Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 березня 2011 р. № 2-а- 43/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Біленського О.О.
при секретарі судового засідання Лишняк І.В.
за участю:
представника позивача Наретя А.С.,
представника відповідача Горошко Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від
нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань
України у Балаклійському районі Харківської області
доДержавної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області
проскасування податкового повідомлення-рішення, - В С Т А Н О В И В:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Балаклійському районі Харківської області (далі - Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області (далі - ДПІ у Балаклійському районі Харківської області), з урахуванням уточнених позовних вимог, про скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області від 09.06.2010 року №0002351501/0, від 20.08.2010 року №0002351501/1, від 12.10.2010 року №0002351501/2, від 20.12.2010 року №0002351501/3.
В обґрунтування своїх позовних вимог Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі посилається на те, що згідно п.п.7.11.12 п. 7.11. ст.7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР, в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №334/94-ВР) центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій. Відповідно до вказаної норми закону наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року №233 було затверджено "Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями" (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 3 квітня 2003 року №153)та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 серпня 1997 року за №290/2094 (далі - Порядок №233). Згідно затвердженої форми звіту звітними періодами є: перший квартал, півріччя, третій квартал, рік. Цим наказом не передбачено здачу Звіту за 11 місяців 2006, 2007 років. В засобах масової інформації також не було повідомлено про їх здачу. А також цим наказом зазначено, що Звіт - це декларація. Тому, на думку позивача, Відділенням ВД ФССНВУ у Балаклійському районі не було порушено жодного з нормативно-правових актів. На підставі викладеного, нарахування штрафних санкцій у сумі 340,00 грн. з посиланням на абз."а" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ, який діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2181-ІІІ), п.4.1 р.4 Порядку №233, ст.69 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" від 20 грудня 2005 року №3235-IV, п.2 р.2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" від 30 листопада 2006 року №398-V є безпідставними, не відповідають чинному законодавству та підлягають скасуванню.
Представник позивача в судове засідання прибув, дав аналогічні викладеним у позовній заяві пояснення, позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання прибув, в своїх поясненнях та в письмових запереченнях поданих до суду, проти позову заперечував, та зазначив, що ДПІ у Балаклійському районі Харківської області під час проведення невиїзної документальної перевірки Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі було встановлено неподання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 11 місяців 2006 року та 11 місяців 2007 року. За результатами перевірки було складено акт від 25.05.2010 року №1712/15-016/25981269. Відповідно до акту перевірки ДПІ у Балаклійському районі Харківської області було нараховано штрафні санкції у сумі 340,00 грн. на підставі абз."а" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ, п.4.1 р.4 Порядку №233, ст.69 Закону України №3235-IV, п.2 р.2 Прикінцевих положень Закону України №398-V. З огляду на наведене просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, встановив наступне.
Відповідно до довідки та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі (код 25981269) зареєстровано в якості юридичної особи 12.01.2001 року.
25.05.2010 року згідно з частиною 1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року за №509-XІІ, в редакції, що діяла під час виникнення правовідносин (надалі Закон України №509-XІІ) фахівцями ДПІ у Балаклійському районі Харківської області проведено невиїзну документальну перевірку Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі з питання не подання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 11 місяців 2006 року, 11 місяців 2007 року.
За наслідками вказаного акту перевірки ДПІ у Балаклійському районі Харківської області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002351501/0 від 09.06.2010 року, згідно якого позивачу було визначено суму податкового зобовязання з штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340,00 грн. через порушення абз."а" п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ, п.4.1 р.4 Порядку №233, ст.69 Закону України №3235-IV, п.2 р.2 Прикінцевих положень Закону України №398-V.
За результатами адміністративного оскарження Відділенням ВД ФССНВУ у Балаклійському районі податкового повідомлення-рішення №0002351501/0 від 09.06.2010 року, в порядку передбаченому п.5.2 ст.5 Закону України №2181-ІІІ, ДПІ у Балаклійському районі Харківської області були винесені податкові повідомлення - рішення №0002351501/1 від 20.08.2010 року, №0002351501/2 від 12.10.2010 року, №0002351501/3 від 20.12.2010 року, згідно з якими визначену суму податкового зобов'язання було залишено без змін, а скарги Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі без задоволення.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Пунктом 7.11 ст.7 Закону України №334/94-ВР визначено порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій. Відповідно до п.п.7.11.12 п.7.11 ст.7 Закону України №334/94-ВР Центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки ДПІ у Балаклійському районі Харківської області №1279/10/15-0-28 від 21.03.2011 року Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі зареєстроване в ДПІ 02.04.2001 року за №469 та внесене до Реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки за кодом "0002".
Згідно зі ст.1 Порядку №233, цей Порядок розроблений на підставі норм Закону України №334/94-ВР та Закону України №2181-ІІІ, застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Статтею 4 Порядку №233 визначено строки подання звіту та сплати податку.
Відповідно до визначення терміну, наданого в п.1.11 ст.1 Закону України №2181-III, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу), таким чином звіт за своїм статусом є податковим розрахунком.
Статтею 69 Закону України №3235-IV установлено для платників податку на прибуток у 2006 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2006 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2006 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2006 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2006 року здійснюються у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України №398-V встановлено, що платники податку за результатами одинадцяти місяців 2006 року зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу поточного року та сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією, не пізніше ніж 29 грудня 2006 року. У порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, платники податку зобов'язані скласти та подати декларацію за результатами одинадцяти місяців 2007 року згідно із даними податкового обліку за зазначений період, а також сплатити податок у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до абзацу «а»пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що Відділення ВД ФССНВУ у Балаклійському районі зареєстроване у встановленому законом порядку в якості неприбуткової організації, на яку поширюється обовязок подання податкових декларацій про прибуток за 11 місяців 2006 року та 11 місяців 2007 року у строки визначені законом для місячного податкового періоду.
Стосовно тверджень позивача на те, що в засобах масової інформації не було повідомлено про здачу звіту, суд зазначає наступне.
Згідно ч.5 ст.94 Конституції України Закони України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня їх опублікування. Офіційними друкованими виданнями в Україні є "Офіційний вісник України" та газета "Урядовий кур'єр".
Закон України №3235-IV було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" від 30.12.2005 року №250-251, Закон України №398-V було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр" від 16.12.2006 року №238, а тому саме з цих дат набрали законної сили та вважаються доведеними до відома осіб, інтересів яких стосується.
Таким чином, позивач повинен був знати про зміну норми права, яка впливає на його права та обов'язки.
Відносно посилань представника відповідача на ст.250 Господарського кодексу України, відповідно до якої застосування адміністративно-господарських санкцій може бути застосовано протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків передбачених законом. Суд зазначає, що строки застосування адміністративно-господарських санкцій, установлені статтею 250 Господарського кодексу України, не поширюються на випадки накладення штрафних санкцій за порушення платником податків правил оподаткування у порядку, визначеному Законом України №2181-ІІІ, оскільки цей Закон, як зазначено в абзаці 1 його преамбули (зі змінами, внесеними Законом України від 20 лютого 2003 року N550-VI), є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Відповідно до п.2.2 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року №110 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 березня 2001 року за №268/5459 (далі - Інструкція №110) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів (податків, зборів, обов'язкових платежів, неподаткових доходів, штрафних (фінансових) санкцій, у тому числі пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності) у порядку та у строки, визначені чинним законодавством України. Вказаний нормативний акт, а саме Інструкція №110, прийнята на виконання Закону України №2181-ІІІ і не може розширювати коло правовідносин, на які поширюється дія цього Закону.
Підпунктом 15.1.2 ст.15 Закону України № 2І81-ІІІ встановлено, що строк давності у 1095 днів не застосовується, а податкове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате, якщо податкову декларацію за період, коли виникло податкове зобов'язання, не було подано. Позивачем звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 11 місяців 2006 року, 11 місяців 2007 року не були подані, а тому строк давності 1095 днів для визначення штрафних санкцій за неподання таких декларацій, на підставі пп. 15.1.2 ст.15 Закону України №2181-ІІІ, не застосовується.
Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про обґрунтованість застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції у розмірі 340,00 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За викладених обставин суд прийшов до висновку, що оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення прийняті ДПІ у Балаклійському районі Харківської області на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України.
Таким чином дії відповідача є правомірними, вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Балаклійському районі Харківської області до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 29.03.2011 року.
Суддя Біленський О.О.