Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2011 р. Справа №2а-11200/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяБукіна Л. Є. при секретарі судового засіданняБердник С.О. за участю представників: позивача відповідача Зленко О.О.
ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 з позовними вимогами про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій в сумі 12997,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має заборгованість перед бюджетом в сумі 12997,00 грн. внаслідок несплати штрафних санкцій за порушення законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що чинним законодавством не встановлена відповідальність за невнесення до Єдиного реєстру алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які знаходяться за місцем торгівлі. Також відповідач зазначає, що він є лише дистрибутором алкогольної продукції, не є виробником або імпортером, не отримує та не використовує марки акцизного збору, тому, відповідальність повинна нести особа, яка використовує марки акцизного збору (наносить на пляшки).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд доходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 09 лютого 2010 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області на підставі направлення від 09 лютого 2010 року №33 було проведено позапланову виїзну перевірку господарської одиниці відповідача за адресою: АДРЕСА_1, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), за результатами якої складено Акт від 09 лютого 2010 року №33/32/1535100215 «Про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами» (а.с. 14-16).
У ході перевірки встановлено порушення статей 11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року№481/95-ВР (далі Закон №481/95), а саме:
- факт зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів без відповідних довідок про внесення до Єдиного державного реєструмісць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а саме: у Магазині знаходились алкогольні напої на загальну суму 9288,00 грн. та тютюнові вироби на загальну суму 2009,00 грн.;
- факт зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору. Перевіркою встановлено зберігання двох пляшок горілки «Хлібодар» 0,5 л 40% виробництва ТОВ ЛГЗ «Тетерів» маркована марками акцизного збору з ознаками підробки (відсутній ефект голограми, волоски на зворотній стороні марки являють собою малюнок, сліди клею). Відповідно до висновку Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз від 16 лютого 2010 року №356-10 марки акцизного збору з рекізитами 10 АААЮ 015950 01/09 та 10 АААЮ 015954 01/09 виготовлені не підприємством, що здійснює випуск марок акцизного збору України.
Перевірка проводилась у присутності продавця відповідача, який Акт перевірки підписав без заперечень, зауважень та доповнень на надавав.
Відповідно до статті 15 Закону №481/95, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Суд вважає безпідставними твердження представника відповідача, що у відповідності до частини 36 статті 15 Закону №481/95 суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі, оскільки зазначена норма внесена до статті 15 Закону №481/95 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20 травня 2010 року №2275-VI, який набрав чинності після офіційного опублікування 16 червня 2010 року, тобто, вже після прийняття рішення про застосування фінансових санкцій.
Згідно статті 11 цього Закону, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» від 15 вересня 1995 року N329/95-ВР встановлено, що наявність марки акцизного збору на пляшці (упаковці) алкогольних напоїв та пачці (упаковці) тютюнових виробів є однією з умов для ввезення на митну територію України і реалізації їх споживачам. Забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Відповідно до пунктів 20, 21 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 23 квітня 2003 року №567, марки наклеюються виробниками на кожну пляшку, пачку (упаковку) у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів. Для прикріплення марок повинен використовуватися клей (дисперсійний, дескрин тощо), який не дає змоги зняти їх з виробів без пошкодження і змивається у разі потреби в митті пляшок для повторного їх використання. Вважаються немаркованими, зокрема, алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції.
Пунктом 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854 визначено, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
- зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1 700 гривень;
- зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
За результатами перевірки у відношенні відповідача було винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 04 березня 2010 року №040426, яким визначено відповідачу до сплати суму штрафу в розмірі 12997,00 грн.: за зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного Державного реєстру 9288,00 грн.; за зберігання тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеному до Єдиного Державного реєстру 2009,00 грн.; за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору 1700,00 грн. (а.с. 12).
Рішення про застосування фінансових санкцій направлено відповідачу поштою та у звязку із неможливістю вручення з причин повернення конверту (у звязку із закінченням строку поштового зберігання та відсутності отримувача) розміщено на дошці оголошень у примішенні РУ Департаменту САТ ДПА України в Дніпропетровській області 19 квітня 2010 року, про що складено відповідний Акт від 19 квітня 2010 року (а.с. 29).
У судовому засіданні встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій оскаржено відповідачем у адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації України, та рішенням останньої від 05 жовтня 2010 року залишено без змін. У судовому порядку рішення про застосування фінансових санкцій від 04 березня 2010 року №040426 відповідачем не оскаржувалось.
Таким чином, суд вважає правомірним стягнення з відповідача заборгованості в сумі 12997,00 грн., оскільки доказів самостійного погашення заборгованості відповідачем до суду не надано.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 12997,00 грн. (дванадцять тисяч девятсот девяносто сім грн. 00 коп.) на користь Державного бюджету України (код платежу 21081100, ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банка 24244876, р/р 31117106700003, МФО 805012).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складений 21 березня 2011 року.
Суддя
Л.Є. Букіна