Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.2.8
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 березня 2011 року Справа № 2а-1441/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: суддіУшакова Т.С.,
при секретарі Фенічевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Надія» до Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року на загальну суму 89022,75 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Кредитної спілки «Надія» до Державної податкової інспекції в м.Лисичанську Луганської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року на загальну суму 89022,75 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що Державною податковою інспекцією у м. Лисичанську проведена планова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання Кредитною спілкою «Надія» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.09.2010 року, в ході якої були встановлені порушення податкового законодавства. 07 лютого 2011 року до позивача надійшло податкове повідомлення-рішення № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року, в якому зазначено, що на підставі акта перевірки №9/23-26262358 від 20.01.2011 року встановлені порушення пп. 3.1.3 п. 3.1 ст. 3, пп. 4.2.12 п .4.2 ст. 4, ст. 8, пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, ст. 16, абз.а п. 17.2 ст. 17, абз.а п. 19.2 ст. 19 Закону України від 22.05.2003р. №889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» із змінами та доповненнями. У зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) кредитної спілки «Надія» за платежем податку з доходів по актам перевірок (5011010101) - за основним платежем 71218,20 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 17804,55 грн. Позивач не погодився із вказаним податковим повідомленням-рішенням, оскільки вважає, що вказані суми доходів фізичних осіб не входять до оподаткованого доходу і не підлягають оподаткуванню до 01 січня 2013 року. Просив суд визнати не чинним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції в м. Лисичанську за № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року на загальну суму 89022,75 грн., з них: за основним платежем 71218,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 17804,55 грн. Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Надія» судовий збір у розмірі 3, 40 грн.
У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, надали пояснення щодо суті позовних вимог, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позову, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях на позов, в яких зазначено, що ДПІ в м. Лисичанську Луганської області в ході проведення перевірки виявлені порушення Закону України від 22.05.03 №889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб», яким з 1 січня 2004 року регулюється порядок оподаткування доходів фізичних осіб, а саме не утримано податок з доходів фізичних осіб з грошових коштів та не сплата податку з доходів фізичних осіб, про що зазначено в акті перевірки від 10 лютого 2009 року №15/23-26262358.
Відповідно до підпункту 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» доходи фізичних осіб, отримані, сплачені (нараховані) з інших підстав, зокрема, у вигляді процентів на пайові (основні та додаткові) внески членів кредитних спілок (передбачені п. 3 ст. 21 ЗУ «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 року) оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною у п. 7.1 . ст. 7 Закону № 889 (15% з 2007 року).
В порушення п.п. 3.1.3 п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4, ст. 8, п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст.9, ст. 16, абз. а) п.17.2 ст. 17, абз. а) п.19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» за №889- IV від 22.05.2003 р. із змінами та доповненнями - не утримано податок з доходів фізичних осіб з грошових коштів (відсотків на пайові внески), нарахованих та сплачених членам КС «Надія» за 2008 рік в лютому 2009 року в загальній сумі 71218,20 грн.
На підставі п. 7.1 ст. 7, п.п. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону № 889 в лютому 2009 року донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 71218,20 грн. ( 474788 грн. х 15%).
Представник відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, та просив залишити позовні вимоги позивача без задоволення.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що Кредитна спілка «Надія» (далі КС «Надія»), ідентифікаційний код 26262358, зареєстрована виконавчим комітетом Лисичанської міської ради 27 липня 2004 року, що підтверджується свідоцтвом Серії А00 № 190316, копія якого знаходиться в матеріалах справи.
КС «Надія» зареєстрована як фінансова установа відповідно до Розпорядження Держфінпослуг 27 липня 2007 року за № 1752 за реєстраційним номером 14100709 серії КС №429, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію фінансової установи.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №142 КС «Надія» має статус юридичної особи, за організаційно-правовою формою за КОПФГ є кредитною спілкою, розташована за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Комсомольська, 1.
КС «Надія» взято на облік як платник податків 4 вересня 2002 року за № 583, про що свідчить довідка №1845 від 22 жовтня 2008 року.
На підставі повідомлення № 39 від 19.11.2010 року та направлень № 581 від 29.11.2010 року, № 631 від 23.12.2010 року, № 5 від 06.01.2011 року, згідно із планом-графіком проведення перевірок ДПІ в м. Лисичанську проведено перевірку КС «Надія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.09.2010 року, за результатами якої складено акт перевірки № 9/23-26262358 від 20.01.2011 року.
