Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2011 р. справа № 2а-12307/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Єфіменко О.В.
при секретаріТютюннику М.О.
за участю представника позивача Червоної А.В.,
за участю представника відповідача Румянцевої І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Старокраматорський машинобудівний завод» до управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та пені за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року, -
в с т а н о в и в :
Відкрите акціонерне товариство «Старокраматорський машинобудівний завод» (далі ВАТ «СКМЗ») звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області (далі - УПФУ) про скасування рішень щодо застосування фінансових санкцій та пені за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що оскаржувані рішення № 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року суперечать вимогам Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-17 (далі - Закон №1058) та Інструкції про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1 (далі Інструкція №21-1), оскільки нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, тобто з 21-го календарного дня місяця, наступного за звітним, та закінчується в день фактичної сплати страхувальником включно, а у зазначених рішеннях періоди нарахування фінансових санкцій та пені обчислюються, починаючи з 20.11.2009, а не з 21.11.2009.
На думку позивача, рішення № 4075 прийняте з порушенням строків, передбачених п.2.5. Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 за № 212/6500 (далі Порядок), оскільки погашення недоїмки відбулося 21.10.2009, а зазначене рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені було прийняте начальником управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області 29.12.2009, тобто більше, ніж через місяць, аніж передбачено вищенаведеним порядком.
Рішення №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року були оскаржені позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійного фонду України в порядку адміністративного оскарження. За результатами розгляду скарги рішеннями від 02.02.2010 № 1486/08 та від 21.04.2010 № 6894/09-10 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійний фонд України залишили скарги без задоволення, а рішення №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року без змін. Пенсійними органами не було виявлено порушень у застосуванні фінансових санкцій та пені спірними рішеннями УПФУ від 29 грудня 2009 року, які були накладені на ВАТ «СКМЗ» у зв`язку з несвоєчасною сплатою сум нарахованих страхових внесків за період з 21.09.2009 по 14.12.2009.
Із зазначеними рішеннями позивач не згоден та вважає їх незаконними, оскільки рішення №№ 4075, 4076, 4077 прийняті без дотримання форми та процедури їх винесення з пропуском термінів, передбачених чинним законодавством України, вони є незаконними та підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, просила їх задовольнити в повному обсязі.
УПФУ проти задоволення позовних вимог заперечувало. В письмових поясненнях № 8759/06 від 4 червня 2010 року, відповідач зазначив, що УПФУ вірно застосувало фінансові санкції вказані в рішеннях №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року відповідно до правових норм визначених Законом №1058, тому вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
ВАТ «СКМЗ» є юридичною особою, зареєстроване та обліковується в єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 05763642. Як платник страхових внесків до органів Пенсійного фонду України ВАТ «СКМЗ» зареєстроване та обліковується в управлінні Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області. Відповідно до Закону №1058, є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, несе обовязки з нарахування, обчислення, сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону №1058, Положенням про Пенсійний фонд України, затверджене Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001.
29 грудня 2009 року УПФУ на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону №1058 за несвоєчасну сплату страхових внесків були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, якими було застосовано до позивача: рішенням № 4075 штраф в розмірі 37735,48 грн., та нараховано пеню в розмірі 11184, 94 грн., за період з 21.09.2009 по 21.10.2009; рішенням № 4076 штраф в розмірі 50087,22 грн., та нараховано пеню в розмірі 10087, 65 грн., за період з 20.11.2009 по 14.12.2009; рішенням № 4077 штраф в розмірі 3126,71 грн., та нараховано пеню в розмірі 678,47 грн. за період з 20.11.2009 по 14.12.2009 (а.с. 9-11).
Не погодившись із згаданими рішеннями УПФУ позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із скаргою на дії УПФУ та проханням скасувати спірні рішення від 29 грудня 2009 року (а.с. 12-13). Рішенням від 2 лютого 2010 року № 1486/08 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області скаргу позивача було залишено без розгляду, а спірні рішення 29 грудня 2009 року без змін (а.с.- 14-16).
