ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/525/11
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Боднарюка О.В.;
розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовомДержавної інспекції з енергозбереженнядоміського комунального підприємства "Чернівцітеплокомуненерго"про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів,-
ВСТАНОВИВ :
Державна інспекція з енергозбереження (далі позивач) звернулась з адміністративним позовом до міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» (далі відповідач), в якому просила суд: стягнути з відповідача 30360,64 грн. підвищеної плати за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів в дохід Державного бюджету України.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України, на адресу відповідача було направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано подати заперечення на позов або заяву про визнання позову, однак відповідач зазначеним правом не скористався.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
На підставі комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів відповідача, було винесено акт від 23 грудня 2010 року № 15-24/23 (а с. 8-14), згідно якого визначено перевитрати природного газу на котлі: «ПТВМ-30М» - ст.№3 котельні «Руська» понад показника питомих витрат палива на виробництво 1 Гкал, встановлені режимними картами.
23 грудня 2010 року позивачем було винесено припис (а.с. 15-16).
23 грудня 2010 року Державною інспекцією з енергозбереження винесено постанову №15-24/05 про застосування економічних санкцій в сумі 15180,32 грн., що обраховується (9,17 тис. м3 /рік. Х1309,20 грн. х 79 %) плюс (9,17 тис. м3 /рік х 2957,93 грн. х 21 %) = 9484,24 грн. + 5696,08 грн. = 15180,32 грн. (а.с. 17-18).
Розмір підвищеної плати за перевитрати природного газу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» (із змінами, внесеними з Постановами КМУ №1308 від 28.10.96 р. та №1071 від 07.07.2000 р. ) це є подвоєна вартість перевитрат природного газу в сумі 30360,64 грн. (15180,32х2).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Державна інспекція з енергозбереження відповідно до Положення «Про державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 «Питання Державної інспекції з енергозбереження» у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики, здійснює державний контроль у сфері енергозбереження та виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про енергозбереження» від 1 липня 1994 року № 74/94 –ВР, державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження, згідно з Порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Статтею 5 зазначеного Закону України передбачено, що суб’єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється: «..проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва».
Структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження є територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області яким під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» встановлено факт нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст. 27 п. "є" Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.94 №74/94–ВР є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.
Відповідно до пункту «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження» за результатами комплексної перевірки підприємства до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» було застосовано економічні заходи для забезпечення енергозбереження - введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів зафіксовані в акті комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів МКП «Чернівцітеплокомуненерго» акт №15-24/23 від 23 грудня 2010 року.
В розділі II зазначеної вище Постанови Кабінету Міністрів України №699 від 02.09.1993 року зазначено, що за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата .
Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Механізм накладення та стягнення підвищеної плати визначений Порядком проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженим наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.00 №64 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.00 за №653/4874.
Акт і постанова територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області, відповідно до п.п.12,18 Порядку не оскаржувались.
Застосована територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Чернівецькій області до МКП «Чернівцітеплокомуненерго» підвищена плата за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 30360,64 грн. вказаним підприємством не сплачена.
Відповідно до п.п.16,17 зазначеного Порядку МКП «Чернівцітеплокомуненерго» повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Кошти, отримані внаслідок застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів стягуються в доход спеціального фонду Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200.
В ході розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а також доказів на підтвердження цих обставин.
Таким чином суд вважає, що позовні вимоги Державної інспекції з енергозбереження є обґрунтованими, обставини, на які посилається контролюючий орган доведені належними та допустимими засобами доказування, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 79, 86, 94, 158-162, 183-2 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з міського комунального підприємства «Чернівцітеплокомуненерго» (ідентифікаційний код 34519280) підвищену плату за неефективне використання паливно-енергетичних ресурсів у розмірі 30360,64 грн. в дохід Державного бюджету України (призначення платежу: "Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів" №31219202700002 в УДК м.Чернівці, МФО 856135, код ОКПО 23246436, код платежу 21081200, символ звітності - 202).
3. Копію постанови направити сторонам.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому та скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В. Боднарюк