Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2762/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Єфіменко О.В.
при секретаріТютюннику М.О.
з участю представника позивача Еллі В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Житлово-комунального підприємства «Домовик №3» м. Маріуполя Донецької області про стягнення суми застосованих економічних санкцій в розмірі 14324,22 грн., -
в с т а н о в и в :
У січні 2011 року Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що нею відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. 4 та п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, на виконання наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 28 грудня 2010 року № 142, відповідно до п. п. 4.1.3, 4.1.4 Плану роботи на 1 квартал 2011 року, проведена планова перевірка Житлово-комунального підприємства «Домовик №3» з питання дотримання держаної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності зміни їх розмірів, за результатами якої прийнято рішення від 25 січня 2011 року № 7 про застосування економічних санкцій до відповідача за порушення державної дисципліни цін на суму 14324,22 грн.
Рішення разом з претензією від 25 січня 2011 року №03-22/7-7 було направлено на адресу відповідача для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій. Інформації щодо виконання зазначеного рішення відповідачем надано не було.
Просила стягнути з відповідача на користь Державного бюджету суму застосованих до нього економічних санкцій.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Судом встановлено, що Житлово-комунальне підприємства «Домовик №3» є комунальною власністю Маріупольської міської громади, від імені та в інтересах якої права субєкта комунальної власності здійснює Маріупольська міська рада в особі Жовтневої рай- адміністрації.
Відповідач є юридичною особою та діє на принципах повного госпрозрахунку, самофінансування та самоокупності. Має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням, інші реквізити юридичної особи. Основною метою діяльності є експлуатація та ремонт житлового фонду Жовтневого району м. Маріуполя.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», п. 4 та п. 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, на виконання наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 28 грудня 2010 року № 142, відповідно до п. 4.1.3 та п.4.1.4 Плану роботи на І квартал 2011 року, була проведена 19 січня 2011 року планова перевірка Житлово-комунального підприємства «Домовик №3» з питання дотримання держаної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги, відповідності зміни їх розмірів, а також рівня відшкодування населенням вартості послуг за підсумками виробничої діяльності субєктів господарювання у 2010 році.
Перевірка здійснювалась на підставі посвідчення №982 від 28 грудня 2010 року виданого Головному державному інспектору Назаренку Ю.О.
За результатами вказаної перевірки було складено акт № 982 від 19 січня 2011 року та на підставі акту прийняте рішення від 25 січня 2011 року № 7 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 14324,22 грн.
Вказаним актом встановлено, що Житловим-комунальним підприємством «Домовик №3» м. Маріуполь Донецької області, були порушені вимоги п.п.6 п.2 ст. 21, п. п.3 п.2 ст.22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV, п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та умови Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 560, від 20.05.2009 № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», рішення виконкому Маріупольської міської ради від 20.01.2009 № 32 «Про розгляд протесту прокурора м. Маріуполя на рішення виконкому міської ради від 18.06.2008 № 212», що призвело до отримання необґрунтованої суми виручки у розмірі 4774,74 грн.
Перевіркою було встановлено включення у вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних та виконаних не в повному обсязі послуг з прибирання прибудинкової території, технічного обслуговування побутових електроплит у період з 01.01.2010 по 01.01.2011, та технічного обслуговування ліфтів (з урахуванням електроенергії ліфтів) у період з 01.08.2010 по 01.11.2010.
Керуючись статтею 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 № 507-ХІІ, було вирішено вилучити у Житлового-комунального підприємства «Домовик №3» м. Маріуполь в доход бюджету відповідно до вимог статті 2 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 № 2857 - VI безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 4774,74 грн., а також штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 9549,48 грн. Загальна сума економічної санкції складає 14324,22 грн.
Рішення від 25 січня 2011 року № 7 разом із претензією № 05-04/7-7 від 25 січня 2011 року позивачем було направлено відповідачу для виконання в 10-денний термін шляхом самостійного перерахування суми санкцій.
Рішення отримане відповідачем 27 січня 2011 року, однак сума економічних санкцій по вказаному рішенню у встановлений строк відповідачем перерахована не була, що стало підставою для звернення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до суду з даним позовом про стягнення вказаної суми.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з п. 6 та 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, територіальні органи Держцінінспекції - державні інспекції з контролю за цінами в областях мають право, зокрема, приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року № 298/519 (далі Інструкція), передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт).
Актом перевірки встановлено порушення відповідачем включення у вартість послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тарифи на які регулюються, фактично не виконаних та виконаних не в повному обсязі послуг з прибирання прибудинкової території, технічного обслуговування побутових електроплит у період з 01.01.2010 по 01.01.2011, та технічного обслуговування ліфтів (з урахуванням електроенергії ліфтів) у період з 01.08.2010 по 01.11.2010. Зазначений акт перевірки було підписано директором та головним бухгалтером Житлово-комунального підприємства «Домовик №3» без зауважень.
Відповідальність за порушення державної дисципліни цін встановлена ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до якої вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.
Статтею 2 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2011 рік належать доходи державного бюджету, що визначені ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України, а саме кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону (крім штрафів, визначених пунктами 11, 12 і 13 частини першої статті 69 цього Кодексу, та штрафів, що зараховуються до спеціального фонду згідно із законом про Державний бюджет України).
Відповідно до вимог п. 1.7 Інструкції, вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
За наявності факту порушення відповідачем державної дисципліни цін субєктом владних повноважень правомірно прийнято рішення про застосування економічних санкцій в порядку та розмірі, що відповідали вимогам законодавства.
Оскільки сума економічних санкцій у встановлений строк самостійно перерахована не була, тому виходячи з вимог законодавства вона підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Житлово-комунального підприємства «Домовик №3» м. Маріуполя Донецької області про стягнення суми застосованих економічних санкцій в розмірі 14324,22 грн. - задовольнити.
Стягнути з Житлово-комунального підприємства «Домовик №3» (код ЄДРПОУ 31132453, ІПН 311324505814) на користь Державного бюджету (рахунок № 31117106700052 одержувач - УДК Жовтневого району м. Маріуполя Донецької обл., код ЄДРПОУ 34686694, банк одержувача ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100) суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 14324 (чотирнадцять тисяч триста двадцять чотири) грн. 22 коп.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 21 березня 2011 року.
Повний текст постанови виготовлено 25 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Єфіменко О.В.