Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" березня 2011 р. м. КиївК-14969/09
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Гордійчук М.П.
Конюшка К.В.
Чалого С.Я.
Бим М.Є.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2008 року та на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2009 року за позовом Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку до ДП “Шахтарськантрацит” відокремлений підрозділ “Інформаційний-обчислювальний центр” про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2009 року, позовні вимоги Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку задоволено. Визнано недійсним рішення Управління відносно Відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр»ДП «Шахтарськантрацит»№ 529 від 10 червня 2008 року.
На судові рішення надійшла касаційна скарга, в якій Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку просить ухвалені судові рішення скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство „Шахтарськантрацит»є юридичною особою (ідентифікаційний код 34594787), зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради зо квітня 2003 року. „Інформаційно-обчислювальний центр»є відокремленим підрозділом ДП „Шахтарськантрацит»без права юридичної особи. Відокремлений підрозділ „Інформаційно-обчислювальний центр»Державного підприємства „Шахтарськантрацит»у відповідності до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, несе обвязки з нарахування. Обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообовязкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
10 червня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Харцизьку прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків № 529, яким було застосовано штраф в розмірі 20 % від суми боргу в сумі 2283, 00 грн. та нараховано пеню в сумі 799, 93 грн. на страхові внески 33, 2% та суми штрафу у розмірі 0, 93 грн. та нарахування пені в розмірі 0, 41 грн. на страхові внески 0, 5% - 2%.
Позивач, не погоджуючись із вказаним рішенням оскаржив його до ГУ ПФУ в Донецькій області. Рішенням ГУ ПФУ В Донецькій області від 14.07.2008р. № 14138/06 скарга позивача залишена без задоволення.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідно сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески. Нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з п. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду. Накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів. Розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно розрахунку фінансових санкцій та пені по особовому рахунку, наданого відповідачем, сума боргу позивача, на яку були нараховані штрафні санкції оспорюваний рішенням, складається з 20828, 45 грн., який виник 20.02.2008 р., а також 786, 76 грн., який виник 21.01.2008 р. На погашення вказаних сум відповідач зарахував суми, сплачені вказаними вище платіжними дорученнями.
Рішенням № 529 від 10.06.2008 р. УПФУ у м. Харцизьку Донецької області застосувало до ВП «Інформаційно обчислювальний центр» ДП «Шахтарськантрацит»штраф у розмірі 2283, 00 грн. та нарахувало пеню у розмірі 799, 93 грн. за період з 04.01.2008 року по 20.05.2008 року.
Фактично оспорюваний рішенням УПФУ м. Харцизьку Донецької області нарахувало пеню та застосувало штрафні санкції не на суму страхових внесків, а на суму несплачених штрафних санкцій, застосованих прийнятим раніше рішенням. Штрафні санкції та пеня до страхових внесків згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»не відносяться у звязку з чим на них положення ч. 2 ст. 106 та п. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону не розповсюджуються.
У відповідності до ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Тобто, вказаною нормою визначений порядок зарахування поточних сум страхових внесків у певній черговості платежі зараховуються у першу чергу в рахунок сплати недоїмки, а після цього погашається пеня та фінансові санкції. Таким чином, суд вважає, що суми, сплачені позивачем вищевказаними платіжними дорученнями за період з 04.01.2008 року по 20.05.2008 року як погашення недоїмки зі страхових внесків за грудень 2007 року та січень 2008 року у загальній сумі 20828. 45 грн.. Відповідачем правомірно зараховані на сплату недоїмки, пені та фінансових санкцій, що утворилися за попередні періоди, тобто відповідно до положень ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». При цьому суд зазначає, що вказана норма не передбачає у такому випадку нарахування штрафних санкцій, а застосовується вже при наявності несплачених сум як страхових внесків, так і пені та штрафних санкцій.
З розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку, наданого відповідачем, не вбачається наявності недоїмки зі страхових внесків.
Як вбачається з матеріалів справи 11.01.2008 р. ВП «Інформаційно обчислювальний центр»ДП «Шахтарськантрацит»поданий до УПФУ в м. Харцизьку Донецької області розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2007 року, у якому загальна сума страхових внесків визначена у розмірі 786, 76 грн.
12.02.2008 року позивачем поданий до УПФУ в м. Харцизьку Донецької області розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень 2008 року, у якому загальна сума страхових внесків визначена у розмірі 20828,45 грн.
Крім того, дослідженням вищевказаних платіжних доручень встановлено, що у призначенні платежу в них позивач вказував визначені ним періоди (вересень, жовтень 2007 р.), а також зазначав певні відсотки (32%, 31,8%, 33,2%, 1-5%), та відповідно різні розрахункові рахунки, на які направлялися платежі. По особовому рахунку, наданому відповідачем, сплачені суми зараховані відповідачем без зазначення їх призначення відповідно до платіжних доручень. Згідно з ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не доказав правомірності своїх дій, а також не довів, що спірне рішення прийняте ним у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України, тобто на підставі, у спосіб та у межах повноважень, встановлених законодавством.
Доводи касаційних скарг зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2201, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України ,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Харцизьку залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2008 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.