Постанова № 14397935, 03.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.02.2011
Номер справи
2а-16638/10/2670
Номер документу
14397935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01001, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м.Київ

03 лютого 2011 року 15:07 год.№ 2а-16638/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді КостенкаД.А.,

при секретарі судового засідання Тимкович І.О.,

за участю представників:

позивачаМалікова С.В., відповідача: Портянко С.М., Шуневич М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного підприємства "Корені" (далі ПП "Корені") до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва (далі ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 3 листопада 2010 року №0029951530/0, №0029961530/0, №0029971530/0,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2010 року ПП "Корені" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ від 3 листопада 2010 ро-ку №0029951530/0, №0029961530/0, №0029971530/0, якими до нього застосовано штрафні санкції відповідно у розмірі 29308,35 грн., 7576,79, грн. та 3745,75 грн. за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку .

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем своєчасно та в повному обсязі сплачувало земельний податок.

Відповідач заперечив проти позову з тих підстав, що перевіркою встановлено пору-шення граничних строків сплати самостійно узгодженого податкового зобов'язання.

Під час розгляду справи представник позивача підтримав вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позовній заяві.

Представники відповідача позов не визнав, пославшись на результати перевірки.

На підставі пояснень представників сторін та наданих ними і витребуваних судом доказів, судом встановлено, що ПП "Корені", яке зареєстровано як юридична особа Голосіїв-ської районною у м.Києві державною адміністрацією та знаходиться на обліку в ДПІ, є платником земельного податку за земельну ділянку за адресою: м.Київ, вул. Саксаганського, 74-Б, площею 1304,74 кв.м.

28 січня 2009 року ПП "Корені" подало до ДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік (вх. №2074), згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання становить 3871,77 грн. (січень-листопад) та 3871,80 грн. (грудень) (а.с. 68-72, 83-87).

Згідно платіжних доручень від 16 лютого, 20 і 26 березня, 24 квітня, 25 травня, 25червня 2009 року №№75, 145, 147, 213, 214, 268, 350 (а.с. 73-76) позивачем своєчасно і в повному обсязі сплачувалися самостійно визначені зобов'язання за звітні місяці січень-травень 2009 року.

22 червня 2009 року ПП "Корені" подало до ДПІ уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік (вх. №129068), згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання починаючи з квітня 2009 року становить 11615,32 грн. (а.с. 34-38, 88-92).

Однак позивач продовжував сплачувати земельний податок у розмірі 3871,77 грн., тобто не в повному обсязі, про що свідчать дані облікової картки платника, платіжні доруче-ння від 28 липня, 28 серпня, 25 і 28 вересня, 29 жовтня, 29 листопада, 29 грудня 2009 року, 29 січня 2010 року №№429, 487, 542, 544, 604, 668, 723, 35 (а.с.16-23) за звітні періоди червень-грудень 2009 року і не заперечується представником позивача, у зв'язку з чим у ПП "Корені" з червня 2009 року виникла недоїмка, розмір якої з кожним наступним звітним періодом збільшувався.

Крім цього, у серпні 2009 року ДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 13серпня 2009 року №0001072310/0, яким ПП "Корені" визначено податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) із земельного податку у розмірі 37203,30 грн.

Дане рішення позивачем не оскаржувалося, а податкове зобов'язання, визначене конт-ролюючим органом, є узгодженим з серпня 2009 року. Згідно із платіжними дорученнями від 20 серпня 2009 року №№471, 473, 474, 475 (а.с. 123-125) позивачем сплачено податкове зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням від 13серпня 2009 року №0001072310/0.

Сплачувані позивачем суми земельного податку наступних звітних періодів (почина-ючи з липня 2009 року) включно із зобов'язанням, визначеним у податковому повідомленні-рішенні від 13серпня 2009 року №0001072310/0, зараховувалися податковим органом у рахунок погашення недоїмки попередніх періодів у порядку календарної черговості її виник-нення (починаючи з червня 2009 року), що підтверджується даними облікової картки платника і поясненнями представників відповідача. При цьому, оскільки зобов'язання попередніх періодів погашалося різними частинами і поза межами граничних строків їх сплати, автоматично нараховувалася пеня на суми такого погашення, яка теж пропорційно погашалася із сум земельного податку наступних звітних періодів. Відповідні дати і суми погашеного боргу, а також кількість днів затримки зазначено у акті перевірки і співвідносяться із даними облікової картки платника.

29 січня 2010 року ПП "Корені" подало до ДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (вх. №5711), згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання починаючи становить 5365,26 (січень-листопад) та 5365,28 грн. (грудень) (а.с. 77-81).

