Ухвала суду № 14436177, 10.03.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2011
Номер справи
2а-2547/09/2670
Номер документу
14436177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-2547/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Винокуров К.С.;

Суддя-доповідач: Костюк Л.О.

У Х В А Л А

Іменем України

"10" березня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіКостюк Л.О.;

суддів:Романчук О.М., Твердохліб В.А.;

при секретарі:Бундукову С.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайфун-2000»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2010 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайфун-2000»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, -

ВСТАНОВИВ:

В березні 2009 року позивач - Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайфун-2000»про стягнення 657 132,85 грн. (з урахуванням зменшення розміру позовних вимог) заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с. 3-6, а.с. 109).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2010 року позов задоволено (а.с. 120-124).

Не погоджуючись з прийнятим по справі судовим рішенням, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Тайфун-2000»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-2547/09/2670, винесену 27.10.2010 р. та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі, мотивуючи тим, що судом першої інстанції неповно зясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права, та як наслідок, зазначене призвело до неправильного вирішення справи (а.с. 128-135).

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача про обставини справи, пояснення учасників процесу, зміст судового рішення і апеляційної скарги, та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та це встановлено судом першої інстанції, TOB «Тайфун-2000»згідно з свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 062401 зареєстроване Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією 21.06.2000 р., код ЄДРПОУ 30978486 та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що оскільки сума страхових внесків до Пенсійного фонду України в розмірі 657 195,40 грн. у строки, встановлені п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., відповідачем не сплачена, заявник просить стягнути її у судовому порядку.

Як вбачається, суд першої інстанції погодився з правовою позицією позивача, а тому задовольнив позов в повному обсязі.

Колегія суддів апеляційної інстанції повністю погоджується з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі по тексту - Закон № 1058-IV), а також Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління ПФУ від 19.12.03 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 року за № 64/8663, TOB «Тайфун-2000», зобов'язане сплачувати збір (внески) до Фонду у визначених цими нормативними актами порядку та розмірі, оскільки є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем рахується заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 657 132,85 грн. з урахуванням зменшення суми боргу на 62,55 грн., в тому числі недоїмка зі сплати страхових внесків 215 266,34 грн. та недоїмка зі сплати штрафних санкцій та пені в сумі 441 866,51 грн.

Головним спеціалістом УПФ України в Голосіївському районі м. Києва було проведено перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.01.2002 року по 23.12.2008 року.

За результатами перевірки управлінням Пенсійного фонду в Голосіївському районі м. Києва був складений Акт перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за № 2507 від 24.12.2008 року, у якому зазначено, що сума донарахованих внесків становить 309 235,29 грн., а сума простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків відповідача станом на 23.12.2008 року становить 215 328,89 грн. (а.с. 7-8).

У п. 4 зазначеного Акту вказується, що за період з 23.01.2002 року по 23.12.2008 року сплачено страхових внесків в сумі 568 240,97 грн., у тому числі зараховано коштів в розмірі 42% від суми сплаченого єдиного податку 135 560,08 грн.

В письмових зауваженнях до акту перевірки від 24.12.2008 року, відповідач вказує на те, що підприємство знаходиться на спрощеній системі оподаткування, а тому згідно з ст. 6 Указу Президента України від 03.08.1998 р. № 727/98 не являється платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування.

21.01.2009 року відповідач отримав вимогу УПФ України в Голосіївському районі м. Києва № Ю-1420у від 26.12.2008 року про сплату недоїмки із страхових внесків у розмірі 215 328,89 грн.

16.02.2009 року відповідач отримав вимогу № Ю-493у від 10.02.2009 року про сплату фінансових санкцій в розмірі 441 866,51 грн.

За результатами оскарження вимог до органів пенсійного фонду, УПФ в Голосіївському районі м. Києва, ГУ ПФУ в м. Києві та Пенсійним фондом України були прийняті відповідні рішення, якими відмовлено у скасуванні вимоги про сплату боргу.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2010 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.11.2009 року скасовано, а провадження по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Тайфун-2000»до управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про скасування вимог закрито (а.с. 99-101).

Статтею 5 Закону № 1058-IV регулюються відносини, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обовязки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Пунктом першим статті 11 Закону № 1058-IV установлено, що загальнообовязковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону № 1058-IV страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

У статті 18 Закону № 1058-IV зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Ставки, механізм справляння та пільги щодо сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», яким разом із Законом № 1058-IV не встановлено такої пільги, як звільнення від сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування для субєктів підприємницької діяльності, котрі перейшли на спрощену систему оподаткування.

Указ Президента України № 727/98 регулює питання оподаткування субєктів малого підприємництва. Згідно з вимогами статті 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення статті 6 зазначеного Указу про звільнення субєктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Закону суперечать і застосуванню не підлягають.

Статтею 19 Закону № 1058-IV установлено, що страхові внески до солідарної системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати та про те, що обовязок сплачувати страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування не зумовлюється статусом платника податку як субєкта підприємницької діяльності.

Разом з тим, ст. 106 Закону № 1058-IV передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції, зокрема, за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Відтак, беручи до уваги те, що суми страхових внесків до Пенсійного фонду України у розмірі 657 132,85 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується витягом з облікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України відповідача, вимогами про сплату боргу, рішенням № 2018 від 24.12.2008 року, довідкою про розмір заборгованості від 20.10.2010; доказів погашення апелянтом зазначеної заборгованості не надано, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку про необґрунтованість доводів апеляційної скарги та відсутність правових підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що Окружний адміністративний суд м. Києва правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 165, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Тайфун-2000»залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2010 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї ухвали у повному обсязі, тобто з 16 березня 2011 року.

Головуючий суддяЛ.О. Костюк

Судді:О.М. Романчук

В.А. Твердохліб

Ухвалу виготовлено в повному обсязі: 15.03.11.