Постанова № 14424013, 01.12.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2010
Номер справи
2а-8306/10/1270
Номер документу
14424013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 грудня 2010 року Справа № 2а-8306/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Лисенко Є.М.

без участі сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за землю, -

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулася Сватівська міжрайонна державна податкова інспекція з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за землю в сумі 1627,24 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на обліку в Сватівській МДПІ з 29.10.2002 за № 182 обліковується фізична особа підприємець ОСОБА_1Рішенням Сватівської міської ради пятого скликання на 29 сесії від 10.12.2008 прийнято рішення надати відповідачу в тимчасове користування , на умовах оренди, земельні ділянки несільськогосподарського призначення. На підставі вказаного рішення між ФОП ОСОБА_1 та Сватівською міською радою укладено додаткову угоду від 19.12.2008 № 30і-09 до договору оренди земельної ділянки від 01.01.08 № 16-і, яким встановлено розмір орендної плати в розмірі 7534 грн. щорічно. ФОП ОСОБА_1 надано до Сватівської МДПІ податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік за вхідним № 1988 від 13.02.2009. 17.08.2010 Сватівською МДПІ було складено акт документальної невиїзної перевірки про результати перевірки питання щодо дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати до бюджету орендної плати за землю. В звязку з несвоєчасною сплатою відповідачем орендної плати за землю по терміну сплати Сватівською МДПІ нараховано штрафні санкції податковими повідомленнями рішеннями від 01.09.2010 № 0010401710/0 на суму 1260,53 грн. Станом на 28.10.2010 відповідачем допущено несплату до бюджету орендної плати за землю в сумі 1627,24 грн.( в т.ч. податкове зобовязання -1459,97 грн., пеня 167,27 грн.).

У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача податковий борг з орендної плати за землю у сумі 1627,24 грн.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав заяву, в якій зазначив, що наполягає на позовних вимогах та просить суд розглянути справу без участі представника Сватівської МДПІ.

Відповідач у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання повідомлявся належним чином, оскільки лист з ухвалою про відкриття провадження було направлено за адресою зазначеною в свідоцтві про державну реєстрацію ( а.с.18), причини неявки суду не відомі.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі доказів, наявних в матеріалах справи.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідач ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа підприємець 24.10.2002 Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області, і.к. НОМЕР_1 ( а.с.28).

Перебуває на обліку як платник податків в Сватівській МДПІ з 29.10.2002 за № 812 (а.с.10).

01.01.2008 між Сватівською міською радою та ПП ОСОБА_2 укладено договір оренди землі № 16-і, обєкт оренди земельна ділянка загальною площею 1327 кв.м., у т.ч. під забудовою 0,0709 га, орендна плата -2962 ( а.с.14-16).

На підставі рішенням Сватівської міської ради пятого скликання на 29 сесії від 10.12.2008 «Про продовження строку дії договорів оренди земельних ділянок наданих фізичним та юридичним особам міста для здійснення підприємницької та іншої діяльності на території м.Сватове» між ФОП ОСОБА_1 та Сватівською міською радою укладено додаткову угоду від 19.12.2008 № 30і-09 до договору оренди земельної ділянки від 01.01.08 № 16-і, згідно якої розмір земельної ділянки становить 2700 кв.м., орендна плата в розмірі 7534 грн. щорічно. ( а.с.12-13).

Згідно преамбули ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 (далі - ЗУ №2181) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п.1.12 ст.1 ЗУ №2181 контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу. Вичерпний перелік контролюючих органів визначається статтею 2 цього Закону

Підпункт 2.1.4 пункту 2.1. ст.2 ЗУ № 2181 визначає, що податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1-2.1.3 цього пункту.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV „Про оренду землі” оренда землі- це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно із ст. 21 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV „Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Статтею 2 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ „Про плату за землю ” ( далі ЗУ № 2535) передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

ФОП ОСОБА_1 надано до Сватівської МДПІ податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік за вхідним № 1988 від 13.02.2009 ( а.с.7-8).

Відповідно до ст.17 ЗУ № 2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

17 серпня 2010 року позивачем було проведено документальну невиїзну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати до бюджету узгоджених сум податкових зобовязань по орендній платі за землю, на наслідками якої складено акт № 1283/17/НОМЕР_1, в якому зазначено про порушення СГ-фізичною особою ст..17 ЗУ «Про плату за землю» ( а.с.28-29).

17.08.2010 Сватівською МДПІ на імя відповідача було направлено рекомендованим листом примірник акту документальної невиїзної перевірки. На адресу Сватівської МДПІ було повернуто поштове повідомлення з відміткою про вручення 27.08.2010 особисто ( а.с.27).

Згідно пункту 17.1. ст.17 ЗУ № 2181 Штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Відповідно до п.п.17.1.7.п.17.1. ст.17 ЗУ №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Пунктом 17.3. вищезазначеної статті закону передбачено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

01.09.2010 Сватівською МДПІ сформоване податкове повідомлення рішення за № 0010401710/0 відповідно до акту перевірки № 1283/17/НОМЕР_1 від 17.08.2010 , в якому визначено суму штрафу у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченого з затримкою у сумі -1260,53 грн. ( а.с.24).

Відповідно до абз.3 п.п. 6.2.4. п.6.2 ст.6 ЗУ №2181, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

05.10.2010 складено акт про неможливість вручення , оскільки лист повернуто за закінченням терміну зберігання ( а.с.23,33), у звязку з чим зазначене рішення було розміщено на дошці податкових повідомлень.

Відповідно до ст.25 ЗУ № 2535 за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Відповідно до п.п.16.1.1.п.16.1 ст.16 ЗУ 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пункт 16.4 вищезазначеної статті Закону України визначає розмір пені, а саме пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Згідно розрахунку суми податкового боргу ( а.с.4) відповідачу нарахована пеня у розмірі 167,27 грн.

Згідно зворотного боку облікової картки платника податку станом на 28.10.2010 за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі за землю в сумі 1627,24 грн. в тому числі заборгованість по податковому зобовязанню -1459,97 грн., пеня -167,27 грн.( а.с. 5).

Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

- перша податкова вимога форми від 03.03.2009 № 1/273 на суму 624,48 грн. була отримана особисто відповідачем 03.03.2009, що підтверджується корінцем вимоги ( а.с.6).

- друга податкова вимога від 03.04.2009 № 2/274 на суму 1422,31 грн. була отримана особисто відповідачем 03.04.2009 ( а.с.6).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509 і змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно п. п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Активами платника податку визнаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7 Закону №2181).

Відповідно п. п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по орендній платі за землю задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( і.к. НОМЕР_1), що мешкає за АДРЕСА_1 в дохід місцевого бюджету м.Сватове 13050500, код отримувача 24048267, банк ГУДКУ м.Луганськ, МФО 804013, р/р 33216815700272, заборгованість по орендній платі за землю в сумі 1627,24 грн.( одна тисяча шістсот двадцять сім гривень двадцять чотири копійки), в тому числі заборгованість по податковому зобовязанню 1459,97 грн., пеня -167,27 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

СуддяС.М. Чиркін