Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2011 р. Справа № 2а-9100/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,
представника відповідача - Курило Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Буймерівка Сосновий СПА-Курорт 1936" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання рішення недійсним ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Буймерівський СПА-Курорт 1936» (далі по тексту позивач, ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936»), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (далі по тексту відповідач, Охтирська МДПІ) в якому просить суд визнати недійсним рішення Охтирської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 серпня 2010 року № 0002352340 на суму 283415,00 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що 17.08.2010 Охтирською МДПІ була проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами зазначеної перевірки був складений акт на підставі якого Охтирською МДПІ було винесено рішення від 21.08.2010 про застосування до ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936» штрафних (фінансових) санкцій. Позивач із зазначеними рішенням Охтирської МДПІ не погоджується, вважає його необґрунтованим та таким, що прийнято з порушенням діючого законодавства. Таким чином, представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги та визнати недійсним рішення про застосування штрафних санкцій.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував мотивуючи тим, що рішення від 21.08.2010 про застосування штрафних санкцій до ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936» було прийнято законно та відповідно до чинного законодавства, оскільки, перевіркою проведеною 17.08.2010 було встановлено порушення п.п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995.
Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до направлення Охтирської МДПІ № 634 від 11.08.2010 (а.с. 61) працівниками відповідача 17.08.2010 була проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. В ході перевірки було встановлено порушення п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- факт незабезпечення попереднього режиму програмування найменування товару, а саме: вказується лише назва товару без зазначення його типу;
- проведення розрахункових операцій позивачем через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій типу Датекс МР-50, заводський № ДУ 02020191, фіскальний № 1811001420 з роздрукуванням документів (касових чеків), які не мають статусу (форми та змісту) розрахункового документа;
- особи, які отримують, або повертають товар у кафе барі ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936», не видаються документи, встановленої форми на повну суму проведених розрахункових операцій.
Також, перевіркою було встановлено, що документи, які друкуються позивачем на зареєстрованому, опломбованому у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстраторі розрахункових операцій в порушення вимог Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 № 105/5296 не містять обовязкового реквізиту щодо назви вулиці де проводяться розрахункові операції.
Статтею 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 встановлено, що розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Пунктом 3.2 розділу 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 № 105/5296 встановлено, що касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити:
- назву господарської одиниці;
- адресу господарської одиниці;
- для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН";
- для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";
- якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);
- вартість одиниці виміру товару (послуги);
- найменування товару (послуги);
- літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);
- позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати;
- загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО";
- для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ";
- порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;
- фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН";
- напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.
Відповідно до п. 1 зазначеного положення, адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).
Як свідчать матеріали справи, а саме згідно договору оренди обєктів нерухомості № 11/1 від 11.01.2008 (а.с. 45-46), адресою господарської одиниці є Сумська область, Охтирський район, с. Буймерівка, вул.. Косіора, 1-а.
Таким чином, субєкт господарювання повинен забезпечити обовязкові реквізити касового чеку.
Відповідно до п.п. 1, 2, 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 (в редакції чинною на момент проведення перевірки та винесення рішення) (далі-Закон), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
За результатами перевірки був складений акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 0403/18/11/23/33168350 від 17.08.2010 (а.с. 8-14). Зазначений акт був отриманий відповідачем, про що свідчить підпис бармена кафе бару ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936»
На підставі зазначеного акту та відповідно до ст. 17 Закону рішенням від 21 серпня 2010 року № 0002352340 (а.с. 15) до відповідача були застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 283415,00 грн.
Відповідно до п.п. 1, 6 ст. 17 Закону, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Також, судом було встановлено, що зазначене рішення було оскаржено директором ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936» до Охтирської МДПІ та рішенням Охтирської МДПІ було залишено без задоволення. Позивач, не погодившись із рішенням про результати розгляду скарги Охтирської МДПІ подав скаргу до Державної податкової адміністрації в Сумській області (а.с. 18-22). Рішенням ДПА в Сумській області від 22.09.2010 № 14448/10/25-005-33р/162ск (а.с. 16-17) про результати розгляду скарги рішення Охтирської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій було залишено без змін, а скаргу директора ТОВ «Буймерівський СПА-Курорт 1936» без задоволення.
Як встановлено у судовому засіданні та вбачається з пояснень представника відповідача, штрафні санкції до відповідача були застосовані за період з 01.07.2009 по 10.08.2010 в сумі 283415,00 грн. Суд погоджується із застосуванням штрафних санкцій, але разом з тим зазначає, що відповідно до ст.. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» позамежами закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним. Враховуючи те, що фактично порушення законодавства було виявлене податковим органом в серпні 2010 року, то штрафні санкції підлягають застосуванню за період з серпня 2009 року. Відтак, оскаржуване рішення в частині застосування штрафних санкцій за період 2008 року по липень 2009 року, що складає 56460,00 грн., підлягає визнанню протиправним.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Буймерівка Сосновий СПА-Курорт 1936" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання рішення від 21.08.2010 № 0002352340 недійсним задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 21 серпня 2010 року № 0002352340 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 56460,00 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 21 березня 2011 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек