Постанова № 14423536, 23.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
2а-421/11/4/0170
Номер документу
14423536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 березня 2011 р. о 12:36 Справа №2а-421/11/4/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представників сторін:

від позивача - Малишева Т.В.;

від відповідача - Толкачов Є.В.;

від третьої особи - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Арго 2500"

до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Арго 2500" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 15 червня 2010 року №0002961503/0.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході проведеної перевірки та при визначенні податкових зобовязань відповідачем порушенні норми чинного законодавства, зокрема позивач зазначив, що ним з органом місцевого самоврядування, відповідно до вимог діючого законодавства, були укладені договори оренди земельних ділянок. Цими договорами визначена сума орендної плати. Зміни щодо розміру орендної плати у період, за який донараховано податкове зобов'язання у договори не вносилися. За таких підстав, позивач вважає, що ним вірно, у період що перевірявся, визначалася сума орендної плати у податкових деклараціях, оскільки суми зазначалися виходячи з умов договору оренди земельної ділянки.

Ухвалами суду від 11.01.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Євпаторійську міську раду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що суму податкового зобовязання позивача розраховано на підставі судового рішення, згідно із яким позивача зобов'язано укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки стосовно збільшення розміру орендної плати.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, заперечень проти позову або пояснень по суті спору третя особа не надала.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 32994803.

Посадовою особою податкового органу проведено невиїзну документальну перевірку дотримання позивачем вимог податкового законодавства по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, за наслідками якої складено акт від 12.04.2010 року №601/15-3 (а.с. 10-12), згідно із висновками якого встановлено порушення ст. 19 Закону України від 03.07.1992 року №2535-ХІІ «Про плату за землю» (тут і далі нормативно правові акти, в редакції, чинній на час розгляду справи), ст. 21 Закону України від 06.10.1998 року №161-ХІV «Про оренду землі», в результаті чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на суму 346556,78 грн., у тому числі: за 2008 рік - 101497,79 грн., за 2009 рік - 208294,95 грн., за січень-лютий 2010 року - 36764,04 грн.

На підставі цього акту перевірки, відповідно до пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181) прийняте податкове повідомлення-рішення від 15 червня 2010 року №0002961503/0 про визначення позивачу суми податкового зобов'язання у розмірі 519835,17 грн., в тому числі за основним платежем 346556,78 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 173278,39 грн. (а.с. 9).

Оцінюючи правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень суд встановив наступне.

Позивач є орендарем земельної ділянки кадастровий №0110900000:01:076:0046, за адресою: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Сімферопольська. загальною площею 10000,00 кв. м.

Умовами договору оренди, укладеного із Євпаторійською міською радою 02 червня 2005 року передбачений місячний розмір орендної плати за земельні ділянки (30054,20 грн.) та встановлено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється із урахуванням індексів інфляції і може переглядатись у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря та в інших випадках, передбачених законом (пункти 8, 11 договору).

На підставі зазначених умов договору позивачем обчислено суми податкового зобовязання у поданих до податкового органу деклараціях.

Рішенням №5-4/7 Євпаторійської міської ради "Про внесення змін в рішення міської ради про ставки орендної плати за земельні ділянки" вирішено затвердити коефіцієнти, використовувані для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, відповідно до економіко-планувальних зон та за оціночними районами по грошовій оцінці земель в м. Євпаторія в новій редакції, згідно додатку.

Відповідно до пункту 4 зазначеного рішення орендарів земельних ділянок, які уклали договори про оренду земельних ділянок, зобовязано вжити певні заходи для перерахування розмірів орендних платежів за земельні ділянки.

У подальшому, Євпаторійською міською радою на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Арго-2500" була спрямована додаткова угода від 27 квітня 2007 року до договору оренди земельної ділянки від 22 вересня 2005 року за №815, відповідно до якої було передбачено пункт 8 договору оренди від 22 вересня 2005 року в новій редакції, а саме: з 28 липня 2006 року орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 28 липня 2006 року, щомісячний розмір орендної плати складає 28168,33 грн.

Також, запропонованою додатковою угодою від 27 квітня 2007 року було передбачено, що дана угода набирає сили з 28 липня 2006 року.

25 травня 2007 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Арго-2500" надіслало на адресу Євпаторійської міської ради лист з відмовою у підписанні додаткової угоди від 27 квітня 2007 року, що стало підставою для звернення Євпаторійської міської ради до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою.

Рішенням Господарського суду АР Крим від 14 березня 2008 року у справі № 2-8/8626-2007 у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 червня 2008 року у цій справі судове рішення суду першої інстанції скасовано; позов задоволено; зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Арго-2500" укласти з Євпаторійською міською радою додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 22 вересня 2005 року №815, яка знаходиться в м. Євпаторія, вул. Сімферопольська, площею 10000 кв. м на умовах викладених в додатковій угоді в наступній редакції:

"Пункт 8. Орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради від 28 липня 2006р. №5-4/7.

Орендна плата здійснюється виключно у грошовій формі. Щомісячній розмір орендної плати без ПДВ складає: 28168, 33 коп.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Пункт 10. Орендна плата вноситься ОРЕНДАРЕМ на рахунок №33219812700015 код 13050200 місцевого бюджету м. Євпаторії ОКПО 34740798 в Управлінні Державного казначейства в АРК м. Сімферополь МФО 824026 згідно Закону України "Про плату за землю".

Таким чином, з часу набрання законної сили зазначеним судовим рішенням збільшено розмір орендної плати, тож в акті перевірки проведено перерахунок податкового зобов'язання з червня 2008 року.

Позивач зазначає, про те, що додаткову угоду до договору оренди (за якою до договору оренди було внесено зміни, передбачені постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 09 червня 2008 року не було зареєстровано у встановленому законом порядку, тому обовязок по сплаті орендної плати у новому розмірі для нього не виник.

В акті перевірки донараховано суму податкового зобовязання за відповідну земельну ділянку, починаючи з червня 2010 року.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд зазначає таке.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» користування землею в Україні є платним. Плата за землю стягується у вигляді земельного податку або орендної плати, яка визначається у залежності від грошової оцінки земель. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, яка необхідна орендарю для здійснення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч. 2 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»).

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно із ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Тобто розмір орендної плати за землю встановлюється сторонами відповідно до умов договору.

При цьому з положень ст. ст. 650, 654 Цивільного кодексу України дійсно слідує, що угода сторін про внесення змін до договору, що підлягає державній реєстрації вважається укладеною після державної реєстрації такої угоди.

Проте вказані положення законодавства не можуть бути застосовані до спірних відносин, оскільки зміни до договору оренди земельної ділянки було внесено за рішенням суду, яке набрало законної сили і є обов'язковим до виконання на всій території України в силу положень ч. 5 ст. 124 Конституції України.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Про це також зазначено у ухвалі Севастопольського апеляційного господарського суду від 24 грудня 2009 року у справі №2-8/8626-2007 про роз'яснення постанови цього суду від 09 червня 2008 року.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

В судовому засіданні 23.03.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 28.03.2011 року.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.