Постанова № 14525651, 28.02.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
2а-1670/1005/11
Номер документу
14525651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/1005/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кукоби О.О.,

при секретарі Стемковській О.О.,

за участю:

представника позивача - Коваленко Ю.В.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття представленого Полтавським обласним центром зайнятості, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття, -

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття представлений Полтавським обласним центром зайнятості, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості04 лютого 2011 року звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначав, що у період перебування на обліку у Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості як безробітний ОСОБА_2 був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в центрі зайнятості у період з 03.08.2007 року по 27.10.2008 року відповідач незаконно отримав матеріальнудопомогу по безробіттю у розмірі 17 289 грн. 24 коп., а також пройшов професійне навчання, вартість якого складає 1 759 грн. 37 коп., що були сплачені Полтавським обласним центром зайнятості.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що на момент надання йому статусу безробітного його підприємницька діяльність була припинена у встановленому законодавством порядку.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 03.08.2007 року ОСОБА_2 звернувся до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 8). У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається та пенсії не отримує.

Наказом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 03.08.2007 року № НТ 070803 відповідачу надано статус безробітного з 03.08.2007 рокута призначено допомогу по безробіттю (витяг з наказу - а.с. 33).

27.09.2007 року між Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості та ОСОБА_2 укладено договір № 165107092700496 щодо направлення відповідача на підвищення кваліфікації в Кременчуцький державний політехнічний університет ім. М. Остроградського за навчальною програмою "Сучасні компютерні інформаційні технології", строком на 3,20 міс. (494 год.) з метою сприяння подальшому працевлаштуванню (а.с. 9).

27.10.2008 року відповідач знятий з обліку у центрі зайнятості на підставі наказу № НТ 081027, у зв'язку з чим йому припинено виплату допомоги по безробіттю (витяг з наказу - а.с. 33, зворот).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-XII (далі - Закон № 803-XII) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

З матеріалів справи суд вбачає, що ОСОБА_2 перебував на обліку у центрі зайнятості як безробітний з 03.08.2007 року по 27.10.2008 року та отримав допомогу на випадок безробіття загалом в розмірі 17 289 грн. 24 коп.

Пунктом "б" ч. 3 ст. 1 Закону № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Згідно п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.

Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за №1523/11803.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач 06.03.2006 року зареєстрований Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області як фізична особа - підприємець, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 10).

Таким чином, на момент звернення до центру зайнятості ОСОБА_2 залишався приватним підприємцем, незалежно від того, отримував він доходи від підприємницької діяльності чи ні.

Згідно із Законом України "Про зайнятість населення" підприємці належать до зайнятого населення, а тому для набуття статусу безробітного відповідачу необхідно було припинити реєстрацію як фізичної особи - підприємця.

Разом з тим, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 06.09.2007 року державним реєстратором Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області до Єдиного державного реєстру внесено запис № 2 585 006 0003 005493 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за його рішенням.

Частиною 1 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі, зокрема, прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.

У відповідності до абз. 2 ч. 15 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.

Суд вважає за необхідне зазначити, що рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 було прийнято ще 20.06.2007 року. Даний факт підтверджується записом № 2 585 005 0002 005493, що внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 11).

Однак, оскільки запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру внесено лише 06.09.2007 року, то саме з цієї дати відповідач мав статус безробітного.

Згідно довідки Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_2 за період з 03.08.2007 року по 06.09.2007 року було виплачено допомогу на випадок безробіття в розмірі 18 грн. 06 коп.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки позивач набув статусу безробітного з 03.08.2007 року, а право на отримання допомоги у звязку з безробіттям у нього виникло з 06.09.2007 року позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття представленого Полтавським обласним центром зайнятості, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості про стягнення з ОСОБА_2 зайво виплаченої допомоги на випадок безробіття підлягають задоволенню частково - в сумі 18 грн. 06 коп.

Щодо позовних вимог про стягнення з ОСОБА_2 відшкодування вартості наданих соціальних послуг в розмірі 1 759 грн. 37 коп., суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 7 Закону № 1533-ІІІ встановлено, що видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.

З матеріалів справи слідує, що договір № 165107092700496 щодо направлення відповідача на підвищення кваліфікації між Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості та ОСОБА_2 було укладено 27.09.2007 року. Оскільки, станом на дату укладення зазначеного договору відповідач припинив підприємницьку діяльність як фізична особа - підприємець, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Згідно із ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем суду не надано доказів на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві. Разом з тим, відповідачем доведено той факт, що ним вчинялися дії щодо припинення підприємницької діяльності та, як наслідок, правомірність звернення до центру зайнятості для отримання статусу безробітного та допомоги у звязку з безробіттям.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття представленого Полтавським обласним центром зайнятості, Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги на випадок безробіття задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості на р/р 37175165303202, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, код 22548262, МФО 831019 суму зайво виплаченого забезпечення на випадок безробіття в розмірі 18 грн. 06 коп. (вісімнадцять гривень шість копійок).

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01 квітня 2011 року.

СуддяО.О. Кукоба