Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2011 р. Справа № 2а-1870/356/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,
представника позивача - Кліпікова Р.Б.,
представника відповідача - Коваль С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, статутне територіально-галузеве обєднання "Південна залізниця" в особі Колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці (далі позивач, Колійної машинної станції), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (далі відповідач, Охтирська МДПІ), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Охтирської МДПІ від 29 жовтня 2010 року № 0000172332/0, від 19 листопада 2010 року № 0000172332/1 та від 30 грудня 2010 року № 0000592301/2;
- відшкодувати СТГО "Південна залізниця" в особі Колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн.
Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що в період з 30.09.2010 по 13.10.2010 Охтирською МДПІ проведено планову виїзну перевірку Колійної машинної станції по ремонту земляного полотна з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, за результатами якої був складений акт № 151/23/01097272, в якому були зафіксовані порушення п. 2.2 ст. 2, п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток по структурному підрозділу Колійна машинна станція Південної залізниці на загальну суму 16918,00 грн.
04.11.2010 року Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці оскаржила дане податкове повідомлення-рішення до Охтирської МДПІ. За результатами розгляду Охтирською МДПІ скаргу було залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення № 0000172332/0 від 29.10.2010 - залишено без змін та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000172332/1 від 19.11.2010 року.
25.11.2010 Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці оскаржила податкові повідомлення-рішення до Державної податкової адміністрації Сумської області. За результатми розгляду Державною податковою адміністрацією в Сумській області повторну скаргу залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення №0000172332/0 від 29.10.2010 р. та №0000172332/1 від 19.11.2010 р. - частково змінені у частині посилання на підстави застосування штрафних санкцій з п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 (в редакції на момент винесення податкового повідомлення-рішення) (далі по тексту - Закону 2181-ІІІ) на п.п. 17.1.2 п. 17.1 ст. 17 даного Закону, та винесено податкове повідомлення-рішення № 0000592301/2 від 30.12.2011.
Позивач з прийнятими податковими повідомленням - рішеннями не погоджується та вважає, що вони підлягають скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 1.1 та 1.2 Положення про колійну машинну станцію по ремонту земляного полотна Статутного територіально-галузевого обєднання Південна залізниця, затвердженого наказом начальника Південна залізниці від 02.10.2006 року № 394/Н, Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна "Південна залізниця" є відокремленим структурним підрозділом СТГО "Південна залізниця" без права юридичної особи.
Згідно п. 2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 р. №173 „Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу дохідних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту" до основної діяльності залізничного транспорту відносяться роботи (послуги), які виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізничного транспорту.
Крім цього, у п. 1-4 приміток до даної Постанови визначено, що основна діяльність - це діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямовану на виконання та обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційну (перевізну) та підсобно-допоміжну діяльність, пов'язану з обслуговуванням експлуатаційної діяльності. Підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництва, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізничного транспорту.
Підпунктом 2.2.2 п. 2 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Таким чином, поняття „підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи" і „структурні підрозділи залізниці", на думку позивача, не можна ототожнювати.
Відповідно до пп. 3, 4 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки, не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.
На підставі вищевикладеного та відповідно до вимог чинного законодавства, Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, а відповідно і не може бути самостійним платником податку на прибуток.
Згідно наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005, з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.
Отже, саме управління Південної залізниці, як платник податку, має у відповідності до п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємтв", подавати до податкової служби декларації з податку на прибуток підприємств.
Таким чином, позивач вважає, що у вищезазначеному випадку порушень вимог Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з боку Смородинської дистанції колії Південної залізниці не вбачається.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача з доводами позивача не погодився та заперечував проти задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 30.09.2010 по 13.10.2010 рік Охтирською МДПІ було проведено планову виїзну перевірку колійно-машинної станції по ремонту земляного полотна з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, за результатами якої було складено акт № 151/23/01097272, в якому були зафіксовані порушення п. 2.2 ст. 2, п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток по структурному підрозділу Колійно-машинна станція по ремонту земельного полотна Південної залізниці на загальну суму 16918,00 грн. (а.с. 27-33).
На підставі акту перевірки 29.10.2010 Охтирською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000172332/0, згідно якого Колійно-машинній станції по ремонту земельного полотна Південної залізниці було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 16918,00 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) - 9055,00 грн., а разом у сумі 25973,00 грн. (а.с. 38).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.1, 4 Закону України “Про залізничний транспорт” залізничний транспорт це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті є залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. Повноваження, права та обов'язки залізниць визначаються цим Законом, їх статутами. Затвердження статутів залізниць здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та Антимонопольним комітетом України.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.
Отже поняття “підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи” і “структурні підрозділи залізниці” не можна ототожнювати.
Згідно з п. 1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп..3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до пп.1.32 п.1 ст.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Відповідно до п. 2.1 Положення про Колійну машинну станцію по ремонту земляного полотна Південної залізниці, предметом діяльності якої є забезпечення утримання в технічно справному стані та ремонту усіх елементів залізничної колії (земельного полотна, верхньої будови, штучних споруд, та інших споруджень колії), а також житлових та службово-технічних будов, які знаходяться на балансі дистанції (а.с. 15-22). Таким чином, положенням чітко визначено види діяльності, які здійснює Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна.
Зі змісту Положення про колійну машинну станцію по ремонту земляного полотна Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізницчя” (а.с. 15-22) випливає, що Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці є відокремленим підрозділом юридичної особи - статутного територіально-галузевого обєднання Південна залізниця, що підпорядковується службі колії без права юридичної особи.
Крім того, СТГО "Південна залізниця" є платником податку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими поатниками податків у м. Харкові.
На підставі наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року (а.с. 58-61), з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.
Отже, суд прийшов до висновку, що Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту або його структурного підрозділу в розумінні пп. 2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а є підрозділом управління залізниці.
Оскільки, в пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” йдеться про підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не про підрозділи управління залізниці, тому застосування вказаних норм до Колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці є неправомірним.
Таким чином, зазначений підрозділ не зобовязаний подавати декларації по податку на прибуток та сплачувати його, оскільки на час перевірки він не був платником такого податку, який фактично сплачується до бюджету в централізованому порядку через СТГО “Південна залізниця”.
Варто також зазначити, що рішенням про результати розгляду повторної скарги від 15.12.2010 (а.с. 49-51) ДПА в Сумській області було частково змінено податкове повідомлення-рішення Охтирської МДПІ від 29.10.2010 № 0000172332/0 (податкове повідомлення-рішення Охтирскьої МДПІ від 19.11.2010 № 0000172332/1) у частині посилання на підстави застосування штрафних санкцій з п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III на п.п. 17.1.2 п. 17.1 ст. 17 даного Закону. Також, ДПА в Сумській області було скасовано податкове повідомлення-рішення Охтирської МДПІ від 29.10.2010 № 0000172332/0 та рішення Охтирської МДПІ від 19.11.2010 № 13620/10/25-005/26ск про результати розгляду первинної скарги (податкове повідомлення-рішення Охтирскьої МДПІ від 19.11.2010 № 0000172332/1) в частині застосування штрафних санкцій в сумі 391,00 грн.
Абзацем 1 пунуту 5.3 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків”, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 липня 2001 р. за №567/5758 (в редакції на момент винесення податкового-повідомлення рішення) передбачено, що у разі подання платником податків скарги щодо визначеного в податковому повідомленні податкового зобов'язання з дотриманням вимог Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.96 N 29 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 18.12.96 за N 723/1748 (в редакції наказу від 02.03.2001 N 82) із змінами та доповненнями, структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, у день отримання скарги (інформації про подання повторної скарги) уносить відповідні дані до реєстру податкових повідомлень.
Відповідно до абз. 2 п. 5.3 зазначеного вище порядка, після закінчення розгляду скарги структурний підрозділ, який склав таке податкове повідомлення, підшиває другий примірник вмотивованого рішення за скаргою платника податків, у тому числі рішення про продовження терміну розгляду скарги, або рішення про податковий компроміс до справи платника податків поряд з корінцем податкового повідомлення, що оскаржувалося, та:
а) у разі часткового скасування раніше прийнятого рішення про нарахування суми податкового зобов'язання складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком нове податкове повідомлення, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення вважається відкликаним;
б) у разі збільшення податковим органом суми податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги платника податків складає та направляє платнику податків згідно із зазначеним Порядком окреме податкове повідомлення на суму збільшення податкового зобов'язання, при цьому раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається.
Згідно із абз. 3 п. 5.3 порядку, з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного в раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер первинного податкового повідомлення, при цьому через дріб проставляється номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої, 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання. Аналогічні дії здійснюються у разі подання платником податків повторної скарги
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням про результати розгляду повторної скарги від 15.12.2010 податкові повідомлення-рішення № 0000172332/0 від 29.10.2010 та № 0000172332/1 від 19.11.2010 були частково скасовані, отже, зазначені податкові повідомлення-рішення відповідно до п. а абз. 2 п. 5.3 Порядку вважаються відкликаними. Таким чином, Охтирською МДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 30 грудня 2010 року № 0000592301/2 (а.с. 52) яким КМС було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 16918,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 8664,00 грн., а разом у сумі 25582,00 грн., а відтак вимоги позивача щодо скасування податкових повідомлень-рішень № 0000172332/0 від 29.10.2010 та № 0000172332/1 від 19.11.2010 є необгрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Виходячи із вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо скасування податкового повідомлення-рішення № 0000592301/2 від 30 грудня 2010 року підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 30 грудня 2010 року № 0000592301/2.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 22 березня 2011 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек