ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 березня 2011 р. об 11:35 Справа №2а-10922/10/4/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіЦиганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представників сторін:
представник позивача - Бахарева Н.Ю.;
представник відповідача - Шило Р.П.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Роздольненська спеціалізована пересувна механізована колона-73"
про стягнення 9176,00 грн.
Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Роздольненська спеціалізована пересувна механізована колона-73" про стягнення 9176,00 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідачем не сплачені штрафні санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України від 21.03.1999 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон №875) за невиконання у 2009 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 цього Закону.
Ухвалами суду від 15.02.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких вказав, що за результатами фінансово-господарської діяльності у 2009 році відповідач не отримав прибутку, а відтак не має правових підстав для задоволення позову, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону №875 єдиним джерелом сплати адміністративно-господарських санкцій є прибуток працедавців, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач є юридичною особою, ідентифікаційний код 32681055.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 Закону №875 встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом.
Строки подання Фонду соціального захисту інвалідів, його відділенням звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, порядок контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі щодо подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 31 січня 2007 року № 70роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Міністерством праці та соціальної політики України за погодженням з Державним комітетом статистки України.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме зі звіту про зайнятість інвалідів за 2009 рік, наданого відповідачем позивачеві (а.с. 7), середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 68 осіб; працюючих інвалідів 2; кількість інвалідів, які повинні працювати 3. При цьому відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 9176,00 грн.
Відповідно до листа Роздольненського районного центру зайнятості інформації за формою 3-ПН про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем не надано.
Відповідачем, у встановленому ст. 71 КАС України порядку, не надано доказів сплати сум адміністративно-господарських санкцій за 2007 рік, зазначене є належним доказом наявності заборгованості відповідача. При цьому суд вважає необхідним визначити, що здійснювати функції контролю за своєчасним і повним отриманням коштів бюджетом неможливо без вживання і стягнення Фондом соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій з підприємств, установ, організацій, які не забезпечують встановлених нормативів робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, якщо ними добровільно не сплачуються у відповідне відділення Фонду санкції за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Частиною третьою статті 20 Закону №875 встановлено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені роботодавці проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно роботодавця, в порядку, передбаченому законом (частина п'ята статті 20 Закону №875).
Системне тлумачення приписів частин третьої та п'ятої статті 20 Закону в їх системному взаємозв'язку надає можливість дійти висновку про те, що Закон не ставить в залежність сплату санкцій від наявності чи відсутності прибутку, а вказує лише порядок сплати штрафних санкцій, тож заперечення відповідач в цій частині суд до уваги не приймає.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В судовому засіданні 28.03.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 01.04.2011 року.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Роздольненська спеціалізована пересувна механізована колона-73"(ідентифікаційний код 32681055) в дохід Державного бюджету Роздольненського району (р/р 31214230700230 в управлінні Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь МФО 824026, ЄДРПОУ 34740557) заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця у 2009 році (код платежу 50070000) у сумі 9176,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.