Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2011 р. Справа № 2а-9000/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколов В.М.
за участю секретаря судового засідання - Шаповал Є.А.,
представника позивача - Кліпікова Р.Б.,
представника відповідача - Руденко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкових повідомлень - рішень ,-
В С Т А Н О В И В:
Статутне територіально-галузеве обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці (далі позивач, СТГО "Південна залізниця" в особі СДЕ Південної залізниці) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі відповідач, ДПІ в м. Суми), в якому просить суд:
- скасувати податкові повідомлення-рішення № 0006691501/0/79235 від 14 жовтня 2010 року та № 0006691501/1/79235 від 11 листопада 2010 року;
- відшкодувати СТГО Південної залізниці в особі СДЕ "Піденна залізниця" витрати по сплаті судового збору.
Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що 24.09.2010 року ДПІ в м. Суми було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності СДЕ Південної залізниці, за результатами якої було складено відповідний акт № 7730/15-1/04737401/634, в якому були виявленіпорушення п.п. 4.1.4 "б" п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" та п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оприбуткування прибутку підприємств", що полягають у неподанні СДЕ Південної залізниці до податкового органу декларації з податку на прибуток підприємств за I квартал та I півріччя 2010 року. На підставі даного акту 14.10.2010 року ДПІ в м. Суми винесено податкове повідомлення-рішення № 0006691501/0/79235, згідно якого СДЕ Південної залізниці було визначено суму штрафних (фінансових) санкцій - 340,00 грн.
СДЕ Південної залізниці оскаржила дане податкове повідомлення-рішення до ДПІ в м. Суми. За результатами розгляду ДПІ в м. Суми скаргу було залишено без задоволення та винесено податкове повідомлення-рішення № 0006691501/1/79235 від 09.11.2010 року.
Позивач з прийнятими податковими повідомленням - рішеннями не погоджується та вважає, що вони підлягають скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 1.1 та 1.2 Положення про СДЕ Південної залізниці, затвердженого наказом начальника СТГО "Південна залізниця" від 10.05.2006 року №211/Н, СДЕ "Південна залізниця" є відокремленим структурним підрозділом СТГО "Південна залізниця" без права юридичної особи.
Згідно п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 р. №173 „Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу дохідних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту" до основної діяльності залізничного транспорту відносяться роботи (послуги), які виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізничного транспорту.
Крім цього у п. 1-4 приміток до даної Постанови визначено, що основна діяльність - це діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямовану на виконання та обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційну (перевізну) та підсобно-допоміжну діяльність, пов'язану з обслуговуванням експлуатаційної діяльності. Підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництва, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізничного транспорту.
Згідно Підпунктом 2.2.2. ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Таким чином, поняття „підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи" і „структурні підрозділи залізниці" не можна ототожнювати.
Відповідно до пп. 3, 4 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
СДЕ "Південна залізниця" не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.
На підставі вищевикладеного та відповідно до вимог чинного законодавства, відокремлений структурний підрозділ СДЕ Південної залізниці не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, а відповідно і не може бути самостійним платником податку на прибуток.
Згідно наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року, з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі СДЕ Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.
Отже, саме управління Південної залізниці, як платник податку, має у відповідності до п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємтв", подавати до податкової служби декларації з податку на прибуток підприємств.
Таким чином, позивач вважає, що у вищезазначеному випадку порушень вимог Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з боку СДЕ Південної залізниці не вбачається.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача з доводами позивача не погодився та заперечував проти задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.09.2010 року ДПІ в м. Суми було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності СДЕ Південної залізниці, за результатами якої було складено відповідний акт № 7730/15-1/04737401/634, в якому були визначені порушення п.п. 4.1.4 "б" п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" та п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оприбуткування прибутку підприємств", що полягають у неподанні СДЕ Південної залізниці до податкового органу декларації з податку на прибуток підприємств за I квартал та I півріччя 2010 року (а.с. 25).
На підставі акту перевірки 14.10.2010 року ДПІ в м. Суми винесено податкове повідомлення-рішення № 0006691501/0/79235, згядно якого СДЕ Південної залізниці було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 340,00 грн., у тому числі за штрафними (фінансовими санкціями) - 340,00 грн. (а.с. 26).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.1, 4 Закону України “Про залізничний транспорт”залізничний транспорт це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті є залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. Повноваження, права та обов'язки залізниць визначаються цим Законом, їх статутами. Затвердження статутів залізниць здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та Антимонопольним комітетом України.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.
