Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"17" лютого 2011 р. Справа № 2а-275/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю: секретаря судового засідання - Ульященко Л.М. ,
представника позивача - Ольховського С.В.,
представника відповідача - Бабенко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" (далі позивач, ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова (далі відповідач, ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова), в якому просить суд визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова від 27 грудня 2010 року №0001871540/0.
Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Позивач стверджує, що не відповідає вимогам законодавства та фактичним обставинам висновок акта ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова №5465/15-409/36459098 від 13.12.2010 про безпідставне віднесення ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" до суми податкового кредиту 79000,00грн. за лютий 2010 року. Тому позивач вважає протиправним податкове повідомлення-рішення від 27 грудня 2010 року №0001871540/0, прийняте на підставі акта №5465/15-409/36459098 від 13.12.2010.
Представником відповідача до суду були надані заперечення проти позову (а.с.27-30). На думку представника відповідача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27 грудня 2010 року №0001871540/0 прийняте ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.
ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" зареєстровано платником податку на додану вартість, про що ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова було видано свідоцтво №100240677 від 18.08.2009 (а.с.16).
Фахівцями ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова було проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" за період з 01.02.2010 по 28.02.2010.
Перевіркою встановлено наступне.
Контрагентом ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" у лютому 2010 року було ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" (код ЄДРПОУ 36061529).
Згідно інформації наданої відділом податкової міліції службовою запискою від 15.10.2010 №1090/26-017 підприємство ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ", яке перебуває на податковому обліку ДПІ у Київському районі м.Донецька та має ознаки фіктивності (зареєстровано на підставних осіб).
На підставі обставин, викладених у акті перевірки, та відповідно Системі автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість за лютий 2010 року ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" (податкової декларації з податку на додану вартість та додатку №5 до податкової декларації з податку на додану вартість "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів") виявлено завищення податкового кредиту по контрагенту ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" (код ЄДРПОУ 36061529): по декларації з ПДВ за лютий 2010 року завищено податковий кредит на загальну суму 79000,00грн. по контрагенту, який має ознаки фіктивності.
Таким чином, ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" на порушення п.п.7.2.6 п.7.2 ст.7, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 №165 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.06.1997 за №233/2037 було безпідставно віднесено до суми податкового кредиту 79000,00грн. за лютий 2010 року. Сума податку на додану вартість, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету, складає 79000,00грн.
Вказане відображено в акті про результати перевірки №5465/15-409/36459098 від 13.12.2010 (а.с.7-13).
На підставі акта №5465/15-409/36459098 від 13.12.2010 ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення від 27 грудня 2010 року №0001871540/0, яким визначено податкове зобовязання ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" з податку на додану вартість в сумі 118500,00грн., у тому числі: за основним платежем 79000,00грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 39500,00грн. (а.с.6).
При вирішенні даного спору суд бере до уваги наступне.
Згідно зі ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); здійснення контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” (тут і далі нормативно правові акти в редакції, чинній на момент виникнення відповідних правовідносин), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: 1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); 11) застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Порядок формування податкового кредиту визначено ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. (Підпункт 7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону. (Підпункт 7.2.4 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)
Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. (Підпункт 7.2.6 п.7.2 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. (Підпункт 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг). (Підпункт 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)
Якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту. (Підпункт 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".)
У судовому засіданні встановлено, що 02.02.2010 між ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" та ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" укладено договір про надання послуг (а.с.31-33), згідно з п.1.1 якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" (замовник) дає завдання, а ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" (виконавець) приймає на себе обовязки у відповідності із завданням замовника надавати останньому за плату комплекс юридично-консультаційних послуг.
28.02.2010 представниками ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" та ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" було складено акт №020210 здачі-прийняття робіт (надання послуг) (а.с.19) про те, що ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" по договору №02/02-10 від 02.02.2010 були надані юридично-консультаційні послуги 1шт. на суму 395000,00грн. (без ПДВ), ПДВ 20% - 79000,00грн., загальна вартість робіт (послуг) з ПДВ 474000,00грн.
На виконання договору №02/02-10 від 02.02.2010 ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" була виписана податкова накладна від 28.02.2010 №020210 на суму 474000,00грн., в т.ч. ПДВ 79000,00грн. (а.с.20).
Інших документів, виданих на виконання договору №02/02-10 від 02.02.2010, позивачем до суду надано не було.
З вищенаведених положень Закону України «Про податок на додану вартість» вбачається, що в розумінні Закону України «Про податок на додану вартість» існують декілька підстав для формування податкового кредиту, а саме: наявність у платника податку - покупця належно оформленої податкової накладної; придбання товарів (послуг) з метою їх подальшого використання в господарській діяльності платника податку; сплата грошових коштів контрагенту, в сумі визначеній в податковій накладній.
Суд звертає увагу, що позивачем не підтверджено, що юридично-консультаційні послуги, отримані від ТОВ "ДОНТРАНСТОРГ" за договором №02/02-10 від 02.02.2010, призначені для використання у господарській діяльності ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ", як це передбачено п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Крім того, позивачем не надано доказів на підтвердження сплати товариством з обмеженою відповідальністю "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" товариству з обмеженою відповідальністю "ДОНТРАНСТОРГ" грошових коштів за договором №02/02-10 від 02.02.2010, у тому числі податку на додану вартість у сумі 79000,00грн., яку позивачем віднесено до складу податкового кредиту за лютий 2010 року.
З наведеного слідує, що позивачем неправомірно віднесено до складу податкового кредиту податок на додану вартість в сумі 79000,00грн. у звязку з придбанням юридично-консультаційних послуг за договором №02/02-10 від 02.02.2010, чим порушено вимоги п.п.7.4.1 та п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Підпунктом 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Згідно з п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним висновок акта про результати перевірки №5465/15-409/36459098 від 13.12.2010 про безпідставне віднесення ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" 79000,00грн. до податкового кредиту за лютий 2010 року, та вважає правомірним застосування ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова до ТОВ "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" штрафу в сумі 39500,00грн.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 27 грудня 2010 року №0001871540/0 прийняте ДПІ у Комінтернівському районі м.Харкова з дотриманням чинного законодавства України та вимог ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тому позовні вимоги про визнання недійсним та скасування вказаного податкового повідомлення - рішення є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ЦУЛАССУНГ КОМПАНІ" до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 22 лютого 2011 року.
Суддя Р.В. Мельников