритого акціонерного товариства «Нові технології»(02002, м.Київ, вул. Сагайдака Степана, 101, ідентифікаційний код юридичної особи 31088991) до Державного бюджету України (р/р 31119106700008, банк ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 820019, ЄДРПОУ 26077939, отримувач УДК у Подільському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106) штраф в розмірі 5100 (пять тисяч сто) грн. 00 коп..
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних в ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін з таких підстав.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається із матеріалів справи та правомірно встановлено судом першої інстанції Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м.Києві (далі Інспекція), яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», в ході перевірки відповідача встановила ухилення від виконання припису від 21.08.2009 року № 8/10-11-604, а саме: не виконано проведення ремонту КЛ-10кв та не введено в експлуатацію КЛ-10квКТЛ-5296 в бік РП-6, що є порушенням ст. 27 Закону «Про електроенергетику».
На підставі вказаного акту Інспекцією винесено припис від 25.01.2010 року № 8/10-11-929, яким приписано провести ремонт КЛ-10 кв та ввести в експлуатацію КЛ-10 кв КТП-5296 в бік РП-6.
Зазначений припис від 25.01.2010 року № 8/10-11-929 направлений відповідачу та отриманий останнім, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на повідомленні про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Актом перевірки від 17.06.2010 року № 8/10-11-253 А\П встановлено невиконання відповідачем вищевказаного припису, а саме: не проведено ремонт КЛ-10 кв та не введено в експлуатацію КЛ-10 кв КТП-5296 в бік РП-6.
Зазначений Акт перевірки направлений відповідачу та отриманий останнім, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на повідомленні про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві № 245 від 28.07.2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладено на ЗАТ «Нові технології»штраф в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100,00 грн. за невиконання вимог припису від 25.01.2010 року № 8/10-11-929.
Зазначена постанова № 245 від 28.07.2010 року направлена відповідачу та отримана останнім, що підтверджується підписом уповноваженої особи відповідача на повідомленні про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
У визначений строк відповідачем не сплачений штраф в сумі 5100,00 грн., накладений на нього постановою № 245 від 28.07.2010 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із наступного.
Закон України «Про електроенергетику»(далі Закон) визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, повязані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у звязку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Статтею 9 Закону встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики (частина четверта). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та субєктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та субєктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (частина пята).
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
З огляду на зазначені норми, суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з Закритого акціонерного товариства «Нові технології»штрафу в розмірі 5100 грн. 00 коп..
З такою позицією суду першої інстанції колегія суддів може погодитись із огляду на наступне.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та субєктів електроенергетики; отримувати від споживачів та субєктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та субєктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам обєктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та субєктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоровю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 1 Положенням про державний енергетичний нагляд за режимом споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 року №131) Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Згідно із п. 11 зазначеного Положення Держенергонагляд має право: застосовувати до субєктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; фіксувати в установленому законодавством порядку процес обстеження (перевірки), огляду, інспектування електричних, теплових і тепловикористовувальних установок і мереж засобами аудіо- та відеотехніки; призначати в установленому законодавством порядку проведення експертизи обєктів електроенергетики та технічної діагностики енергетичного обладнання з питань, повязаних із здійсненням державного енергетичного нагляду (контролю); вимагати від субєктів господарювання припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю); вимагати від субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику»правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. (частина перша). Субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац другий частини третьої). Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції субєктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (частина четверта) . Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку (частина пята). Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (частина шоста).
Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (далі Положення), визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Нормами Положення встановлено, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на субєктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (абзац третій пункту 2). Накладати на субєктів господарської діяльності штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (абзац четвертий пункту 3). Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки субєкта господарювання (пункт 7). Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункт 8). Субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (пункт 10).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції всебічно, повно та обєктивно розглянуто справу, правильно встановлено обставини, яким дано правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства «Нові технології»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 листопада 2010 року без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через пять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України). Касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення постанови в повному обсязі (стаття 212 КАС України).
Головуючий суддя: І.Й. Петрик
Судді: І.О. Грибан
А.Б. Парінов