Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2450/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі
Хоперія А.В.
за участю представника позивача Дурнєвій І.М.
представника відповідача Мигили Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до Державної податкової інспекції у м. Сніжне про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Сніжнеантрацит» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сніжне про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 20.12.2010 року відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань з плати за землю за період з 01.09.2008 року по 30.11.2010 року та зі збору за спеціальне водокористування за період з 19.08.2010 року по 30.11.2010 року. Перевіркою встановлені порушення фінансово-платіжної дисципліни, виражені у несвоєчасній сплаті узгоджених зобовязань з земельного податку в розмірі 9995,84 грн. та зі збору за спеціальне водокористування в розмірі 4489,22 грн.
За результатами перевірки податковим органом складено акт № 955/15-31906124 від 20.12.2010 року та прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004441540/0, № 0004451540/0, № 0004461540/0 від 21.12.2010 року, якими на підставі ст. 17.1.7 закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивач зобовязаний сплатити штраф в розмірі 4997,93 грн. з плати за землю та в розмірі 699,48 грн. зі збору за водокористування.
Із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач не погоджується та зазначає, що 30.01.2008 року Державним підприємством «Сніжнеантрацит» було надано до податкового органу розрахунок земельного податку на 2008 рік, згідно до якого нараховано податок на поточний рік в розмірі 119950,07 грн., у тому числі за базові податкові місяці поточного року в розмірі 9995,84 грн. а за останній 995,83 грн.
03.04.2008 року підприємством у звязку з виправленням помилки було надано уточнюючий розрахунок за 2008 рік, згідно до якого за поточний рік узгоджено податкові зобовязання зі сплати за землю становить 104489,39 грн.
07.08.2008 року позивачем на вимоги законодавства були сплачені податкові зобовязання з плати за землю по строку сплати 31.08.2008 року, також 30.11.2008 року по строку сплати 30.11.2008 року, разом з тим позивачем були самостійно змінені призначення платежу.
Також позивач вказує, що 30.11.2010 року ним були сплачені поточні податкові зобовязання зі збору за спеціальне водокористування, за четвертий квартал 2010 року, разом з тим відповідачем знову самостійно проведено зміну призначення платежу, що потягло за собою нарахування штрафних санкцій.
Позивач вказує, що у всіх платіжних дорученнях було вказано направлення платежу та податкових орган не мав право самостійно його змінювати. Просить визнати недійсними податкові повідомлення-рішення .
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши що відповідно до акту перевірки, позивачем в порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджені податкові зобовязання зі збору за спеціальне водокористування та плати за землю з порушенням строку сплати встановленого законом. Тому, у відповідності до вимог п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону, до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції.
Зазначає, що податкові повідомлення-рішення прийняті податковим органом відповідно до законодавства та просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про податок на додану вартість», Закон України «Про систему оподаткування», тощо.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Державне підприємство «Сніжнеантрацит» зареєстровано в якості субєкта господарювання рішенням виконавчого комітету Сніжнянської міської ради, державна реєстрація проведена 06.03.2002 р., включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 31906124, діє на підставі статуту.
Відповідач Державна податкова інспекція у м. Сніжне є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Судом встановлено, що 20.12.2010 року Державною податковою інспекцією у м. Сніжне була проведена документальна невиїзна документальної перевірки Державного підприємства «Сніжнеантрацит» з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобовязання зі збору за спеціальне водокористування в частині використання води за період з 19.08.2010 року по 30.11.2010 року та плати за землю за період з 01.09.2008 року по 30.11.2010 року, про що складено акт № 955/15-31906124 від 20.12.2010 року (а.с. 9-11).
Вказаним актом перевірки встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами», а саме; Державне підприємство «Сніжнеантрацит» несвоєчасно сплачена узгоджена сума податкового зобовязання згідно:
розрахунку збору за спеціальне водокористування на І півріччя 2010 року, наданого 28.07.2010 року № 9002964042, в сумі 501,12 грн.; згідно розрахунку збору за спеціальне водокористування за 9 місяців 2010 року, наданого 02.11.2010 року № 14612 в сумі 4489,22 грн.
розрахунку земельного податку, наданого 30.01.2008 року, № 826, у сумі 9995,84 грн.
На підставі акту перевірки № 955/15-31906124 від 20.12.2010 року податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004441540/0 від 21 грудня 2010 р., відповідно до якого за затримку на 103 календарних дня граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку зі збору за спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення в розмірі 501,12 грн. до Державного підприємства «Сніжнеантрацит» застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 50% на суму 250,56 грн. (а.с. 6); № 0004451540/0 від 21 грудня 2010 року, яким за затримку на 11 календарних днів граничного строку сплати в сумі 4489,22 грн. до позивача застосована штрафна санкція в розмірі 10% в сумі 448,92 грн. (а.с. 7), № 0004461540/0 від 21 грудня 2010 року, яким за затримку на 820 календарних днів граничного строку сплати узгоджених сум податкового зобовязання з земельного податку в сумі 9995,84 грн. до позивача застосовано штраф в розмірі 50% в сумі 4997,93 грн. (а.с. 8).
Вказані податкові повідомлення-рішення суд вважає протиправними з наступних підстав.
У відповідності до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначене податкове зобовязання є узгодженим з дня подання податкової декларації.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Як передбачено пп. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 14.1.175 Податкового кодексу України, податковий борг-сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Підстави для застосування до платника податків штрафних санкцій передбачені ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 якої, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1- 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведеної норми Закону є наявність несвоєчасно оплаченого узгодженого податкового зобовязання.
Пунктом 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Підпунктом 5.2.1 п. 5.2 ст.5 вказаного Закону передбачає узгодження податкового зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом. При цьому законодавець зазначає, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього ж Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що позивачем у відповідності до вимог Закону самостійно сплачувались суми узгоджених податкових зобовязань за наданими податковому органу податкові розрахунки земельного податку від 22 січня 2008 р. за 2008 рік Державним підприємством «Сніжнеантрацит» було визначено податкове зобовязання з земельного податку 119950,07 грн., у тому числі за базові податкові місяці поточного року в розмірі 9995,84 грн. та за останній місяць 9995,83 грн.(а.с. 14).
Також, 03.04.2008 року Державним підприємством «Сніжнеантрацит» у звязку із виправленням помилки надано до контрольного органу уточнюючий розрахунок за 2008 рік, язгідно до якого за поточний рій підприємством узгоджено податкове зобовязання в розмірі 104489,39 грн., у тому числі за базові податкові місяці поточного року в розмірі: січень-лютий 2008 року в розмірі 9995,84 грн., березень-листопад 2008 року 8449,77 грн., грудень 2008 року в розмірі 8449,78 грн. (а.с. 15, 16).
Також позивачем 28.07.2010 року до податкового органу був наданий податковий розрахунок збору за спеціальне водокористування в частині використання води за січень-квітень 2010 року (а.с. 17), та травень-липень 2010 року 9а.с. 18) та 02.11.2010 року надано розрахунок за 9 місяців 2010 року (а.с. 19).
Відповідно до платіжного доручення № 1457 від 7 серпня 2008 р. позивачем проведено сплату на суму 8450 грн. з призначенням платежу поточний платіж податку на землю по строку сплати 31.08.2008 року (а.с. 12), вказаний факт також встановлений постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.12.2008 року (а.с. 20-22).
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт сплати позивачем поточних зобовязань з плати за землю за серпень 2008 року не підлягає доказуванню.
Платіжним дорученням № 805 від 30.11.2010 року на суму 34000 грн. Державним підприємством «Сніжнеантрацит» сплачено податкове зобовязання за землю по строку сплати 30.11.2010 року із зазначенням призначення платежу (а.с. 12), також платіжним дорученням № 806 від 30 листопада 2010 року позивачем сплачено податкового зобовязання в розмірі 6000 грн. із призначенням платежу податок на воду на 4 квартал 2010 року (а.с. 13).
Таким чином, сума податкових зобовязань, яка виникла згідно поданих позивачем розрахунків, була сплачена без порушень строків сплати.
Не звертаючи уваги на призначення платежу у платіжних дорученнях податковий орган спрямував кошти зі сплати зазначених вище податкових зобовязань на погашення податкового боргу за зазначеними уточнюючими розрахунками.
Разом з тим, платник податків самостійно не проводив погашення податкового боргу, а сплачував поточні податкові зобовязання. Відповідач використав зазначені кошти як джерело погашення податкового боргу та нарахував позивачу штрафні санкції.
Такі дії відповідача, на думку суду, не відповідають вимогам податкового законодавства.
Згідно пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Відповідно до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 цього Закону джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Таким чином, оскільки платник податків Державне підприємство «Сніжнеантрацит» не сплачував податковий борг, а самостійно сплачував узгоджену суму податкового зобовязання з податку на додану вартість за поточні періоди, тому у податкового органу не було передбачених пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» правових підстав для застосування штрафних санкцій.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій були прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи податкові повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, фактично без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позов, визнає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства «Сніжнеантрацит» до Державної податкової інспекції у м. Сніжне про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним податкове повідомлення-рішення № 0004441540/0, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Сніжне 21 грудня 2010 року, про визначення Державному підприємству «Сніжнеантрацит» суми штрафних санкцій в розмірі 250,56 грн.
Визнати протиправним податкове повідомлення-рішення № 0004451540/0, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Сніжне 21 грудня 2010 року, про визначення Державному підприємству «Сніжнеантрацит» суми штрафних санкцій в розмірі 448,92 грн.
Визнати протиправним податкове повідомлення-рішення № 0004461540/0, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Сніжне 21 грудня 2010 року, про визначення Державному підприємству «Сніжнеантрацит» суми штрафних санкцій в розмірі 4997,93 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Сніжнеантрацит» судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Повний текст постанови виготовлений 28 березня 2011 р.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.