Постанова № 14318524, 16.03.2011, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2011
Номер справи
2а/0370/555/11
Номер документу
14318524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2011 року Справа № 2а/0370/555/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Годунок Т.О.,

з участю представника позивача Миронюка А.М.,

представника відповідача Лелікова Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Первинної профспілкової організації відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені,

ВСТАНОВИВ:

Первинна профспілкова організація відкритого акціонерного товариства «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» (надалі ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат») звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області (надалі УПФУ в м. Луцьку) про скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 160 від 14.02.2011 року на загальну суму 5956,36 грн., обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що в порушення вимог пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», УПФУ в м. Луцьку нарахувало позивачу фінансові санкції та пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, без врахування того, що ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» сплачує страхові внески до Пенсійного фонду в установлені законом терміни - разом з отриманням коштів на виплату заробітної плати. Однак, у звязку з кредиторською заборгованістю ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», має заборгованість по заробітній платі перед своїми працівниками, тобто страхувальник не має достатньо коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати, а тому сплату страхових внесків здійснює в пропорційних розмірах до виплаченої заробітної плати. Просить, скасувати рішення УПФУ в м. Луцьку про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 160 від 14.02.2011 року на загальну суму 5956,36 грн.

Відповідач УПФУ в м. Луцьку подав заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» були самостійно обраховані та вказані суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за січень лютий 2010 року на загальну суму 17103,33 грн. та подані до УПФУ в м. Луцьку, однак зазначені страхові внески, не були своєчасно сплачені в повному обсязі. У звязку з чим, УПФУ в м. Луцьку, на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, було винесено рішення про застосування фінансових санкцій в розмірі 1710,33 грн. та нарахування пені в розмірі 4246,03 грн. на загальну суму 5956,36 грн. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених в заперечені, просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» (вул. Карбишева, 3, м. Луцьк, Волинська область, 43023, ідентифікаційний код юридичної особи 34827276) здійснює діяльність професійної спілки (некомерційна організація, що обслуговує домашні господарства) на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 003515 (а. с. 8-9), перебуває на обліку в УПФУ в м. Луцьку та є страхувальником у розумінні статті 1 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон № 1058-ІV).

Згідно вимог пункту 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-ІV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати (стаття 18 Закону № 1058-ІV).

Статтею 5 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон № 400/97-ВР) встановлено, що збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці. У разі недостатності у платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюються у пропорційних розмірах. Суми збору, донараховані під час перевірок органами державної податкової служби та органами державної контрольно-ревізійної служби, та фінансових санкцій перераховуються до Пенсійного фонду України у повному обсязі.

В судовому засіданні встановлено, що ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» були самостійно обраховані та вказані в звітах про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за червень-грудень 2009 року, січень-лютий 2010 року, зокрема в пункті 3 звіту (нарахування на фонд оплати праці) нарахування на загальну суму 16131,55 грн., в пункті 5 звіту (утримання на фонд оплати праці) нарахування на загальну суму 971,78 грн. Однак, зазначені суми страхових внесків не були своєчасно та в повному обсязі сплачені позивачем.

Також, ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» не було своєчасно перераховані страхові внески за період з 20.01.2009 року по 13.03.2009 року, у звязку з чим УПФУ в м. Луцьку було винесено рішення № 444 від 01.04.2009 року про застосування фінансових санкцій в розмірі 240,77 грн. та пені 62,81 грн., яке не оскаржувалося позивачем, проте й не було сплачено.

Таким чином, оскільки вказані суми страхових внесків за червень 2009 року лютий 2010 року, не були сплачені ППО ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» своєчасно та в повному обсязі, 14.02.2011 року УПФУ в м. Луцьку було винесено рішення № 160 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1710,33 грн. (10% від суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за січень лютий 2010 року на загальну суму 17103,33 грн.) та нараховані пені в розмірі 4246,03 грн. (за затримку проплати від 212 до 274 днів).

Статтями 15, 24 Закону України від 24.03.1995р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Згідно вимог частини 6, 12 статті 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до вимог пп. 5.1.3 5.1.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663 (надалі Інструкція № 21), страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. У разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобовязані сплачувати авансові платежі у. вигляді сум страхових внесків. У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань. Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Відповідно до статті 19 Закону № 1058-ІV страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Визначено суми, на які нараховуються страхові внески, зокрема витрати роботодавця на виплату заробітної плати найманим працівникам. Отже, в статті 19 Закону № 1058-ІV прямо зазначено, що страхові внески нараховуються на суму заробітної плати незалежно від того, чи були вони виплачені працівникам після їх нарахування.

Частиною 2 статті 106 Закону № 1058-ІV встановлено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або несплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (пункт 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058-ІV ).

Отже, суд вважає, що позивач повинен перераховувати страхові внески до Пенсійного фонду України незалежно від фінансового стану та виплаченої заробітної плати.

Таким чином, на підставі викладеного вище суд приходить до висновку, що рішення УПФУ в м. Луцьку про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 160 від 14.02.2011 року на загальну суму 5956,36 грн. винесено на підставі та в межах законодавства Україні, а відтак скасуванню не підлягає.

Керуючись частиною 3 статті 160 статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003р., суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 21 березня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий В.Д.Ковальчук