Отже поняття “підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи”і “структурні підрозділи залізниці”не можна ототожнювати.
Згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп..3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до пп.1.32 п.1 ст.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Відповідно до п. 2.1 Положення про СДЕ Південної залізниці, предметом діяльності СДЕ Південної залізниці є забезпечення експлуатації пристроїв, контактної мережі, тягових підстанцій, обладнання електропостачання, службово-технічних, культурно-побутових та інщих будівель і споруд, які знаходяться на балансі СДЕ Південної залізниці. У довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 320696 чітко визначено види діяльності за КВЕД, якими займається СДЕ Південної залізниці(а.с. 11), жодним іншим видом діяльності, окрім зазначених у довідці з ЄДРПОУ, СДЕ Південної залізниці не займається, і доходів від інших видів діяльності не має.
Із змісту Положення про “Сумську дистанцію електропостачання Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізницчя”слідує, що СДЕ Південної залізниці є виробничим відокремленим підрозділом Залізниці без права юридичної особи (а.с.12-19).
Крім того, СТГО "Південна залізниця" є платником податку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими поатниками податків у м. Харкові.
На підставі наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року, з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі СДЕ Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.
Згідно листа-розяснення Заступника Голови ДПА у Харківській області - начальника СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 2087/10/13-321-63/359 від 28.02.2005 року, для здійснення централізованої сплати податку на прибуток структурними підрозділами Південної залізниці у складі зведеної декларації про прибуток СТГО "Південна залізниця" не є необхідним зняття з обліку структурних пдірозділів як платників податку на прибуток чи виключення з реєстру платників податків на прибуток, оскльки вони відносяться до загального реєстру по обліку платників податків.
Отже, суд прийшов до висновку, що Сумська дистанція елестропостачання Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту або його структурного підрозділу в розумінні пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а є підрозділом управління залізниці.
Оскільки в пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”йдеться про підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не про підрозділи управління залізниці, тому застосування вказаних норм до Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці є неправомірним.
Таким чином, зазначений підрозділ не зобовязаний подавати декларації по податку на прибуток та сплачувати його, оскільки на час перевірки він не був платником такого податку, який фактично сплачується до бюджету в централізованому порядку через СТГО “Південна залізниця”.
Варто також зазначити, що в своєму позові позивач просить суд визнати протиправними податкові повідомлення-рішення № 0006691501/0/79235 від 14.10.2010р. та № 0006691501/1/79235 від 09.11.2010 р., тобто первинне та похідне, що було винесено за наслідками адміністративного оскарження. При цьому податковим повідомленням рішенням № 0006691501/1/79235 від 09.11.2010 р. позивачеві було лише змінено термін сплати податкових зобовязань, однак їх розмір залишився незмінним.
Похідні повідомлення-рішення формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків, і не є окремими актами індивідуальної дії.
Правова природа таких повідомлень-рішень визначена “Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків”, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 липня 2001 р. за №567/5758.
Так, пунктом 5.3 вищезгаданого Порядку №253 встановлено, що з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного у раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер раніше надісланого податкового повідомлення та через дріб номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання.
Отже, похідні повідомлення-рішення, формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків і призначені лише для доведення нових термінів сплати раніше встановленого зобов'язання.
Таким чином вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасуванні податкового повідомлення-рішення № 0006691501/0/79235 від 14.10.2010р., яким СДЕ Південної залізниці визначено штрафні фінансові санкції у розмірі 340,00 грн.
Відповідно до ст. 94 КАС України за рахунок Державного бюджету України підлягає відшкодуванню судовий збір в розмірі 1грн.70 коп., пропорційно задоволеним вимогам, сплачений позивачем при поданні позову до суду.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкових повідомлень - рішень задовільнити частково
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в місті Суми № 0006691501/079235 від 14 жовтня 2010 року
За рахунок державного бюджету відшкодувати позивачеві сплачений при поданні позову судовий збір у розмірі 1,70 грн.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити за необгрунтованістю
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
З оригіналом згідно
Суддя (підпис) В.М. Соколов
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов
Повний текст постанови складений 28.02.2011 р.