В зазначеному акті перевірки вказано, що перевіркою встановлено порушення кредитною спілкою п.п. 3.1.3 п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4, ст. 8, п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст.9, ст. 16, абз. а) п.17.2 ст. 17, абз. а) п.19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» за №889- IV від 22.05.2003 р. із змінами та доповненнями, в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в 2009 році на суму 71218,20 грн.
На підставі вказаного акту перевірки 09 лютого 2011 року ДПІ в м. Лисичанську винесено податкове повідомлення-рішення № 0000051702/0 на загальну суму 89022,75 грн., з них: за основним платежем 71218,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 17804,55 грн.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про кредитні спілки», який є спеціальним законом, який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є небанківською фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про кредитні спилки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Абзацом 1 частини 2 статті 21 зазначеного Закону передбачено право кредитної спілки самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Згідно з частиною 3 статті 21 Закону нерозподілений дохід, який залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків.
З аналізу норм Закону України «Про кредитні спилки» випливає, що відсотки є платнею, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески фізичних осіб - членів кредитної спілки.
Абзацом 3 пункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
Відповідно до вимог підпункту 9.2.1 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів визначена у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату).
Таким чином, особою відповідальною за нарахування та сплату до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб з процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки є саме позивач - кредитна спілка «Надія».
З вищезазначеного слід, що термін вклад (внесок) використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.
Суд приходить до висновку, що при застосуванні цієї норми слід також враховувати положення підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Заключних та перехідних положень Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», згідно якого підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року.
Враховуючи, що законодавець використовує терміни «процент на вклад/внесок» як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/внески до кредитної спілки, з норми п.п. 22.1.4 Закону № 889 випливає, що застосування положення п. 7.2 Закону № 889 призупинено і не застосовується.
Крім того, вказану позицію можна простежити також в інших нормативних положеннях Закону № 889. Так, п.п. 4.2.2. п. 4.2 ст. 4 Закону № 889 встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються: п. 4.2.12 дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у п. 4.3 цієї статті.
Однак, дію п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889 зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу/доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із Законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004 року № 2285-IV.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 01.07.2004 року № 1958-IV (далі - Закон № 1958) були внесені зміни до п.п. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889, а саме: п.п. «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Однак, ці зміни згідно з Законом № 1958 набувають чинності з 01.01.2005 року.
З 01.01.2005 року оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п. 7.2 ст. 7 Закону № 889.
Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів, де у п.п. 9.2.1 та п.п. 9.2.2 п. 9.2 даної статті зазначено, податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у п. 7.2 ст. 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
Підпункт 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону № 889 в редакції Закону № 1958, з п.п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п. 9.2.1 і п.п. 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.
Із зазначених положень вбачається, що до 01.01.2005 року виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалися у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків, з 01.01.2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п.7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з п. 9.2, який відповідно до п.п. 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 року; відповідно до п.п. 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010 року.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що норми ч.4 п. 7.2 ст. 7 Закону № 889 розповсюджуються на вклад, на проценти, на пайові внески членів кредитної спілки. Враховуючи положення п.п. 22.1.4 Закону № 889, застосування положення п. 7.2 Закону №889 були призупинені та не застосовувалися до 2010 року.
Наведені висновки суду узгоджуються з висновками науково-правової експертизи при Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України № 126/256-е від 28.11.2006 року.
Таким чином, суд вважає помилковим застосування до спірних правовідносин вимоги підпункту 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та неправомірним визначення суми податкового зобов'язання за платежем податку з доходів фізичних осіб в сумі 89022,75 грн., з них: за основним платежем 71218,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 17804,55 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Лисичанську за № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року на загальну суму 89022,75 грн., з них: за основним платежем 71218,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 17804,55 грн. таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Згідно квитанції № 1369 від 14 лютого 2011 року позивач сплатив державне мито за подачу позовної заяви до Луганського окружного адміністративного суду у сумі 3 грн. 40 коп. Судове рішення у справі ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Кредитної спілки «Надія» до Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року на загальну суму 89022,75 грн. задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м.Лисичанську за № 0000051702/0 від 02 лютого 2011 року на загальну суму 89022,75 грн., з них: за основним платежем 71218,20 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 17804,55 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки «Надія» витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн. (три гривні 40 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 березня 2011 року.
СуддяТ.С. Ушаков