Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2011 р.Справа № 2-а-4105/10/2170 Категорія: 10.3Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Бітова А.І.
суддів Милосердного М.М.
Ступакової І.Г.
при секретарі Кирницькій В.О.
з участю: представників відкритого акціонерного товариства "Бериславський машинобудівний завод" Куліди Алли Олександрівни та Сміян Любові Олександрівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою відкритого акціонерного товариства "Бериславський машинобудівний завод" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року у справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства "Бериславський машинобудівний завод" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2008 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі Херсонське ОВФСЗІ) звернулося до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства (далі ВАТ) "Бериславський машинобудівний завод" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 34 979, 12 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що у 2007 році відповідач не виконав нормативу робочих місць з працевлаштування інвалідів, у звязку з чим, до нього застосовані адміністративно-господарські санкції у зазначеному розмірі.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що підприємством вживались заходи для працевлаштування інвалідів, але інваліди на підприємство не направлялись.
Справа розглядалася судами неодноразово.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2008 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2009 року, у задоволенні позову Херсонського ОВФСЗІ відмовлено.
Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 20 липня 2010 року (а.с.142) касаційну скаргу Херсонського ОВФСЗІ задоволено частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2008 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2009 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року адміністративний позов задоволений.
Стягнуто з ВАТ "Бериславський машинобудівний завод" (код ЄДРПОУ 00211004) на користь Херсонського ОВФСЗІ (р/р 31219230700002, МФО 852010, код 24104230, УДК у м. Херсоні, ГУДКУ по Херсонській обл.) адміністративно-господарські санкції в сумі 33 466 (тридцять три тисячі чотириста шістдесят шість) грн. 05 коп. та пеню в сумі 1 513 (одна тисяча п'ятсот тринадцять) грн. 07 коп.
В апеляційній скарзі ВАТ "Бериславський машинобудівний завод" ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ВАТ "Бериславський машинобудівний завод", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік (Форма 10-ПІ), на підприємстві працювало 16 інвалідів. Мало працювати 19 осіб.
Відповідно до листа Бериславського районного центру зайнятості від 24 вересня 2008 року №01-18/1574, протягом 2007 року, звіти за Ф 3-ПН подавались відповідачем лише за січень, квітень, травень, жовтень та листопад 2007 року.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було вжито всіх необхідних заходів щодо працевлаштування інвалідів, у звязку з чим, позовні вимоги належить задовольнити.
Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції, з таких підстав.
Ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 20 липня 2010 року справу було направлено на новий розгляд до суду першої інстанції в звязку з порушення норм процесуального права, які допустили суди у попередньому розгляді справи, яке полягало у не в повному зясуванні її обставин.
Однак, при новому розгляді суд першої інстанції не в повному обсязі врахував висновки Ухвали Вищого Адміністративного Суду України від 20 липня 2010 року.
Зокрема, судом не враховано, що ВАТ "Бериславський машинобудівний завод" є підприємством з важкими умовами праці, на більшості посад якого інваліди працювати не можуть.
Так, згідно зі ст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів і з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях з звичайними умовами праці, в цехах і на дільницях, де застосовується праця інвалідів, а також займатися індивідуальною і трудовою діяльністю, не забороненою Законом.
Відповідно до ст. 5, ч.1 ст. 12 Закону України "Про охорону праці" умови трудового договору не можуть містить положень, що суперечать Законам та іншим нормативно-правовим актам з охорони праці. Не можна працівнику пропонувати роботу, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоровя (ст.5).
Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобовязані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Наведені норми законодавства, чітко передбачають можливість працевлаштування інвалідів лише на тих підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях де існують звичайні умови праці, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
Разом з тим, судова колегія зазначає, що існує неузгодженість між цими нормами та нормою ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", яка встановлює єдиний для всіх роботодавців норматив створення робочих місць.
З матеріалів справи вбачається, що апелянт, незважаючи на те, що він є підприємством з важкими умовами праці, на більшості посад якого інваліди працювати не можуть, працевлаштував у 2007 в середньому 16 інвалідів на посадах, які відповідають робочому місцю інваліда у розумінні п.1 "Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1995 року, №314 (зі змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року, №19); неодноразово повідомляв центр зайнятості про готовність додаткового працевлаштування інвалідів, проте інваліди, які зверталися у центр зайнятості, не виявляли бажання працювати на підприємстві.
Таким чином, апелянт вжив всіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, у звязку з чим адміністративно-господарські санкції застосовані до нього необгрунтовано, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.
Так, висновки суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог є помилковими.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити Херсонському ОВФСЗІ у задоволенні позовних вимог до ВАТ "Бериславський машинобудівний завод" про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Бериславський машинобудівний завод" задовольнити, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2010 року скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити Херсонському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів у задоволенні адміністративного позову про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 34 979, 12 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: