Ухвала суду № 14567251, 25.03.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2011
Номер справи
2-а-12758/08/1570
Номер документу
14567251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2011 р.Справа № 2-а-12758/08/1570 Категорія: 8.1.1Головуючий в 1 інстанції: Марин П.П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І.

судді - Яковлева Ю.В.

судді - Запорожана Д.В.

при секретаріПилипчук М.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року по справі за позовом Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4092,46 грн, -

встановиЛА:

01 грудня 2008 року позивач, звернувся до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4092,46 грн, мотивуючи його тим, що відповідачем порушено п. п. 1, 2, 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»шляхом не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій у розмірі 33,65 грн., не видачі розрахункового документу встановленої форми на повну суму проведеної операції та не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в сумі 818,75 грн.

У судовому засіданні представники позивача, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, вимоги підтримали, позов просили задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав, зазначивши що порядок проведення перевірок регулює Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Закон України «Про державну податкову службу в Україні». Відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Відповідач пояснив, що йому не надсилалось за 10 днів письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення проведення планової перевірки. Відповідач зазначив, що податкове повідомлення - рішення №0000122000 від 28.08.2008 року є незаконним, винесеним всупереч законодавству України, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість визначення посадовими особами ДПА в Одеській області як бази нарахування штрафних санкцій всіх готівкових коштів, які знаходились біля продавця, але належали підприємцю іншого відділу, до облікової суми готівки підприємця, що перевірявся.

Суд першої інстанції адміністративний позов Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4092,46 грн. задовольнив у повному обсязі.

Стягнув з фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 /ідентифікаційний код НОМЕР_1/ до державного бюджету України р/р 31110104700294, одержувач: УДК у Котовському районі ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23214672, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код платежу 21080900/ заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4092,46 грн..

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та провадження у справі закрити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги фізична особа-підприємець ОСОБА_5 посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 18 лютого 1997 року Котовською районною державною адміністрацією Одеської області зареєстровано суб'єкта підприємницької діяльності - фізичну особу ОСОБА_5 за юридичною адресою: 66320, Одеська область, Котовський район, ст. Борщі, вул. Польова, 5, кв. З, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи.

22 липня 1993 року Котовською об'єднаною державною податковою інспекцією Одеської області відповідача було взято на облік платника податків за № 5.

В процесі розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що 08.08.2008 року працівниками Державної податкової адміністрації в Одеській області на підставі направлень №12789-23-7017, №12790-23-7017, та 12791-23-7017 від 30.07.2008 року, виданих Державною податковою адміністрацією в Одеській області, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу»від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ та ст.ст. 15,16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Плану - графіку щодо проведення перевірок відділом контролю за розрахунковими операціями управління податкового контролю ДПА в Одеській області на серпень 2008 року (а. с. 74-76), проведено перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктом підприємницької діяльності, а саме: проведена перевірка магазину «Авось-ка», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, за результатами якої складено акт №0002508/1284/23-7017/2264405892 від 08.08.2008 року.

Перевіркою щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу встановлено факт реалізації горілки «Цельсій»0,5 л. по ціні 20,65 грн., 1 пачки цигарок «Парламент»по ціні 7,00 грн., 1 л. банано - яблучного нектару по ціні 6,00 грн. на загальну суму 33,65 грн. без проведення через реєстратор розрахункових операцій та без роздрукування відповідних розрахункових документів, у зв'язку з чим було порушено п.п. 1, 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», крім того, було встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі коштів, яка зазначена в денному звіті розрахункових операцій, в сумі 818,75 грн., чим порушено п.13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі акту перевірки №0002508/1284/23-7017/2264405892 від 08.08.2008 року позивачем прийнято рішення №0000122000 від 28.08.2008 року-про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 штрафних (фінансових) санкцій за порушення

вимог «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у сумі 4093,75 грн.

Вищезазначений акт перевірки №0002508/1284/23-7017/2264405892 від 08.08.2008 року та рішення №0000122000 від 28.08.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій був направлений фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5 листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, однак адресат відмовився від одержання, що підтверджується довідкою відділення поштового зв'язку.

Крім того, судом першої інстанції встановлено, що 03.09.2008 року рішення №0000122000 від 28.08.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій розміщено на дошці податкових оголошень, про що був складений акт №86/23-70/2264405892 від 03.09.2008 року про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. п. 4.9 Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА в Одеській області від 21.06.2001 року №253 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 року за №567/5758, рішення №0000122000 від 28.08.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій вважається врученим днем його розміщення на дошці податкових оголошень, тобто 03.09.2008 року.

08.09.2008 року на підставі письмового звернення відповідача акт перевірки та податкове повідомлення-рішення були особисто вручені відповідачу.

Судом першої інстанції встановлено, що 12.09.2008 року відповідачем до Державної податкової адміністрації в Одеській області направлено скаргу на рішення керівника Котовської ОДПІ №0000122000 від 28.08.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій та дії посадових осіб державної податкової адміністрації в Одеській області, яку відповідно до рішення про результати розгляду скарги - залишено без задоволення.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про результати розгляду скарги фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 до Державної податкової адміністрації України оскаржено не було.

Суд першої інстанції вважає, що рішення Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області прийнято на підставі та у межах повноважень, що передбачені законодавством України, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:

- направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу ДПС;

- копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контролюючі

органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими Законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку.

Згідно ч. 4 ст. 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

В преамбулі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зазначається, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Вказаною перевіркою встановлено порушення п.п. 1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму 33,65 грн. без роздрукування відповідних розрахункових документів. Зазначеною нормою передбачається, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні поводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведенні у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до вимог п.1 ст. 17 вищезазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів ДПС України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Крім того, порушено п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО. Зазначена норма передбачає, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 818 грн. 75 коп. Сума

готівкових коштів, яка зазначена в поточному звіті РРО становить 0 грн., що підтверджується матеріалами перевірки, описом наявних готівкових коштів. Невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 818 грн. 75 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу "Підстави для звільнення від доказування".

На думку суду першої інстанції, наявність та розмір заборгованості фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на підставі рішення №0000122000 від 28.08.2008 року про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 штрафних (фінансових) санкцій підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів щодо сплати заборгованості у сумі 4092,46 грн. на підставі рішення №0000122000 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 штрафних (фінансових) санкцій від 28.08.2008 року, відповідачем під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції дійшов висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Котовською об'єднаною державною податковою інспекцією Одеської області позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України та ст.ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу України»та ст.ст. З, 22, 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Враховуючи вищевикладене та розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини справи, подані сторонами докази, правильно визначив характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2009 року по справі за позовом Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 про стягнення штрафних санкцій у сумі 4092,46 грн, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.

ГоловуючийсуддяС.І. Жук

суддяЮ.В. Яковлев

суддяД.В. Запорожан