Постанова № 14330037, 09.03.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2011
Номер справи
2а/0570/2165/2011
Номер документу
14330037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2165/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год.35 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Мозгової Н. А.

при секретаріПроніні Д.С.

за участю

представника позивача Лисак Т.Г.

представника відповідача Рибалка О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Державного підприємства "Добропіллявугілля" до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0005011540/0, №0005021540/0, -

ВСТАНОВИВ:

13.12.2010р. Державне підприємство " Добропіллявугілля " звернулось до суду з адміністративним позовом до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0004941540/0, №0004951540/0, №0004961540/0, №0004971540/0, №0004981540/0, №0004991540/0, №0005001540/0, №0005011540/0, №0005021540/0, №0005031540/0, №0005041540/0, №0005051540/0, №0005061540/0.

Ухвалою суду від 07.02.2011р. позовні вимоги Державного підприємства "Добропіллявугілля" до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0004941540/0, №0004951540/0, №0004961540/0, №0004971540/0, №0004981540/0, №0004991540/0, №0005001540/0, №0005011540/0, №0005021540/0, №0005031540/0, №0005041540/0, №0005051540/0, №0005061540/0,були розєднані та виділені у самостійне провадження, предметом розгляду даної справи є повідомлення-рішення за №0005011540/0 та №0005021540/0 від 26.11.2011р.

Позивач в обґрунтування своїх вимог зазначає наступне:

Спірними податковими повідомленнями рішеннями відповідачем до позивача застосовані штрафні санкції згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та іншими цільовими фондами” № 2181 від 21.12.00р. за порушення граничних термінів сплати податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Позивач зазначає, що податковим органом безпідставно зроблено висновок про порушення підприємством граничних термінів сплати податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, посилаючись на те, що підприємством заборгованість по розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища №900156193 від 07.05.2010р. погашена платіжним дорученням №1306 від 29.06.2010р., платіжним дорученням №583 від 20.05.2010р. було погашено зобовязання по розрахунку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за №9001545581 від 07.05.2010р., платіжним дорученням №3024 від 20.07.2010р. було погашено зобовязання по розрахунку зі збору за забруднення навколишнього середовища за №9001561913, платіжним дорученням №1831 від 30.07.2010р. було погашено зобовязання по розрахунку зі збору за забруднення навколишнього середовища за №9001561913, оскільки позивачем вищевказаними платіжними дорученнями дані податкові розрахунки сплачені не були.

Відповідач по справі, Добропільська обєднана державна податкова інспекція, з позовними вимогами не згоден, та вважає, що податкові повідомлення-рішення за порушення граничних термінів сплати податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища податковим органом прийняті правомірно. Зазначає, що згідно з п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до вимог п.п.7.7 ст.7 Закону України №2181- ІІІ при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.

Згідно п.п.17.1.7. п.17.1 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (серії А00 № 291209) Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано як юридична особа Виконавчого комітету Добропільської міської ради Донецької області 11.03.2003 року, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та взятий на облік платника податків у Добропільській обєднаній державній податковій інспекції.

Актом невиїзної документальної перевірки за №1266/15-1/32186934 від 15.11.2010р. з питань порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно задекларованих та узгоджених сум податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища по податковим розрахункам за №9001736253 від 06.11.2009р. за 9 місяців 2009р., №9002894027 від 03.02.2009р. за 2009 рік, №900156193 від 07.05.2010р. за І квартал 2010р.

26.11.2010р. на підставі акту перевірки податковим органом були винесені спірні податкові повідомлення-рішення за №0005011540/0, відповідно до якого була застосована штрафна санкція у розмірі 109780,09грн., та податкове повідомлення - рішення №0005021540/0, відповідно до якого була застосована штрафна санкція у розмірі 54306,41грн.

Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень-рішень податковим органом зазначені норми п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та іншими цільовими фондами” № 2181 від 21.12.00р.

Преамбулою Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.00р. визначено, що зазначений закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, в тому числі, порядок визначення податкового зобов'язання, базовий податковий період, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).

Джерелом самостійного погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, що передбачене п. 7.1.1 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Коштами у складі майна суб'єктів господарювання відповідно до ч. 5 ст. 139 ГК України є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства. Вони також входять до визначення майна у розумінні ч. 1 зазначеної статті.

Частиною 1 статті 134 ГК України встановлено, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном.

Тобто платник податків, який є субєктом господарювання, має право розпоряджатися належним йому майном, зокрема коштами, на свій розсуд. Право розпоряджатися своєю власністю гарантоване також статтею 41 Конституції України.

Суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 26.11.2010р. за №0005011540/0 та №0005021540/0, прийняті на підставі акту перевірки за №1266/15-1/32186934 від 15.11.2010р., є неправомірними, оскільки позивачем були сплачені податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2 квартал 2010р. платіжним дорученням №1306 від 29.06.2010р. у розмірі 182700,00грн., платіжним дорученням від 20.05.2010р. №583 за 1 квартал 2010р у розмірі 448330,91грн., платіжним дорученням №1831 від 30.07.2010р. за 2 квартал 2010р. у розмірі 52639,56грн., платіжним дорученням №3024 від 20.07.2010р. розстрочка виконання рішення суду по справі №2-а-602/10/0570 стосовно стягнення заборгованості за забруднення навколишнього середовища.

Згідно п.п.17.1.7. п.17.1 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 7.7 ст. 7 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Розпорядження коштами полягає у їх переказі із застосуванням платіжних інструментів, які передбачені Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Одним з таких інструментів є платіжне доручення. Це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (п. 1.30 ст. 1 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Відповідно до п. 17.1 зазначеного вище Закону форми розрахункових документів та їх реквізити встановлюються Національним банком України.

Так, постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976) затверджена Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. Одним з реквізитів платіжного доручення, які передбачені п.3 цієї Інструкції є «Призначення платежу». Згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу".

Таким чином, якщо перерахування коштів відбувається за допомогою платіжного доручення, воля власника коштів щодо визначення підстав їх перерахування відображається у реквізиті «Призначення платежу» цього документу.

Як вбачається з наданих позивачем платіжних доручень №1306 від 29.06.2010р. позивачем були сплачені податкові зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 квартал 2010р. у розмірі 182700,00грн., №583 від 20.05.2010р. за 1 квартал 2010р у розмірі 448330,91грн., платіжним дорученням №1831 від 30.07.2010р. за 2 квартал 2010р. у розмірі 52639,56грн., платіжним дорученням №3024 від 20.07.2010р. розстрочка виконання рішення суду по справі №2-а-602/10/0570 стосовно стягнення заборгованості за забруднення навколишнього середовища.

Всупереч цьому, відповідачем дані кошти були неправомірно спрямовані на погашення податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно наданих позивачем розрахунків №9001736253 від 06.11.2009р., №9002894027 від 03.02.2010р., №900156193 від 07.05.2010р.

Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що відповідачем не доведено правомірність винесення податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0005011540/0, №0005021540/0 про застосування штрафних санкцій зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства "Добропіллявугілля" до Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0005011540/0, №0005021540/0 - задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення рішення Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0005011540/0, відповідно до якого донараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 109780,09грн.

Визнати недійсним податкове повідомлення Добропільської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. за №0005021540/0, відповідно до якого донараховано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 54306,41грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Добропіллявугілля" (85000, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 32186934) судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 09.03.2011 року.

Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 14.03.2011 року.

Суддя Мозговая Н. А.