Ухвала суду № 14629743, 14.03.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2011
Номер справи
2а-5186/10/2/0170
Номер документу
14629743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-5186/10/2/0170

14.03.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіДугаренко О.В.,

суддів Дадінської Т.В. , Яковенко С.Ю. секретар судового засіданняБєланова О.О.

за участю сторін:

представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс"- Гаффаров Ельдар Енверович, довіреність № 01 від 04.01.11

представник відповідача, Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим- Винятинський Максим Сергійович, довіреність № 127/10-0 від 30.11.10

розглянувши апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" та Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В. ) від 30.07.10 у справі №2а-5186/10/2/0170

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" (Мамеди Емир-Усеина, 14,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95049)

до Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим (вул. Мате Залки 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.2010 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" задоволені частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0001742303 від 04.02.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс»п.5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 340,00грн.

Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 0001752303 від 04.02.2010 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс»п.5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 340,00грн.

В задоволенні решти позовних вимог позивачу відмовлено.

Також, судом вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції неповно зясовані обставини справи, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. Апеляційна скарга мотивована неправильним, на думку заявника, застосуванням судом норм матеріального права.

В судовому засіданні представник Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" підтримав апеляційну скаргу та просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняте нове рішення, яким позов задовольнити. Представник Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим підтримав апеляційну скаргу з підстав, що викладені в ній.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

20.01.2010 працівниками Державної податкової адміністрації у м. Севастополі проведено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці маршрутного таксі № 10, при обслуговуванні маршруту м. Севастополь бухта Камишова Центральний ринок, що належить субєкту господарської діяльності Товариству з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс».

В результаті перевірки було встановлено порушення позивачем п. п. 2, 5 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не видача розрахункових документів квитків, невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій.

За результатами перевірки складено акт № 002192/0122/01/09/23/31898522 від 20.01.2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем 04.02.2010 року прийнято рішення № 0001742303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, згідно з яким за порушення позивачем п.п. 2, 5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п. 3 ст. 17 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 340,00грн.

Також, працівниками Державної податкової адміністрації у м. Севастополі проведено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці маршрутного таксі № 10, при обслуговуванні маршруту м. Севастополь бухта Камишова Центральний ринок, що належить субєкту господарської діяльності Товариству з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс».

В результаті перевірки було встановлено порушення позивачем п. п. 2, 5, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не видача розрахункових документів квитків, невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, не відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів з початку робочого дня відповідно до розрахункових квитанцій, Сума невідповідності склала 123,00 грн.

За результатами перевірки складено акт № 002194/0121/01/09/23/31898522 від 20.01.2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем 04.02.2010 року прийнято рішення № 0001752303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, згідно з яким за порушення позивачем п.п. 2, 5, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п. 3 ст. 17 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 955,00грн.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем по справі є Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим. Частиною 1,3 статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Відповідно до статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Таким чином, ДПІ в м. Сімферополі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства, за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).

Абзацам 2 пункту п. 1 ст. 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ передбачені повноваження податкового органу щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.

До прав органів державної податкової служби відноситься згідно з п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України згідно затвердженим керівництвом податкових органів планів-графіків проведення перевірки.

Матеріали справи містять копії направлень від 18.01.2010 року № 34/01-173, № 33/01-173, № 36/01-173 та № 35/01-173, якими головні державні податкові ревізори - інспектори Державної податкової адміністрації у м. Севастополі Чепіс В.В. та Мацичайло М.А. уповноважені на проведення планових перевірок позивача на підставі плану графіку проведення перевірок обєктів торгівлі, громадського харчування та послуг. Зазначені направлення отримані водіями позивача, що підтверджується їх підписами на копіях цих направлень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що перевірку здійснено відповідачем без порушень вимог діючого законодавства щодо організації та порядку її проведення, у звязку з чим дії відповідача по складанню акту перевірки є правомірними.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до п. 5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон) субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, зобовязані проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, відповідно до п. 3 якої, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну, сума штрафних санкцій становить двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

П. 4 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.

Суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс»надає послуги з перевезення пасажирів на автомобільному транспорті з видачею квитків. Під час перевірки позивач здійснював розрахункові операції із застосуванням квитково-касових листів серії УБН № 370869 за січень 2010 року, серії УБК № 889238 за січень 2010 року та відривних квитків.

Таким чином, позивач відповідно до п.4 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»звільняється від застосування реєстратора розрахункових операцій та розрахункової книжки у випадку видачі квитків.

Матеріали справи свідчать про те, що працівники податкового органу під час проведення перевірок дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки маршрутного таксі при обслуговуванні маршруту № 10, встановили, зокрема, невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункових книжок чи книг обліку розрахункових операцій, що підтверджується актами перевірки.

Судом встановлено, що до позивача за вищевказане порушення спірним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001742303 було застосовано штрафні санкції у розмірі 340,00 гривень та рішенням № 0001752303 у розмірі 340,00 грн., на підставі п.3 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Щодо прийняття відповідачем штрафних санкцій за надання позивачем послуги без використання розрахункової книжки на підставі п.3 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суд зазначає наступне.

Пунктом 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено обов'язок суб'єкта підприємницької діяльності видавати особі, яка отримує послугу, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, у даному випадку - квиток на проїзд у маршрутному таксі.

Згідно Положенню про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.00 року №614 і зареєстрованого у Мін'юсті України 05.02.01 року за №105/5296, квітки на приміські автомаршрути - це розрахункові документи, бланки яких виготовлені друкарським способом з урахуванням вимог, установлених відповідними центральними органами виконавчої влади, та які видаються при реєстрації розрахункових операцій за разові послуги з перевезення пасажирів у міському автотранспорті.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Розрахункова книжка - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених цим Законом випадках, коли не застосуються реєстратори розрахункових операцій.

Виходячи з вищенаведеного, Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не ототожнює поняття розрахунковий документ, яким є квіток на проїзд у маршрутному таксі, і розрахункова книжка, рівно як квіток і розрахункова квитанція, оскільки вони є різними за формою і змістом.

При цьому штрафна санкція, яку застосував відповідач за дане порушення, передбачена за невикористання розрахункової книжки, а не за відсутність розрахункового документу.

У судовому засідання суду першої інстанції, допитано свідка ОСОБА_7 водія маршрутного таксі № 10, при обслуговуванні маршруту м. Севастополь бухта Камишова Центральний ринок, що належить субєкту господарської діяльності Товариству з обмеженою відповідальністю «СімСітіТранс». Свідок пояснив, що відривні квитки знаходились на зазначеному маршруті під час проведення перевірки та перешкод для їх отримання не існувало.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, стосовно того, що працівники державного податкового органу під час проведення перевірок дійшли помилкового висновку про порушення позивачем п. 5 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у звязку з чим застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 340,00 грн. рішенням № 0001742303 та штрафних санкцій в сумі 340,00 грн. рішенням № 0001752303 не є обґрунтованим та не відповідає вимогам чинного законодавства.

Крім того, під час проведення перевірки 20.01.2010 року, що зафіксовано в акті №002194/0121/01/09/23/31898522, встановлено порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у звязку з чим відповідачем рішенням № 0001752303 від 04.02.2010 року застосовані штрафні санкції в сум 615,00 грн.

Згідно матеріалів перевірки встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в прибутковому ордері, невідповідність склала 123,00 грн.

У п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»визначено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Ст. 22 Закону визначає, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Під час проведення перевірки було встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів за розрахунковими квитанціями з початку робочого дня в розмірі 123,00грн., оскільки сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 171,00 грн., про що свідчить опис готівкових грошових коштів на місці проведення розрахунків, а відповідно до відривних квитків (розрахункових квитанцій) 48,00 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність застосування до позивача рішенням № 0001752303 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 615,00 грн. за порушення ним п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Враховуючи вищевикладене, Севастопольський апеляційний адміністративний суд дійшов до висновку про повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, і їх достовірності, які суд першої інстанції визнав встановленими. Висновки, викладені в рішенні місцевого суду, відповідають обставинам справи. Порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлені.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "СімСітіТранс" та Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.10 у справі №2а-5186/10/2/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законну силу з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 21 березня 2011 р.

Головуючий суддяпідписО.В.Дугаренко

Судді підпис Т.В. Дадінська підпис С.Ю. Яковенко З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко