Постанова № 14523800, 10.03.2011, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.03.2011
Номер справи
12/2265
Номер документу
14523800
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2011 № 12/2265

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Тищенко А.І.

суддів: Михальська Ю.Б.

Отрюх Б.В.

при секретарі:

За участю представників:

від позивача -від позивача : Варфоломієва І.Є. - юрист

від відповідача: не з»явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державна екологічна інспекція в Черкаській області

на рішення Господарського суду Черкаської області від 16.12.2010

у справі № 12/2265 (Грачов В.М. .....)

за позовом Державна екологічна інспекція в Черкаській області

до Сільськогосподарське ТОВ "Пальміра"

третя особа позивача

третя особа відповідача

про стягнення 32448,24 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 16.12.2010 року у справі № 12/2265 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на неправильне застосування місцевим судом норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на те, що Черкаською міжрайонною природоохоронною прокуратурою 17.08.2010р. за № 81/09-10 надіслано лист до Державної екологічної інспекції України, щодо роз'яснення публікації у виданні № 63 «Офіційний вісник України» Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783, а саме: розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушення умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20м) грн. здійснюється за формулою: зсам=100*W*Тар.

Також позивач вважає, що на відповідача дія розповсюджується дія вищезазначеної Методики, крім того, вищезазначена Методика застосовується при окремих умовах, а саме:

1. забруднення водних об'єктів в тому числі пов'язаними самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин із зворотними водами або речовин у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів; 2. забрудненні поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів; 3. самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування; 4. забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування. На думку позивача кожна умова загальних положень вказаної Методики є достатньою підставою для розрахунку розміру завданої шкоди і також може бути застосованою в сукупності при виявленні декількох видів порушень. Згідно розділу ІХ зазначеної Методики при самовільному використанні водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування, розрахунок розмірів збитків проводиться за самовільне використання водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенні умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування,та не передбачає настання інших умов вказаних у загальних положеннях даної методики. На підставі вищевикладеного позивачем було проведено розрахунок розміру збитків завданих відпвоідчачем державі за самовільне використання водних ресурсів відповідно розділу IX даної Методики за період за жовтень та листопад 2009 року за формулою 3сам. =100 * W * Тар. В судове засідання представник відповідача не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено. Вислухавши думку представника позивач, дослідивши матеріали справи, враховуючи строки розгляду справи, колегія вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача. Розглянувши доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія встановила наступне.

Відносини в галузі охорони використання природного ресурсу води регулюються Водним кодексом України, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” та іншими нормативно-правовими актами.

Державною екологічною інспекцією в Черкаській області було проведено позапланову перевірку СТОВ «Пальміра» відділ «Коврай», якою виявлено, що водопостачання підприємства відповідача здійснюється без дозволу уповноважених органів на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу. Фактів забруднення водних обєктів, забруднення поверхневих та підземних вод не виявлено. За наслідками перевірки складено акт від 06.05.2010 року, протокол про адміністративне правопорушення № 001490 від 06.05.2010 року стосовно інженера з охорони праці відділу «Коврай» СТОВ «Пальміра» ОСОБА_1

Відповідачу винесено та направлено припис № 120 від 11.05.2010 року про усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки, проведеної 06.05.2010 року, в якому, зокрема, приписано отримати дозвіл на спеціальне водокористування в строк до 30.07.2010 року (а. с. 21).

Постановою Державної екологічної інспекції в Черкаській області № 001297 від 06.05.2010 року працівника відповідача ОСОБА_1. за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 44 Водного кодексу України, притягнуто до адміністративної відповідальності, на підставі ст. 48 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу у розмірі 136, 00грн.

Згідно довідки, виданої СТОВ «Пальміра» протягом 2010 року із свердловин господарства було використано 2169 м3 води для потреб господарства.

Згідно розрахунку Державної екологічної в Черкаській області, проведеного відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 14.08.2009р. №767/16783, розмір завданих відповідачем державі збитків за самовільно використані водні ресурси з 01.01.2010р.по 05.05.2010р. складає 32448,24грн.

Згідно з ст.ст. 3 ч. 2, 16, 19, 23 ч. 1, 56 п. п. 2 Кодексу України про надра, земельні, лісові та водні відносини регулюються відповідним законодавством України, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу (ліцензії), без спеціальних дозволів мають право видобувати для своїх господарських і побутових потреб прісні підземні води до 20 метрів, основними вимогами в галузі охорони надр є недопущення самовільного користування надрами.

Відповідно до п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Статтею 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування;

Стаття 111 Водного кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

З 25 серпня 2009 р. набрала чинності Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389. Цим же наказом був визнаний таким, що втратив чинність наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 №37 "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів".

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які призвели до:

забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин із зворотними водами або речовин у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів;

забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів

та обумовлені:

самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування;

забором, використанням води та скидом забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

П.9.1 Методики встановлено, що розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушення умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20м.) здійснюється за формулою:

3 сам = 100 *W * Тар,

де, W - обєм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, м3.

Тар норматив збору за спеціальне водокористування, грн./ м3, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.

Ця Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).

22.07.2010 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області відповідачу видано дозвіл на спеціальне водокористування. Як вбачається із змісту наданого дозволу, водозабір здійснюється відповідачем із підземних джерел, глибина яких більше 20 метрів, а саме: глибина свердловини № 477 складає 57м; глибина свердловини № 788 складає 63м; глибина свердловини № 104901 складає 59м; глибина свердловини № 1049-2 складає 59м.

За таких обставин колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів не стосується спірних правовідносин.

Однак, колегія вважає, що висновок місцевого суду щодо відсутності підстав для стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі самовільним водокористуванням, виходячи з наступного.

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затверджена наказом № 290 від 29.12.2001 р. Державного комітету України по водному господарству, зареєстрованим в Міністерстві Юстиції України 18.01.2002 р. за № 44/6332. Оскільки відповідачем було самовільно здійснено водокористування, без отримання спеціального дозволу, однак глибина свердловин, які останнім використовуються більше 20 метрів, зазначена методика підлягає застосуванню у даному випадку.

Пунктом 6 зазначеної методики встановлено розрахунок розмірів відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушенні правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних об»єктів і скидається до них здійснюється за формулою : 3 с.в. =WхТар х 5,

де, W - обєм води при самовільному водокористуванні, заборі вооди з порушенням планів водокористування, переуступці права водокористування, об»єм нераціонально використаної води, об»єм зумисного чи незумисного заниження показників обсягів забору води з водних об»єктів чи обсягів відведення води у водні об»єкти;

Тар діючин на час порушення тариф на воду як природний ресурс без урахування пільгових коефіцієнтів;

5-коєфіцієнт.

Згідно розрахунку суду апеляційної інстанції розмір заподіяних відповідачем державі збитків складає 1622,41 грн. = 3 с.в. ( з 01.01.2010р.по 05.05.2010р) = 2169 х 0,1496 х 5.

Відповідно до ст.22 ЦК України під збитками розуміються, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).

Збитки це обєктивне зменшення будь-яких майнових благ, яке повязане з утиском його інтересів, як учасника певних суспільних відносин, і яке виражається у зроблених ним витратах, тощо. Застосування відповідальності у вигляді відшкодування заподіяних невиконанням або неналежним виконанням зобовязань збитків, можливе лише за наявності складу правопорушення, до якого входять такі елементи: протиправна поведінка; наявність збитків; причинний звязок між протиправною поведінкою та спричиненням збитків; наявність вини.

Аналогічні положення містяться в ст.ст. 224, 225 ГК України, згідно з якими учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або встановлені вимоги, щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати нанесені цим збитки суб'єкту права або законні інтереси якого порушені.

Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України майновою шкодою є шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи. Така майнова шкода відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.

Враховуючи вищевикладене, колегія приходить до висновку, що відповідачем допущено правопорушення у галузі охорони водокористування, чим заподіяно державі збитки у розмірі 1622,41грн., які підлягають відшкодуванню за рахунок підприємства-правопорушника, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 43 ГПК України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об»єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищевикладене, колегія вважає, що відповідачем не надано суду доказів, які спростовують вимоги позивача.

Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду Черкаської області не відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже, підлягає скасуванню, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

В звязку з скасуванням рішення господарського суду першої інстанції на підставі ст.49 ГПК України слід здійснити перерозподіл судових витрат між сторонами пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Черкаській області задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Черкаської області від 16.12.2010 року у справі № 12/2265 скасувати.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Пальміра» ( 19741, с.Вознесенське Золотоніського району Черкаської області, р/р 2600001722479 в Черкаській філії «Укрексімбанку», МФО 354789, код 25207363) на користь місцевого бюджету в особі Державної екологічної інспекції в Черкаській області р/р 33111331700146, ОКПО 22808984, отримувач УДК в Золотоніському районі, банк отримувача ГУДКУ в Черкаській обл.., МФО 854018, код платежу 24062100) 1622,41грн. збитків заподіяних відповідачем державі за самовільне водокористування.

Видати наказ.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Пальміра» ( 19741, с.Вознесенське Золотоніського району Черкаської області, р/р 2600001722479 в Черкаській філії «Укрексімбанку», МФО 354789, код 25207363) до Державного бюджету України ( р/р 31110095700011 банк ГУ ДКУ у м.Києві УДК у Шевченківському районі м.Києва код банку 820019, код ЄДРПОУ 26077968 ) 102 , 00грн. витрат по сплаті державного мита за подання позовної заяви, 51, 00 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Видачу наказів доручити Господарському суду Черкаської області.

Матеріали справи № 12/2265 повернути Господарському суду Черкаської області.

Головуючий суддяТищенко А.І.

СуддіМихальська Ю.Б.

Отрюх Б.В.

16.03.11 (відправлено)