Не погодившись із цією відповіддю Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області позивач надсилає аналогічну скаргу до Пенсійного фонду України (а.с. 17-18). Рішенням Пенсійного фонду України від 21 квітня 2010 року № 6894/09-10 рішення №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року були залишені без змін а скарга позивача без задоволення (а.с. 19-20).
Не погодившись із рішеннями пенсійних органів у квітні 2010 року позивач звернувся до суду з проханням скасувати рішення про застосування фінансових санкцій та пені за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року.
Ухвалою від 13 липня 2010 року суд призначив судову-економічну експертизу та направив справу до Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз для проведення експертизи щодо документальної обґрунтованості рішень №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року та визначення розміру суми штрафу та пені, що підлягає нарахуванню. У висновку від 7 лютого 2011 року №6391/24-549/25 судово-економічної експертизи було досліджено первинні документи бухгалтерського і податкового обліку ВАТ «СКМЗ» та зроблено висновок щодо обґрунтованості накладених фінансових санкцій та пені на ВАТ «СКМЗ», оскільки страхові внески були сплачені із затримкою. Експертом було визначено розмір фінансових санкцій та пені по спірним рішенням від 29 грудня 2009 року в загальній сумі більшій ніж встановлено УПФУ.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені положеннями Закону №1058, Інструкції №21-1.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частиною 3 ст. 18 Закону №1058 визначено, що страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону № 1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону №1058 передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Судом встановлено, що платіжними дорученнями № 2895 від 05.08.2009 на суму 2158, 00 грн., № 3091 від 11.08.2009 на суму 347,00 грн., № 3138 від 12.08.2009 на суму 5413, 00 грн., № 3139 від 12.08.2009 на суму 1446,00 грн., № 3122 від 12.08.2009 на суму 2820,00 грн., № 3382 від 25.08.2009 на суму 2806, 00 грн., № 3591 від 01.09.2009 на суму 3270,00грн., №3631 від 10.09.2009 на суму 299,00грн., №3690 від 15.09.2009 на суму 2884,00грн., №3734 від 15.09.2009 на суму 694,00грн., №3894 від 23.09.2009 на суму 830,00грн., №3928 від 29.09.2009 на суму 138,00грн., №3938 від 06.10.2009 на суму 138,00грн., №4084 від 12.10.2009 на суму 341,00грн., №4130 від 14.10.2009 на суму 203,00грн., №4148 від 15.10.2009 на суму 854,00грн., №4165 від 21.10.2009 на суму 398466,00грн., №4166 від 21.10.2009 на суму 2542,00грн., №4175/2 від 23.10.2009 на суму 220,00 грн., перераховано страхові внески за серпень 2009 року (33,2%, 4%) з терміном сплати 21.09.2009 в загальній сумі 425869, 00 грн. з призначенням платежу «33,2% (4%) страхові внески утримані з з/пл. за серпень 2009».
Платіжними дорученнями № 3952 від 06.10.2009 на суму 498,00грн., №4370 від 04.11.2009 на суму 465,00грн., №4489 від 09.11.2009 на суму 19,00грн., №4689 від 23.11.2009 на суму 439,00грн., №4678 від 24.11.2009 на суму 260,00грн., №4735 від 25.11.2009 на суму 3056,00грн., №4793 від 27.11.2009 на суму 165,00грн., №4883 від 30.11.2009 на суму 996,00грн., №4954 від 03.12.2009 на суму 1443,00грн., №5095 від 10.12.2009 на суму 60000,00грн., №5134 від 10.12.2009 на суму 218293,00грн., №5233 від 14.12.2009 на суму 213449.00грн., №5232 від 14.12.2009 на суму 2488,00грн., перераховано страхові внески за жовтень 2009 (33,2%,4%) з терміном сплати 20.11.2009 на загальну суму 501571,00 грн. з призначенням платежу «33,2% (4%) страхові внески утримані з з/пл. за жовтень 2009».
