Постанова № 14407008, 09.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
2а-1225/11/1270
Номер документу
14407008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 березня 2011 року Справа № 2а-1225/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до приватного підприємства «Прана» про стягнення грошових коштів за податковим боргом в сумі 940702,71 грн., ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до приватного підприємства «Прана» про стягнення грошових коштів за податковим боргом в сумі 940702,71 грн., який утворився станом на 31.01.2011 за порушення термінів сплати розрахунків у сфері ЗЕД.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Приватне підприємство «Прана» знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області як платник податків.

Приватне підприємство «Прана» самостійно податкове зобовязання своєчасно не сплатило, станом на 31 січня 2011 року у відповідача утворився податковий борг перед бюджетом з пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у сумі 940702,71 грн. Зазначена суму підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями, судовими рішеннями. Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих такого платника, здійснюється за рішенням суду.

Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (арк. справи 36). У встановлений судом строк відповідачем подано заперечення на адміністративний позов (арк. справи 37-40), яке зареєстровано 02 березня 2011 року за вхідним реєстраційним номером 8145. В запереченнях на адміністративний позов приватне підприємство «Прана» зазначило, що податкові повідомлення-рішення від 13.08.2009 № 0000052345 та від 14.01.2010 № 0000012345, якими визначена сума пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобовязання та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства оскаржені у судовому порядку. Так, Донецьким апеляційним адміністративним судом задоволено апеляційну скаргу державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області та скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2010 року у справі № 2а-1678/10/1270 за позовом приватного підприємства «Прана» до державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про визнання недійним рішення про застосування штрафних санкцій. Крім того, відповідач зазначив, що на теперішній час зазначена справа № К-24709/10 знаходиться на розгляді у Вищому адміністративному суді України.

Розглянувши заперечення відповідача на адміністративний позов, суд прийшов до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, а тому справа у відповідності із частиною 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглянута в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Приватне підприємство «Прана» як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 20 січня 2011 року № 58 (арк. справи 9).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акта від 31 липня 2009 року за № 518/23/31769903 про результати невиїзної документальної перевірки приватного підприємства «Прана» (ідентифікаційний код 31769903) з питання своєчасності розрахунків в іноземній валюті з нерезидентом товариством з обмеженою відповідальністю «Заречная» (Російська Федерація) за договорами від 06 листопада 2008 року № 38, від 15 грудня 2008 року № 39, від 24 грудня 2008 року № 40, яким встановлені порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (180 днів), передбачених статтею 1 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2009 року № 0000052345 застосувала до приватного підприємства «Прана» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 166234,54 грн. (арк. справи 15, 30-33).

Рішення державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2009 року № 0000052345 відповідач отримав 21 серпня 2009 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. справи 15).

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2009 року № 0000052345 було оскаржено відповідачем у судовому порядку.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2010 року у справі № 2а-4742/10/1270 у задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Прана» до державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2009 року № 0000052345 відмовлено (арк. справи 18-19).

Також з матеріалів справи вбачається, що на підставі акта від 28 грудня 2009 року за № 845/23/31769903 про результати невиїзної документальної перевірки приватного підприємства «Прана» (ідентифікаційний код 31769903) з питання своєчасності розрахунків в іноземній валюті з нерезидентом товариством з обмеженою відповідальністю «Заречная» (Російська Федерація) за договорами від 06 листопада 2008 року № 38, від 15 грудня 2008 року № 39, від 24 грудня 2008 року № 40, від 26 січня 2009 року № 41, яким встановлені порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (180 днів), передбачених статтею 1 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 січня 2010 року № 0000012345 застосувала до приватного підприємства «Прана» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 774468,17 грн. (арк. справи 13, 26-29).

Рішення державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 січня 2010 року № 0000012345 відповідач отримав 30 січня 2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. справи 13).

Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 січня 2010 року № 0000012345 було оскаржено відповідачем у судовому порядку.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року у справі № 2а-1678/10/1270 у задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Прана» до державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14 січня 2010 року № 0000012345 відмовлено (арк. справи 20-21).

У відповідності із частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно із частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, обставини щодо правомірності застосування до відповідача рішеннями державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2009 року № 0000052345 та від 14 січня 2010 року № 0000012345 штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 940702,71 грн. у відповідності із частиною 1 статті 72 та частиною 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді даної справи не доказуються.

Судом встановлено, що у відповідності із статтею 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011) державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області приватному підприємству «Прана» було направлено першу податкову вимогу від 01 жовтня 2008 року № 1/69 та другу податкову вимогу від 13 листопада 2008 року № 2/92 (арк. справи 10, 11).

Приймаючи до уваги, що перша податкова вимога від 01 жовтня 2008 року № 1/69 та друга податкова вимога від 13 листопада 2008 року № 2/92 є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Оскільки рішення державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13 серпня 2009 року № 0000052345 та від 14 січня 2010 року № 0000012345 у судовому порядку визнано законними та обґрунтованими, і відповідач за час судового розгляду справи штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 940702,71 грн. не сплатив, що підтверджується витягом з картки особового рахунку (арк. справи 34), позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 16, 20, 57, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 183-2, 254, 255, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти приватного підприємства «Прана» (ідентифікаційний код 31769903, місцезнаходження: 94517, Луганська область, м. Красний Луч, Мікрорайон 2, буд. 13, кв. 33) в сумі 940702,71 грн. (девятсот сорок тисяч сімсот дві гривні сімдесят одна копійка) за податковим боргом зі штрафних (фінансових) санкцій за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в доход Державного бюджету України на р/р 31116105700039 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, одержувач УДК в м. Красний Луч ГУДКУ в Луганській області, код одержувача 24046797, код бюджетної класифікації платежу 21081000.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяТ.І. Чернявська