Постанова № 14273678, 12.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2011
Номер справи
16558/10/2070
Номер документу
14273678
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 березня 2011 р. № 2-а- 16558/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого Судді Білової О.В.,

за участю секретаря Романенко Т.С.,

за участю: представника позивача Солдатової Я.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю,

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення в примусовому порядку на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 1011,90 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

ОСОБА_2 12.11.2007 року звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки. За заявою відповідача наказом від 19.11.2007 року їй надано статус безробітного і призначена виплата допомоги по безробіттю. Позивачем при проведенні перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа підприємець, одночасно перебуває на обліку в службі зайнятості як безробітна особа та отримує матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою, відповідно до пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.

Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості Солдатова Я.А. в судове засідання зявилася, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2, повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду не прибула, клопотань про відкладення розгляду справи чи її розгляд за своєї відсутності не надала. Так само на надала свою правову позицію по справі.

За таких умов, враховуючи повторну неявку відповідача в судове засідання без поважних причин та без повідомлення про причини неявки, виходячи з рівності сторін в адміністративному судочинстві, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі відповідача.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

12.11.2007 року ОСОБА_2 звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо працевлаштування та надання статусу безробітного, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № НОМЕР_2

Відповідно до положень ст. 22 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 19.11.2007 року № НТ 071119 було надано статус безробітного як застрахованій особі без урахування страхового стажу відповідно до п.п. 2.4 ст. 22 та п. 2 ст. 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, п.п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, та розпочато нарахування та виплата допомоги по безробіттю в період з 19.11.2007 р. по 11.03.2008 р., що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішення щодо відповідача (а.с. 9).

Судом з копії довідки та витягу з Єдиного державного реєстру фізичних осіб і юридичних осіб встановлено, що відповідач зареєстрована як фізична особа підприємець з 27.11.2006 року, реєстрації щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця відповідача проведено не було.

Згідно статті 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Частиною 3 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та, зокрема, ті громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Виходячи з аналізу зазначеної норми, а також того, що відповідач з 27.11.2006 року зареєстрована як фізична особа підприємець, суд приходить до висновку, що статус відповідачки в період коли вона отримувала допомогу по безробіттю не може бути визначений як безробітна, що є підставою для віднесення її до категорії зайнятого населення.

З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених відповідачу за період з 19.11.2007 р. по 11.03.2008 р. вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 1011,90 грн.

З Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 350 від 08.09.2010 року вбачається, що ОСОБА_2 при зверенні за отриманням статусу безробітної приховала факт реєстрації як фізичної особи підприємця. (а.с.10).

На підставі виявлених правопорушень з боку відповідача директором Харківського міського центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів № 753 від 08.09.2010 року, у якому передбачено вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених ОСОБА_2 як допомога по безробіттю у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю (а.с.12).

10.09.2010 року відповідачу був направлений лист - претензія за вих. № 12192 про необхідність повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 60/62 від 13.02.2009 року (далі Порядок) встановлено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно п. 7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Відповідно до п. 8 Порядку встановлено, що у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Позивачем вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю, яке надіслано відповідачу. На момент розгляду справи сума отриманої допомоги по безробіттю відповідачем не повернута.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з відповідача підлягає стягненню на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 1011,90 грн.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1011,90 грн. (одна тисяча одинадцять) гривень 90 копійок на користь Фонду загальнообов 'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-а, р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЗКПО 36224721).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 17 березня 2011 року.

Суддя Білова О.В.