Згідно платіжних доручень від 25 лютого, 30 березня, 29 квітня, 27 травня, 30червня, 30 липня, 30 серпня, 29 вересня, 29 жовтня 2010 року №№75, 144, 216, 265, 341, 414, 463, 514, 515, 582 (а.с. 24-33) позивачем сплачувалися самостійно визначені зобов'язання за звітні місяці січень-вересень 2010 року.

19 квітня 2010 року ПП "Корені" подало до ДПІ уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік (вх. №416680), згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання починаючи з квітня 2009 року становить 3871,77 грн. (квітень-листопад) та 3871,80 грн. (грудень) (а.с. 42-45, 93-97), а загальний розмір податкового зобов'язання 2009 року зменшився на 69691,93 грн.

ДПІ проведено залік 69691,93 грн. (від'ємне значення) в рахунок зменшення наявного податкового боргу (недоїмки та пені) у порядку календарної черговості його виникнення, у зв'язку з чим автоматично нараховувалася пеня на суми такого погашення, що підтвер-джується даними облікової картки платника за 2010 рік (а.с. 110-112).

Між тим, розмір недоїмки та пені не був погашений повністю, тому за рахунок сплати у подальшому позивачем земельного податку за звітні періоди 2010 року й по мірі надходження цих коштів, пропорційно погашався податковий борг.

У листопаді 2010 року ДПІ проведено перевірку ПП "Корені" на предмет дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за період з 1 травня 2009 року по 2 листопада 2010 року, про що складено Акт від 2листопада 2010 року №1639/15-30/23170041 (а.с. 7а, 8, 99-101).

Перевіркою встановлено порушення ПП "Корені" строків сплати узгоджених сум по-даткових зобов'язань по земельному податку (самостійно визначених платником у розрахун-ках (уточнюючих розрахунках) за 2009-2010 роки та визначених контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 13 серпня 2009 року №0001072310/0), передбачених пп. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України від 21грудня 2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі Закон №2181-ІІІ), із затримкою від 3 днів до 231 дня по 37 випадкам. При цьому, як вбачається із змісту акта, при проведені перевірки використані податкові розрахунки по земельному податку за 2009-2010 роки та платіжні доручення по сплаті земельного податку суцільним порядком.

Граничні терміни сплати узгоджених податкових зобов'язань, фактичні дні їх сплати і суми погашеного при цьому боргу, а також кількість днів затримки детально зазначені у акті перевірки. Дані показники позивачем, фактично, не спростовувалися.

На підставі Акта від 2листопада 2010 року №1639/15-30/23170041 ДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 3 листопада 2010 року (Форма "Ш"):

№0029951530/0, яким на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ за затримку на 231 календарний день сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку у загальному розмірі 58076,60 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 50% боргу в розмірі 29038,35 грн. (а.с. 11, 98);

№0029961530/0, яким на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ за затримку на 77 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку у загальному розмірі 37883,94 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% боргу в розмірі 7576,79 грн. (а.с. 10, 98);

№0029971530/0, яким на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону №2181-ІІІ за затримку на 30 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку у загальному розмірі 37457,43 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% боргу в розмірі 3745,75 грн. (а.с. 9, 98).

В адміністративному порядку зазначені рішення ДПІ не оскаржувалися. На момент вирішення справи податкове зобов'язання із штрафних санкцій позивачем не сплачено.

Аналізуючи встановлені факти, оцінюючи доводи сторін та подані ними докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з такого.

Спір між сторонами виник з приводу правомірності застосування відповідачем штра-фу за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно із ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, а згідно із п. "в" ч. 1 ст. 96 цього ж Кодексу землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 3 липня 1992 року №2535-ХІІ "Про плату за землю" (далі Закон №2535-ХІІ) плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки дер-жавної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язко-вих платежів) згідно із п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України від 25 червня 1991 року №1251-XII "Про систему оподаткування".

Згідно із ст. 14 Закон №2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної пла-ти за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за міс-цезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, вста-новленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Статтею 17 Закону №2535-ХІІ встановлено, що податкове зобов'язання по земельно-му податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначе-не у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

При цьому, як визначено у ст. 25 вказаного Закону, за прострочення встановлених строків сплати земельного податку справляється пеня у розмірах, визначених законом.

Згідно із п.п. 1.2, 1.3, 1.4 ст. 1 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; пеня плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Наведені законодавчі положення мають імперативний характер та обов'язкові для дотримання і виконання. Їх невиконання чи неналежне виконання тягне за собою настання певних негативних для платника наслідків, зокрема організаційного і фінансового характеру.

Пунктом 7.7 ст. 7 Закону №2181-ІІІ встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.

Згідно із пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону №2181-ІІІ якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіж-ному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Згідно із ст. 27 Закону №2535-ХІІ контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Функції державних податкових інспекцій в районах у містах визначені у ст. 10 Закону України від 4 грудня 1990 року №509-XII "Про державну податкову службу в Україні". Так, державні податкові інспекції в районах у містах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) (п. 1); забезпечують застосування фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства (п. 6).

Відповідно до п. 11 ст. 11 цього ж Закону органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.

Пунктом 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлю-ються окремим законодавством.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вбачається, ПП "Корені" порушено свої зобов'язання щодо своєчасної та повної сплати податкових зобов'язань по земельному податку з червня 2009 року, що прямо призвело до виникнення недоїмки, нарахування пені та до порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по 37 епізодам, вказаним у акті.

Факт порушення підтверджується матеріалами справи і позивачем спростовано не було, водночас і аргументованих пояснень та причин, чому ПП "Корені", задекларувавши щомісячне зобов'язання у розмірі 11615,32 грн., продовжувало сплачувати податок у розмірі лише 3871,80 грн., представником позивача не надано.

Оскільки позивачем не спростовано наявність недоїмки та враховуючи, що правомір-ність нарахування контролюючим органом пені не є предметом розгляду цієї справи, і такі дії ДПІ не оскаржувалися позивачем, а також зважаючи, що позивачем при цьому несплачувалися окремими платіжними документами суми наявної недоїмки та нарахованої пені, відповідачем у відповідності із приписами п. 7.7 та 16.3.3 Закону №2181-ІІІ правомірно здійснювалося зарахування поточних надходжень (у т.ч. від сплати зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні від 13серпня 2009 року №0001072310/0) в рахунок погашення податкового боргу у порядку календарної черговості його виникнення.

Таким чином, оскільки позивач порушив граничні строки сплати узгодженого подат-кового зобов'язання по земельному податку на терміни: до 30 днів (13 випадків на загальну суму погашеного боргу 37457,43 грн.), в межах від 31 до 90 днів (11 випадків на загальну суму погашеного боргу 37883,94 грн.) та понад 90 днів (13 випадків на загальну суму погашеного боргу 58076,60 грн.) контролюючим органом правомірно накладено на нього штрафи на підставі пп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ у розмірі 10, 20 та 50 відсотків від сум погашеного боргу відповідно.

Суд вважає необґрунтованим посилання на позивача на незаконність рішення Київської міської ради від 25 грудня 2008 року № 944/944 "Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві", оскільки оскаржується рішення подат-кового органу не про донарахування податкових зобов'язань на підставі вказаного рішення, а про застосування штрафних санкцій за затримку сплати узгоджених податкових зобов'язань.

Щодо доводів позивача і його представника про те, що наступне подання уточню-ючого податкового розрахунку, яким зменшено податкове зобов'язання минулих періодів звільняє його як від зобов'язань, так і від нараховано пені, суд зазначає наступне.

Згідно із п. 5.1 ст. 5 Закону №2181-ІІІ, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок

Суд зауважує, що подання уточнюючого розрахунку є правом платника та підставою для зменшення (збільшення) його податкових зобов'язань, однак зміна задекларованих зобов'язань не впливає на обов'язок платника сплачувати податки, збори (обов'язкові плате-жі) своєчасно та у повному обсязі, а також не реабілітує платника у разі допущення ним порушень цього обов'язку та не звільняє від негативних наслідків та відповідальності.

Тому, той факт, що у квітні 2010 року ПП "Корені" подано уточнюючий розрахунок, яким зменшило податкове зобов'язання по земельному податку за 2009 рік, став підставою для заліку відповідачем цього від'ємного значення зобов'язання в рахунок погашення зобов'язань відповідних минулих звітних періодів, які набули статус боргу, але не звільнив позивача від відповідальності за раніше допущені порушення щодо сплати земельного податку у вигляді нарахування пені та застосування штрафних санкцій.

Виходячи з меж позовних вимог, враховуючи встановлені судом факти і викладені мо-тиви, зважаючи на приписи ст. 19 Конституції України, суд вважає законними і обґрунтова-ними податкові повідомлення-рішення ДПІ від 3листопада 2010 року №0029951530/0, №0029961530/0, №0029971530/0, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

Відмовити Приватному підприємству "Корені" в задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання її копії.

СуддяД.А. Костенко