Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 березня 2011 року Справа № 2а-1922/11/1270 12 год. 40 хв. м. Луганськ
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Агевич К.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов Державної податкової інспекції в м.Сєвєродонецьку до відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» про стягнення податкового боргу, шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,-
ВСТАНОВИВ:
03 березня 2011 року Державна податкова інспекція в м.Сєвєродонецьку звернулася з позовом до відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» про стягнення податкового боргу, шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позов обґрунтований тим, що за відкритим акціонерним товариством «Сєвєродонецькпромбуд»" обліковується заборгованість перед Державним бюджетом України з податку на додану вартість в розмірі 3897,33 грн.
Позивачем вживались заходи щодо погашення податкової заборгованості визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які в свою чергу не призвели до надходження коштів до бюджету внаслідок погашення податкового боргу відповідачем. У звязку з чим та на підставі ст. 95 Податкового Кодексу України позивач просив надати дозвіл на погашення суми податкового боргу відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» в розмірі 3897,33 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою від 09 березня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
15 березня 2011 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення.(а.с.22). Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, 21 березня 2011 року відповідачем подано до суду заяву про визнання позову.(а.с.23).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство «Сєвєродонецькпромбуд»" зареєстроване як субєкт господарської діяльності виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підпроиємців, а з 24.03.1997 відповідач взятий на облік як платник податків ДПІ в м.Сєвєродонецьку.
За відповідачем обліковується заборгованість перед Державним бюджетом України з податку на додану вартість в розмірі 3897,33 грн.
Зазначена заборгованість підтверджена податковою декларацією з податку на додану вартість, першою податковою вимогою від 05 березня 2009 року № 1/119 та другою податковою вимогою від 09 квітня 2009 року 2/188.(а.с.11,12,14-16).
В звязку з несплатою у встановлені строки податкового боргу відповідачем, в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна була зареєстрована податкова застава, згідно Акту опису від 24.02.2011.(а.с.8,9-10).
Згідно даних ДПІ в м.Сєвєродонецьку податковий борг у сумі 3897,33 грн. відповідачем на момент розгляду справи в суді не сплачено, а отже, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення його з відповідача.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
1 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»втратив чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Виходячи із змісту пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, та зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Підпунктом 17.1.1 п.17.1 ст.17 вищевказаного Закону визначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п. 5.2 ст. 5 вказаного вище Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, а саме у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
Відповідно до п.8.1 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків, що має податковий борг, передаються в податкову заставу. Пунктом 8.2.2. ст. 8 зазначеного Закону передбачено, що право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Виходячи з п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
В свою чергу, п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ передбачено право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами, за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового Кодексу України (далі ПК України) джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Згідно із п. 88.1 та п. 88.2 ст. 88 ПК України, метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Враховуючи те, що відповідачем податковий борг в розмірі 3897,33 грн. з податку на додану вартість не погашений, а позивачем вжито заходів щодо погашення такого податкового боргу, тому суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 69-72, 86, 94, 97, 122, 128, ст.ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції в м.Сєвєродонецьку до відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» про стягнення податкового боргу, шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити повністю.
Надати Державній податковій інспекції в м.Сєвєродонецьку дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу з податку на додану вартість за рахунок майна відкритого акціонерного товариства «Сєвєродонецькпромбуд» (93400, м.Сєвєродонецьк, вул.Менделєєва,1, ЄДРПОУ 01240858), що перебуває у податковій заставі на суму 3897,33 грн. (три тисячі вісімсот девяносто сім грн. 33 коп.).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
СуддяК.В. Агевич