Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2011 р. Справа № 2а-7711/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - Моргуна Я.А., представника відповідача - Мельник Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Сумській області до Комунального підприємства "Ромникомунтепло" Роменської міської ради про визнання дій незаконними, стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Контрольно-ревізійне управління в Сумській області (далі по тексту позивач, КРУ в Сумській області), звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Ромникомунтепло» Роменської міської ради (далі по тексту відповідач, КП «Ромникомунтепло»), в якому з урахуванням уточнень просив стягнути з КП «Ромникомунтепло» до Державного бюджету України незаконно отримані кошти субвенції в сумі 140346,00 грн. Свої вимоги мотивує тим, що в ході проведеної ревізії було встановлено, що внаслідок допущених порушень КП «Ромникомунтепло» зайво отримано субвенцію з Державного бюджету України в сумі 140346,00 грн. За результатами проведеної ревізії КП «Ромниткомуниепло» було направлено лист з вимогою про вжиття заходів щодо повернення до Державного бюджету України незаконно отриманої субвенції в сумі 140346,00 грн. Дана вимога була оскаржена відповідачем, проте рішеннями судів першої та апеляційної інстанції позовна заява КП «Ромникомунтепло» залишена без задоволення. Крім того, позивач зазначає, що відповідно до Порядку перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2008 р. N 440, субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам надаються на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню. Відповідачем неправомірно отримана та використана не за цільовим призначенням субвенція Державного бюджету України в сумі 140346,00 грн оскільки вказана сума була використана як погашення заборгованості перед ДП «Газ-тепло», хоча вказаний борг відповідач повинен був відшкодувати за власні кошти, а не за кошти бюджету. Тому позивач просить суд стягнути з відповідача незаконно отримані кошти субвенції.
Відповідач позов не визнав, зазначив що підприємство субвенцію не отримувало, згідно з випискою банку від 17.12.2008 р. підприємству були перераховані кошти в погашення заборгованості з різниці в тарифах. У звязку з тим, що КП «Ромникомунтепло» не отримувало субвенцію, то вимоги КРУ в Сумській області щодо відшкодування до державного бюджету України незаконно отриманої субвенції в сумі 140346 грн є помилковими та безпідставними.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позов не визнав, просив суд у його задоволенні позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 23.03.2009 р. позивачем була проведена перевірка комунального підприємства «Ромникомунтепло» Роменської міської ради, якою встановлено, що внаслідок допущених порушень КП «Ромникомунтепло» зайво отримано субвенцію з Державного бюджету України в сумі 140346,00 грн, яка на момент закінчення ревізії не була відшкодована. Виявлені в ході проведеної ревізії порушення викладені в Акті позапланової ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності в Комунальному підприємстві «Ромникомунтепло» Роменської міської ради за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р. від 23.03.2009 р. № 16-23/07 (а.с. 9-14).
17.04.2009 р. відповідачу було направлено лист № 16-14/313 про усунення порушень, виявлених позаплановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального підприємства «Ромникомунтепло» Роменської міської ради. У вказаному листі відповідачу предявлена вимога про вжиття заходів щодо відшкодування до державного бюджету України незаконно отриманої субвенції в сумі 140346,00 грн та в подальшому дотримуватися вимог чинного законодавства щодо використання бюджетних коштів і не допускати аналогічних порушень (а.с. 15).
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» від 2 червня 2005 року N 2633-IVтариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання. У разі якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до вимог п. 7 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року N 1875-IV виконавець має право на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. В п. 8 ст. 22 вказаного Закону зазначено, що виробник має право на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Виходячи з норм вказаних Законів право на отримання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах та теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася і постачалася населенню, яка виникла у зв'язку невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, мають суб'єкти господарювання і ті субєкти, які безпосередньо здійснювали виробництво, транспортування і постачання теплової енергії населенню, тобто виконавці та виробники послуг з теплопостачання.
Як зазначає представник позивача, згідно з статутом комунального підприємства «Ромникомунтепло», затвердженого рішенням сесії Роменської міської ради від 23 січня 2008 року, комунальне підприємство «Ромникомунтепло» є комунальним, унітарним, комерційним підприємством. Серед видів підприємницької діяльності підприємства є виробництво та розподіл теплової енергії. Відповідно до Рішення виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 28.12.2006 № 402 виконавцем послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії визначено комунальне підприємство «Ромникомунтепло».
З метою надання зазначених послуг позивачем було укладено ряд договорів з дочірнім підприємством «Газ-тепло» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», а саме:
1) договір від 01.10.2005 № 16/05-908 купівлі-продажу природного газу. Позивач зазначає, що договором ціна на природний газ не визначена і додатки до Договору, в яких визначена ціна на природний газ, під час ревізії надані не були. Природний газ на переробку його в теплову енергію в КП «Ромникомунтепло» надходив від ДП «Газ-тепло» НАК «Нафтогаз України» без визначення його ціни та вартості, а лише в кількісному вимірі.
2) договір від 01.10.2005 № 17/05-448 про надання послуг з переробки природного газу та транспортування теплової енергії. Відповідно до умов даного договору КП «Ромникомунтепло» за завданням ДП «Газ-тепло» здійснює послуги з переробки природного газу в теплову енергію, а ДП «Газ-тепло» зобов'язаний прийняти теплову енергію та оплатити КП «Ромникомунтепло» виконану роботу з перероблення природного газу в теплову енергію та транспортування до споживачів. Пунктом 1.3 Даного Договору встановлено, що природний газ є сировиною для вироблення теплової енергії та сама теплова енергія є власністю ДП «Газ-тепло».
3) договір комісії від 01.10.2005 № 12/05-449. Даним договором передбачено що ДП «Газ-тепло» доручає, а КП «Ромникомунтепло» бере на себе зобов'язання укладати від свого імені договори з реалізації теплової енергії зі споживачами, які проводять оплату наданих послуг на рахунок ДП «Газ-тепло». Пунктом 4.12 умов Договору передбачено, що КП «Ромникомунтепло» зобов'язується відшкодувати ДП «Газ-тепло» за власні кошти різницю між вартістю реалізованої споживачам теплової енергії та вартістю переданої КП «Ромникомунтепло» теплової енергії для реалізації.
4) договір від 27.09.2006 № 17/06-803 про надання послуг з переробки природного газу та транспортування теплової енергії. Відповідно до умов даного договору КП «Ромникомунтепло» за завданням ДП «Газ-тепло» здійснює послуги з переробки природного газу в теплову енергію, а ДП «Газ-тепло» зобов'язаний прийняти теплову енергію та оплатити КП «Ромникомунтепло» виконану роботу з перероблення природного газу в теплову енергію та транспортування до споживачів.
Перевіркою питання реалізації теплової енергії встановлено, що ДП «Газ-тепло» НАК «Нафтогаз України» відповідно до укладених договорів комісії від 01.10.2005 № 12/15-449 та від 27.09.2006 № 17/06-803 щомісячно надавало для реалізації теплову енергію КП «Ромникомунтепло» в тій же кількості, що була отримана від КП «Ромникомунтепло», але нова ціна в 2 рази перевищувала вартість виробленої комунальним підприємством теплової енергії.
Необхідно зазначити, що п. 4.12 Договору комісії від 01.10.2005 № 12/05-449 передбачено, що КП «Ромникомунтепло» повинно за рахунок власних коштів оплатити ДП «Газ-тепло» НАК «Нафтогаз України» різницю між вартістю реалізованої споживачам теплової енергії та вартістю отриманої теплової енергії від ДП «Газ-Тепло» НАК «Нафтогаз України».
Тобто кредиторська заборгованість КП «Ромникомунтепло» перед ДП «Газ-тепло» НАК «Нафтогаз України» в сумі 140346,00 виникла не з різниці у тарифах, а внаслідок неспроможності КП «Ромникомунтепло» виконати взяті на себе договірні зобов'язання.
В порушення вимог ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», ст. ст. 21, 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в порушення договірних зобов'язань комунальне підприємство «Ромникомунтепло» розрахувалося з дочірнім підприємством «Газ-тепло» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» не за власні кошти, а за рахунок отриманої з Державного бюджету України субвенції.
Так, відповідно до договору від 02.12.2008 року №1124/440 «Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2008 № 440», укладеного між Головним управлінням Державного казначейства у Сумській області, Головним фінансовим управлінням по Сумській області, Роменським міським фінансовим управлінням, Головним управлінням міського господарства Роменського міськвиконкому, Комунальним підприємством «Ромникомунтепло», дочірнім підприємством «Газ-тепло» Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» визначено організацію проведення взаєморозрахунку.
Згідно з вказаним договором Державне казначейство України перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського взаєморозрахунку в сумі 140346,00 грн комунальному підприємству «Ромникомунтепло», а воно, у свою чергу, дочірньому підприємству «Газ-тепло» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Сума субвенції відповідає сумі боргу. Борг перед дочірнім підприємством «Газ-тепло» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» складає 140346,00 грн.
Такі дії позивача суперечать вимогам Порядку перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органам місцевого самоврядування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 25.04.2008.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку підставою для проведення розрахунків є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості (без врахування пені, штрафних та фінансових санкцій), форму якого затверджує Державне казначейство за погодженням з ДПА, Мінпаливенерго, Мінжитлокомунгоспом і Мінфіном.
Як зазначив представник позивача, відповідно до довідки від 02.12.2008 комунальне підприємство «Ромникомунтепло» має заборгованість перед дочірнім підприємством «Газ-тепло» НАК «Нафтогаз України» в сумі 140346,00 грн по договору № 12/06-804 від 27.09.2006 року.
Однак договір № 12/06-804 від 27.09.2006 є договором комісії і кредиторська заборгованість КП «Ромникомунтепло» у сумі 140346,00 грн виникла за договірними відносинами комунального підприємства «Ромникомунтепло» з дочірнім підприємством «Газ-тепло», а не за рахунок різниці в тарифах. Хоча саме різниця в тарифах і є підставою для отримання субвенції з бюджету.
При проведенні взаєморозрахунків за договором № 1124/440 від 02.12.2008 р. «Про організацію взаєморозрахунків відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2009 року» не дотримано вимоги нормативно-правових актів, а саме: п. 2.3., 4.5. «Порядку перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися і постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, затвердженим органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 25.04.2008 року стосовно встановленого механізму перерахування у 2008 році субвенції з державного бюджету; вимоги ст. 7 Бюджетного кодексу України стосовно цільового використання бюджетних коштів; основні принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності, викладені в ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Отже, субвенція була отримана позивачем не як різниця в тарифах за 2007 рік, а як взаєморозрахунок з іншим господарюючим суб'єктом дочірнім підприємством «Газ-тепло», якому комунальне підприємство «Ромникомунтепло» заборгувало саме 140346,00 грн за договором комісії №12/06-804 від 27.09.2006 року.
Так, за результатами проведеної ревізії КП «Ромникомунтепло» було направлено лист від 17.04.2009 № 16-14/313 із вимогою про необхідність вжиття заходів щодо повернення до Державного бюджету України незаконно отриманої субвенції в сумі 140346,00 грн.
Не погодившись із такою вимогою КП «Ромникомунтепло» звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із відповідним позовом. Постановою від 31.08.2009 по справі № 2а-1994/09/1870 у задоволенні адміністративного позову КП «Ромникомунтепло» відмовлено за необґрунтованістю (а.с. 16-20). Харківським апеляційним адміністративним судом рішення Сумського окружного адміністративного суду було залишено без змін та підтверджено безпідставність позовних вимог КП «Ромникомунтепло».
Згідно із п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26 січня 1993 року N 2939-XII Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи, що КП «Ромникомунтепло» не виконано вимогу щодо повернення до Державного бюджету України незаконно отриману субвенцію в сумі 140346,00 грн, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм, вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись п. 10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Сумській області до Комунального підприємства "Ромникомунтепло" Роменської міської ради про визнання дій незаконними, стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства "Ромникомунтепло" Роменської міської ради до Державного бюджету України ( р/р 31117090700002, код доходів 21080600, банк ГУДКУ у Сумській області, код 23636315, МФО 837013) 140346,00 грн (сто сорок тисяч триста сорок шість грн 00 коп).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови виготовлено "21" березня 2011 року.