Постанова № 14565159, 09.02.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2011
Номер справи
2а-0870/32/11
Номер документу
14565159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2011 року 15:00 Справа № 2а-0870/32/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБатрак І.В.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополь Запорізької області

до:Товариства з обмеженою відповідальністю « Товари народного вжитку»

про:стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку

пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополь Запорізької області (далі УПФУ в м. Мелітополь) звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» (далі ТОВ «Товари народного вжитку»), у якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПФУ в м. Мелітополь заборгованість із фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 28781 грн. 24 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не відшкодовує витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «б»- «з»

ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що була виплачена органом пенсійного фонду за період липень - грудень 2010 року.

Крім того, позивач посилається на те, що у звязку з невиконанням відповідачем зобовязання з фінансування витрат на виплату та доставку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», ускладнюється виконання Пенсійним Фондом України завдання щодо забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат.

Представник позивача в судове засідання не зявився, в своїй заяві від 09.02.2011 просить розглянути справу за відсутності уповноваженого представника. На позовних вимогах наполягає в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, 31.01.2011 на адресу суду надійшли пояснення на позовну заяву, в яких зазначено, що наданий позивачем розрахунок суми позову не містить посилання на докази, якими підтверджуються суми, вказані у розрахунку, також у розрахунку відсутня формула, за якою можливо перевірити правильність нарахування пенсії кожному пенсіонеру. Відповідач вказує, що через відсутність у нього первинних документів неможливо перевірити обгрунтованість позовних вимог та надати суду заперечення проти позову, якщо такі будуть після перевірки правильності нарахування пенсій.

Також просить суд відкласти судове засідання призначене на 02.02.2011, у зв'язку з неможливістю явки уповноваженого представника.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд

має право розглянути справу у письмовому проваджені у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Представник відповідача у судове засідання 09.02.2011 не зявився, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчать поштові квитанції та конверт повернуті поштою на адресу суду, причини неявки відповідача суду не відомі.

Згідно ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на викладене, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності в судовому засіданні представників позивача та відповідача, в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю виходячи з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідач є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», та повинен своєчасно і в повному обсязі сплачувати збір та внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду.

За приписами ч. 2 розділу 15 (Прикінцеві положення) «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 (далі Закон № 1058), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003-п) та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди застрахованим вищезгаданим особам пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 у разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». (…) При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону № 1058.

Таким чином, відповідно до розділу 15 (Прикінцеві положення) Закону № 1058, пенсії на пільгових умовах призначаються на підставі законодавства, що діяло раніше, тобто на підставі Закону України «Про Пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991 (далі Закон № 1788).

Пунктом «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на

пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам.

Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Пільговий стаж обчислюється за фактичною тривалістю роботи із шкідливими і важкими умовами праці згідно з довідками підприємств.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003-п) та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Законом № 1058.

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком № 2, мають здійснюватись відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 та п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону № 1788.

Згідно з п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.04 за № 64/8663), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: (…) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції (вказано, хто є платниками страхових внесків), зазначеної вище, - відшкодовуються фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (…) у таких розмірах: (…) - 70 % від фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році.

Відповідно до п. 6 п. п. 6.2. зазначеної вище Інструкції, витрати на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах покривається цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж на останньому підприємстві враховується в повному обсязі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

А згідно з пунктами 6.4, 6.8 цієї Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що відповідно до наданого позивачем розрахунку, загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з липня по грудень 2010 року складає 28781 грн. 24 коп., а саме за липень 2010 року 5267грн. 12 коп., за серпень 2010 року 4767 грн. 91 коп., , за вересень 2010 року 4670 грн. 66 коп., за жовтень 2010 року 4723 грн. 21 коп., за листопад року 2010 року 4517 грн. 83 коп., за грудень 2010 року 4834 грн. 51 коп.

На час судового розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених витрат на виплату та доставку пільгових пенсій суду не надано.

Абзацом 8 п. 3 ст. 106 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду України мають право звертатись до господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. Несплачені суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій стягуються відповідно до норм вказаного Закону.

Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», не відшкодовано у повному обсязі суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, нарахованої і виплаченої органами Пенсійного фонду України.

Згідно з ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополь Запорізької області до ТОВ «Товари народного вжитку» про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, ст. ст. 94, 158, 161-163, 257 КАС України, суддя,

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополь Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» (72311, м. Мелітополь, вул. Каховське шосе, буд. 27, ЄДРПОУ 25482081, роз. рахунок 2600543199, МФО 313827, ВАТ «Райфазен банк АВАЛЬ») на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополь Запорізької області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Крупської, буд. 2, код ЄДРПОУ 20508663, роз. рахунок 25606301001085, МФО 313957, МВ ЗОФ ВАТ «Державний ощадний банк України», суму заборгованості з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених на пільгових умовах, за період з липня по грудень 2010 року, у розмірі 28781 (двадцять вісім тисяч сімсот вісімдесят одна ) гривня 24 копійки.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови

Постанова у повному обсязі складена у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України

СуддяІ.В. Батрак