Платіжними дорученнями №3951 від 06.10.2009 на суму 30,00 грн., №4372 від 04.11.2009 на суму 28,00грн., №4481 від 09.11.2009 на суму 2,00грн., №4686 від 23.11.2009 на суму 27,00грн., №4676 від 24.11.2009 на суму 16,00грн., №4733 від 25.11.2009 на суму 185,00грн., №4792 від 27.11.2009 на суму 10,00грн., №4882 від 30.11.2009 на суму 60,00грн., №4953 від 03.12.2009 на суму 87,00грн., №5089 від 10.12.2009 на суму 16770,00грн., №5230 від 14.12.2009 на суму 14410,00грн., перераховано страхові внески за жовтень 2009 (2%) з терміном сплати 20.11.2009 на загальну суму 31625,00 грн. з призначенням платежу «0,5%-2% страховий збір утриманий з з/пл. за жовтень 2009».
З огляду на зазначене страхові внески були перераховані з затримкою сплати:
- за серпень 2009 року (33,2 %) затримка сплати ВАТ «СКМЗ» по страховим внескам складає від 2 до 30 календарних днів;
- за жовтень 2009 року (33,2 %) затримка сплати ВАТ «СКМЗ» по страховим внескам складає від 3 до 24 календарних днів;
- за жовтень 2009 року (1-5%) затримка сплати ВАТ «СКМЗ» по страховим внескам складає від 3 до 24 календарних днів.
Посилання позивача на те, що у оскаржуваних рішеннях № 4076, 4077 періоди нарахування фінансових санкцій та пені обчислюються, починаючи з 20.11.2009, а не з 21.11.2009, як це передбачено Інструкцією, спростовуються наявними в матеріалах справи документами: згідно розрахунку фінансової санкції та пені (4%, 32%, 42%) зазначена дата боргу 20.11.2009, дата зарахування грошових коштів 23.11.2009, кількість днів, пеня нараховується за 3 дні, тобто за 21.11.2009, 22.11.2009 та 23.11.2009; згідно розрахунку фінансової санкції та пені (1-5%) пеня також нараховується з 21.11.2009 по 25.11.2009, тобто за п`ять днів.
Аргументи позивача про те, що рішення № 4075 прийняте відповідачем із порушенням строків, оскільки погашення недоїмки відбулося 21.10.2009, а зазначене рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені було прийняте 29 грудня 2009 року, тобто більше ніж через місяць, аніж передбачено Порядком не приймаються до уваги, так як ВАТ «СКМЗ» повинно було сплатити страхові внески до 20.09.2009, а фактично страхові внески було сплачено 21.10.2009, до позивача було застосовано фінансові санкції у розмірі 37735,48 грн. та нараховувалась пеня до дня повної сплати заборгованості. Перевірка проводилася за період з 21.09.2009 до 21.10.2009 та за період з 20.11.2009 до 14.12.2009. Отже, ВАТ «СКМЗ» була сплачена тільки недоїмка по страховим внескам, а штрафні санкції не сплачені. Таким чином, УПФУ у грудні 2009 року були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків саме за ці періоди. Рішень щодо сплати недоїмки по страховим внескам за ці періоди УПФУ не виносилися.
Відповідно до частини 5 статті 106 Закону №1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідно до п. 5.4 Порядку операції здійснюються в картках особових рахунків у хронологічному порядку Облік надходження платежів у картках особових рахунків здійснюється в порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
Згідно до п.п.9.3.2. п.9 Інструкції розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно.
Пунктом 10.11 Інструкції визначено, що у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
Оскільки відповідач своєчасно не сплатив страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за періоди з 21.09.2009 до 21.10.2009, з 20.11.2009 до 14.12.2009 у строки встановлені ст.20 Закону №1058, УПФУ рішеннями № №4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року застосувало до ВАТ “СКМЗ” фінансові санкції та нарахувало пеню.
Таким чином, УПФУ правомірно прийняті спірні рішення від 29 грудня 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
З огляду на зазначене, вимоги позивача щодо скасування рішень управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про застосування фінансових санкцій та пені за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості позову та відсутності підстав для його задоволення.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову Відкритому акціонерному товариству «Старокраматорський машинобудівний завод» до управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та пені за несвоєчасне перерахування сум страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування №№ 4075, 4076, 4077 від 29 грудня 2009 року - відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 16 березня 2011 року.
Повний текст постанови виготовлено 21 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Єфіменко О.В.